Rodzinny zjazd papieskich szkół w Paniówkach

  Rodzinny zjazd papieskich szkół w Paniówkach

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piuskę Jana Pawła II i należący do niego kielich mszalny można od wtorku oglądać w Szkole Podstawowej w Paniówkach (powiat gliwicki) noszącej papieskie imię.
  W Archidiecezji Katowickiej takich szkół jest 24. Wczoraj ich przedstawiciele spotkali się na trzecim zjeździe Rodziny Szkół.

  Arcybiskup Damian Zimoń mówił zasłuchanej młodzieży o Karolu Wojtyle z czasów, gdy przyszły papież wykładał w krakowskim seminarium.

  - Pamiętam jego zielony płaszcz i to, że zawsze znajdował dla nas czas. Nie przypuszczaliśmy wówczas, że obcujemy z przyszłym sternikiem Kościoła powszechnego - mówił metropolita katowicki.

  Zjazd przeplatały ukochane przez Karola Wojtyłę pieśni (w tym słynna "Barka"), koncert Magdy Anioł oraz multimedialna prezentacja papieskich wizyt na Śląsku, w tym w Gliwicach i Piekarach Śląskich.

  - Wszyscy mamy nadzieję, że tegoroczna rocznica urodzin Jana Pawła II będzie jednocześnie dniem jego beatyfikacji - dodaje polonistka ze szkoły w Paniówkach Teresa Nocoń.

  Na okolicznościowej wystawie oprócz piuski i kielicha można także oglądać egzemplarz watykańskiego L'Osservatore Romano poświęconego wyłącznie jego osobie, a wydanego dzień po śmierci. Można także oglądać znaczki z wizerunkiem Ojca Świętego. Filatelistycznym rarytasem jest ten wydany podczas tzw. wakansu Stolicy Apostolskiej, czyli w okresie do czasu wyboru nowego papieża. Cenne eksponaty udało się pożyczyć dzięki temu, że ks. Arkadiusz Nocoń, absolwent szkoły w Paniówkach pracuje dziś w Kongregacji Watykańskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama