Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszczyński dzwon odnaleziono w Niemczech. W 1942 roku zrabowali go hitlerowcy

Barbara Kubica
Krzysztof Kluczniok liczy, że uda się odzyskać dzwon
Krzysztof Kluczniok liczy, że uda się odzyskać dzwon Barbara Kubica
Przez 325 lat oznajmiał mieszkańcom Leszczyn, Rzędówki, Kamienia i Przegędzy o najważniejszych wydarzeniach: mszach, ślubach, pogrzebach. Kiedy w maju 1942 roku przed miejscowy kościółek w Leszczynach podjechali wojskowi, by zarekwirować jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką mieli mieszkańcy, w miasteczku zapanowało ogromne poruszenie. Jedni ronili łzy, inni z niedowierzaniem kręcili głową. Teraz jest szansa, by okazały dzwon "Maria", zrabowany przez niemieckiego okupanta w czasach II wojny światowej, wrócił do domu, czyli do parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli z Leszczynach.

W mieście zawiązał się bowiem komitet, który podjął działania na rzecz odzyskania zarekwirowanego i wywiezionego przez Niemców leszczyńskiego dzwonu. Na czele komitetu stanął Krzysztof Kluczniok. Jego dziadek, jako przedwojenny kościelny, najczęściej dzwonem wzywał parafian na modlitwę.

- Nasz dzwon "Maria" rozbrzmiewa w jednym z miast w landzie Dolna Saksonia. Udało nam się go odnaleźć. Czy zabije jeszcze kiedyś mieszkańcom Leszczyn? Zaczęliśmy żmudne działania w tym kierunku - mówi nam Krzysztof Kluczniok.

Wcześniej ta sztuka udała się między innymi mieszkańcom jastrzębskiego sołectwa Szeroka, którzy przez kilka lat starali się o zwrot swojego Dzwonu Gwiaździstego. Dopięli swego dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Teraz podobne starania rozpoczęli mieszkańcy pod-wodzisławskich Łazisk.

CZYTAJ TAKŻE:
Zrabowany przez hitlerowców dzwon starszy niż Zygmunt wraca do Polski
Do Bestwiny wraca zrabowany przez hitlerowców zabytkowy dzwon
Zagrabiony w 1942 roku przez Niemców dzwon wróci do Łazisk [HISTORIA DZ]
Dzwon skradziony przez Niemców wrócił do kościoła w Jastrzębiu Szerokiej

Dzwon, o którego zwrot upomnieli się mieszkańcy Leszczyn, jest jednym z dwóch odlanych przed wiekami. - Pierwszym był odlany w 1617 roku w Ołomuńcu dzwon "Maria", drugim "Jerzy" z 1816 roku odlany w Opawie. Już w czasie I wojny światowej miały zostać zarekwirowane. Uchronił je od zagłady gospodarz Wallach, który zakopał je na polu, w ziemi - mówi Kluczniok. Kiedy wojenna zawierucha się skończyła, dzwony wróciły na swoje miejsce, a mieszkańcy rozpoczęli budowę nowego kościoła, na wieży którego zawisnąć miały oba zabytki. Wiosną 1942 roku obydwa zostały zarekwirowane i trafiły na składowisko pod Hamburgiem. Po młodszym "Jerzym" ślad zaginął. "Maria" ocalał.

Na jego ślad natrafił Roman Cop, mieszkaniec Czuchowa. To właśnie on znalazł w internecie publikację niemieckiego miłośnika historii lokalnej o zabytkowych dzwonach znajdujących się w jego parafii w Dolnej Saksonii. Członkom komitetu udało się dotrzeć do wykazu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zrabowanych w czasie II wojny światowej zabytkach.

- Z centralnego archiwum niemieckiego przy Muzeum Narodowym w Norymberdze otrzymaliśmy potwierdzenie, gdzie dzwon się znajduje, jego metryczkę oraz zdjęcie. Okazało się, że "Maria" wisi na wieży kościoła w Elze w Niemczech - mówią członkowie komitetu.

Jego odzyskanie nie będzie jednak wcale zadaniem łatwym. - W sensie prawnym nie ma wypracowanych procedur w takich sprawach. Podobno nie ma także podpisanych stosownych porozumień między Polską a Niemcami. Najlepszą drogą jest działanie oddolne parafian. Zebraliśmy więc kilkanaście osób i utworzyliśmy komitet, któremu patronuje proboszcz Krzysztof Fulek - mówi Kluczniok. - Wzorując się na skutecznych działaniach państwa Białeckich z Jastrzębia, napisaliśmy i wysłaliśmy list do parafii w Elze z prośbą o zwrot dzwonu. Teraz trzeba się uzbroić w cierpliwość - dodaje.

Czy parafie słusznie starają się o zwrot dzwonów zrabowanych w czasie wojny? Podyskutuj z nami


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Leszczyński dzwon odnaleziono w Niemczech. W 1942 roku zrabowali go hitlerowcy - Dziennik Zachodni