Konklawe 2013: Wybory rozpoczną się we wtorek po południu....

  Konklawe 2013: Wybory rozpoczną się we wtorek po południu. Kiedy zobaczymy biały dym? [ZDJĘCIA]

  Anna J.Dudek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Konklawe 2013: Wybory rozpoczną się we wtorek po południu. Kiedy zobaczymy biały dym? [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii
  - Konklawe rozpocznie się we wtorek 12 marca około godz. 16.45 - poinformował w sobotę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przedstawiając na briefingu prasowym godzinowy program uroczystości i procedur związanych z wyborem papieża.
  - Witam wszystkich jak zwykle bardzo serdecznie. Prawie mi przykro, że zbliżamy się do końca tych spotkań - powitał dziennikarzy ks. Federcio Lombardi na rozpoczętej o 13:00 w sobotę konferencji. Odpowiedział mu śmiech rozbawionych żurnalistów. Do rozpoczęcia konklawe zostały zaledwie trzy dni. Na dzień 12 marca jako datę rozpoczęcia konklawe zgodziła się ogromna większość kardynałów.

  KANDYDACI NA PAPIEŻA PO BENEDYKCIE XVI - WSZYSTKO, CO TRZEBA O NICH WIEDZIEĆ PRZED KONKLAWE  - Nie ma już żadnych powodów, by przedłużać czas oczekiwania - mówił rzecznik Stolicy Apostolskiej. Do Santa Marta kardynałowie zostaną przywiezieni we wtorek rano, około 7. Po mszy "Pro Eligendo", która odbędzie się o 10, rozpocznie się konklawe.

  Kardynałowie są na miejscu - z przybyciem do Rzymu kardynała Kazimierza Nycza lista 115 kardynałów elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, jest pełna. W Kaplicy Sykstyńskiej trwają ostatnie przygotowania do obrad kardynałów. Zamontowano już komin, z którego wydobędzie się dym, oznajmiając światu albo wybór nowego papieża, albo fakt, że zamknięci w Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie nie osiągnęli jeszcze konsensusu i żaden kandydat nie zdobył wymaganej większości 2/3, to jest 77 głosów. Zanim jednak z komina, na który skierowane będą obiektywy kamer i aparatów fotograficznych z całego świata, wydobędzie się czarny (informujący o tym, że głosowanie trzeba powtórzyć) albo biały dym( oznajmiający "Habemus Papam"). Przed rozpoczęciem konklawe zostanie przeprowadzona próba funkcjonowania pieca. Kiedy będzie zapadała najważniejsza dla Kościoła decyzja, wszystko, choćby było najbardziej przyziemne, musi funkcjonować perfekcyjnie.

  Ks. Federico Lombardi mówił, że nie po każdym głosowaniu z komina będzie wydobywał się dym. Można go będzie zobaczyć dwukrotnie w ciągu dnia, albo około godziny 12, albo około 18.  Konferencja ks. Lombardiego odbyła się po kolejnej, dziewiątej już kongregacji, podczas której kardynałowie dyskutowali o sytuacji w Kościele i wyzwaniach, którym będzie musiał sprostać nowy papież. Nie będzie też, jak powiedział ks. Lombardi,ostatnia.

  Następna kongregacja odbędzie się w poniedziałek, ponieważ jeszcze co najmniej kilku kardynałów chciałoby zabrać głos przez rozpoczęciem konklawe. Spotkania kardynałów odbywają się za zamkniętymi drzwiami, włoskie media nieoficjalnie informują jednak, iż wśród kardynałów zdaje się dominować przekonanie o potrzebie głębokiej zmiany w samej Kurii Rzymskiej. Dużo mówi się, jak wynika z nieoficjalnych informacji, o konieczności reorganizacji sposobu funkcjonowania Sekretariatu Stanu. Za pontyfikatu Benedykta XVI watykańskim premierem, jak niekiedy określa się sekretarza stanu, był kardynał kamerling Tarcisio Bertone.

  Już w trakcie trwania pontyfikatu Benedykta XVI wielu zarzucało mu zbyt hermetyczne zarządzanie kurią. To dlatego dziś wśród kardynałów popularny jest pogląd, że następcą Bertone na stanowisku sekretarza stanu powinien być ktoś nieuwikłany w skomplikowane układy panujące w Kurii Rzymskiej. Za taką postać uważa się arcybiskupa Mediolanu kardynała Angelo Scolę.

  W niedzielę kardynałowie, którzy wezmą udział w konklawe, odprawią msze w swoich kościołach tytularnych.

  O panującym wśród kardynałów przekonaniu o potrzebie wprowadzenia większej kolegialności w administrowaniu Kościołem pisze w sobotnim wydaniu dziennika "La Stampa" Andrea Tornielli. "Po niemal tygodniu spotkań, propozycje zaczynają się konkretyzować, a poszczególne kandydatury się umacniają- pisze watykanista "La Stampy".- Większość kardynałów wie jednak, że czeka ich trudne konklawe. Dlatego, konkluduje Tornielli, "jest mało prawdopodobne, by powtórzył się cud wybranie nowego papieża w ciągu zaledwie 24 godzin".


  WIĘCEJ O WYBORACH NOWEGO PAPIEŻA W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM - KONKLAWE 2013

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja

   super zabawki naukowe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 81

   a ja polecam zabawki naukowe na www.eksperymentuj.pl/?pp=jj

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to tak

   sss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 115 / 95

   wygląda uboga stajenka,od której zaczynali,a teraz złota,blichtru,mamony do uporu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to tak

   sss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 124 / 79

   wygląda uboga stajenka,od której zaczynali,a teraz złota,blichtru,mamony do uporu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo