Ulicy Dnia Kobiet nie ma. Ulica 8 Marca jest w Myszkowie

  Ulicy Dnia Kobiet nie ma. Ulica 8 Marca jest w Myszkowie

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Choć święto 8 Marca było w naszym kraju kiedyś bardzo popularne, ulic tak nazwanych jest niewiele. Są m.in. w Rzeszowie, Kędzierzynie-Koźlu, Władysławowie, Aleksandrowie Kujawskim, Konstantynowie Łódzkim i Złotowie koło Piły. Jedyną ulicę 8 Marca w Śląskiem mamy w Myszkowie, choć tam mało kto wie, gdzie jej szukać. To ruchliwa, aczkolwiek krótka ulica, i próżno szukać nawet tabliczki. Nazwę znaleźć można wyłącznie na reklamie zakładu mechaniki pojazdowej.
  Jak ustalamy, pierwsze zameldowanie na tej ulicy miało miejsce w 1964 roku, ale w Urzędzie Miasta w Myszkowie nikt nie wie, skąd wziął się pomysł takiego jej nazwania. Długoletni mieszkańcy ulicy nie przypominają sobie, by z okazji nadania nowej nazwy były jakieś oficjalne uroczystości. Pamiętają natomiast, że wcześniej przez krótki czas była to ulica Kolejowa, a później Jedwabna.

  - Mieszkam tu już ponad pięćdziesiąt lat.
  Kiedy się tu przeprowadziłam, było może z pięć domów, krzyż i więcej nic - wspomina pani Henryka. - Kiedyś przechodził tędy tłum ludzi. Kiedy wychodzili z pracy z fabryki naczyń czy z huty, było aż ciemno. Sama pracowałam w "naczyniach". Na Dzień Kobiet składali wtedy w zakładzie życzenia, dawali kwiaty, czasem był jakiś poczęstunek.

  - Czemu akurat tej ulicy nadali nazwę 8 Marca? - zastanawiają się państwo Stanisław i Jadwiga Mocarscy. - Obok jest Hutników, Jedwabna, Partyzantów. Nazwa wcale się z nimi nie komponuje... Kiedyś było tu spokojniej. Teraz tiry skracają sobie drogę do Zawiercia i jeżdżą do lokalnych firm.

  Większość ulic o nazwie 8 Marca znajduje się w centrach miast. W Myszkowie zlokalizowano ją na przedmieściu, w bezpośrednim sąsiedztwie wielkich zakładów przemysłowych, w których pracowało wiele kobiet. Być może chcia-no w jakiś sposób uwypuklić trud kobiet w budowie socjalizmu.

  Dodajmy na koniec, że ulicy Dnia Kobiet nie ma w całym kraju.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama