Łowcy burz polują w Goczałkowicach

  Łowcy burz polują w Goczałkowicach

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Burza

  Burza ©ARC

  Czy Goczałkowice-Zdrój w powiecie pszczyńskim staną się meteorologicznym centrum regionu? Wszystko na to wskazuje, bo tamtejsza stacja meteo jest stale rozbudowywana. Ostatnio została wyposażona w detektor burzy, który jest w stanie wykryć wyładowania atmosferyczne nawet z odległości tysiąca kilometrów! Ponadto dzięki urządzeniu można przewidzieć, jak bardzo burza będzie intensywna oraz w jakim kierunku będzie się przemieszczać.
  Burza

  Burza ©ARC

  - Dane z anteny przesyłane są do komputera, który nanosi je na mapy pogodowe - tłumaczy Adam Skowroński, opiekujący się stacją meteo w Goczałkowicach-Zdroju. - Obraz na mapie przedstawia tworzenie się komórek burzowych oraz wyładowania, które powstają na terenie Europy Środkowej - dodaje. - Możemy go ustawić w 15-stopniowej skali czułości.

  Na początek detektor będzie służył jako pomoc dla służb kryzysowych oraz wojska i lotnictwa. - Ale z powodzeniem będzie go można wykorzystywać także podczas imprez masowych czy zawodów na akwenach wodnych - tłumaczy Adam Skowroński.

  Stąd też wybór lokalizacji. W Goczałkowicach znajdują się bowiem dwa duże zbiorniki wodne, służące m.in. do żeglugi. - Jezioro Goczałkowickie i zbiornik w Łące. Docelowo dane z detektora zostaną udostępnione też mieszkańcom regionu, powstaje bowiem internetowy serwis pogodowy tylko dla województwa śląskiego. Będzie bazował na ponad 30 stacjach meteo, zainstalowanych w naszym regionie. Strona ma być gotowa jeszcze w marcu, czyli przed początkiem sezonu.

  - Jest jeszcze w fazie roboczej, ale chcemy, aby wystartowała przed rozpoczęciem sezonu aktywnego, czyli "pogodowego" - zapowiada Skowroński.

  Co ważne, szczegółowe mapy pogodowe będą dostępne bezpłatnie. Aby przejrzeć prognozę, konieczne będzie tylko zalogowanie się w serwisie.

  - Oprócz podstawowych danych dla naszego województwa, takich jak temperatura, ciśnienie, kierunek i siła wiatru czy opady, sprawdzimy też właśnie dane z detektora burzy - dodaje meteorolog.

  Zapewnia, że będzie to najaktualniejsza pogoda dla naszego regionu. Stacje meteo są bowiem rozsiane od Podbeskidzia po Częstochowę. - Najwięcej stacji jest na Podbeskidziu, w okolicach Bielska-Białej, tam bowiem opady mają wpływ na poziom wód w całym województwie - tłumaczy. - Tam też najczęściej rozpoczynają się powodzie.

  Jednak jak detektor będzie faktycznie sprawdzał się w praktyce, będzie można powiedzieć dopiero jesienią.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama