Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Elsen zmienia właściciela. Ponad 100 osób straci pracę

Bartłomiej Romanek
Wodociągi Częstochowskie wraz z Elektrociepłownią Andrychów zamierzają wykupić spółkę Elsen. Dla energetycznej spółki może to oznaczać ratunek, ale dla pracowników utratę pracy. Według wstępnych szacunków pracę może stracić nawet 110 osób.

Elsen to pohutnicza spółka, w której 100 procent udziałów posiada Operator ARP. Firma zajmuje się wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, ale prowadzi również działalność usługową w zakresie rozprowadzania wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków dla firm zlokalizowanych w kompleksie hutniczym.

Dlatego Wodociągi Częstochowskie i Elektrociepłownia Andrychów chcą przejąć spółkę. Poza tym Wodociągi Częstochowskie należą do Związku Komunalnego, w skład którego wchodzi Częstochowa. Nieoficjalnie mówi się, że miasto może dzięki transakcji odzyskać wciąż niespłacone przez Operatora ARP zobowiązania hutnicze.

Przejęcie Elsenu i włączenie terenów pohutnicznych do miejskiej sieci wodociągowej może być także ważnym atutem w rozmowach Częstochowy z potencjalnymi inwestorami.

- Przyznaję, że jesteśmy zainteresowani tą transakcją, bo stwarza ona możliwości rozwoju naszej spółki - mówi Andrzej Babczyński, prezes Wodociągów. Spółka szacuje, że dzięki temu jej zyski wzrosną o 10 proc.

Tylko że przed przejęciem Elsenu konsorcjum częstochowsko-andrychowskie dokonało audytu, z którego wynika, że dla ratowania tej firmy konieczna jest restrukturyzacja i zwolnienie co najmniej 110 osób.

Operator ARP zapowiada, że podczas transakcji pakiet socjalny będzie ważnym elementem negocjacji. Wodociągi Częstochowskie już usiadły do rozmów ze związkowcami. We wtorek obie strony miały już nawet podpisać porozumienie, ale do tego nie doszło.

- Myślałem, że się dogadamy. Oferujemy odprawy i szkolenia dla załogi. Chcemy zminimalizować skutki zmian dla pracowników. Jestem rozczarowany, że niektóre związki chcą doprowadzić do konfliktu - mówi prezes Babczyński.

Jak udało się nam ustalić, nowi właściciele zaoferowali załodze odprawy w wysokości 8-krotności średniego wynagrodzenia w firmie, a dla osób, które chciałyby przejść na zasiłek przedemerytalny, dodatkowe comiesięczne odszkodowanie, w wysokości 35 proc. średniego wynagrodzenia w Elsenie. Związkowcy chcą odpowiednio: 12-krotność i 40 procent.

Najbliżej porozumienia jest Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność". - Trzeba rozmawiać i ustalić warunki, bo to nie jest typowa prywatyzacja, a jedynie przejęcie udziałów, a to oznacza, że nie przysługuje nam żaden pakiet socjalny. Wszystko zależy od dobrej woli nowych właścicieli - mówi Krzysztof Garus, przewodniczący zakładowej Solidarności. Pozostałe związki zwróciły się do Ministra Skarbu o gwarancję zatrudnienia do 2015 roku. Kolejne negocjacje mają się odbyć we wtorek.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera