W Katowicach wycięli drzewa w pień [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  W Katowicach wycięli drzewa w pień [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wycinka drzew w Katowicach
  1/17
  przejdź do galerii

  Wycinka drzew w Katowicach ©Marzena Bugała

  Prawie 400 tysięcy kwiatów posadzi w tym roku w Katowicach Zakład Zieleni Miejskiej. Pojawią się w parku Kościuszki, parku Zadole, Dolinie Trzech Stawów i na miejskich zieleńcach oraz skwerach. Pierwsze, już w kwietniu, będą sadzone bratki, w sumie 41,5 tys. sztuk. Będą też: aksamitki, begonie, celozje, cynie, gazanie, lobelie, petunie czy ozdobne kapusty.
  Nowe rośliny będą również wzdłuż alei Korfantego, gdzie kilka tygodni temu wycięto wiele drzew, m.in. lip, jabłoni oraz śliw. Drzewa zniknęły także z placu przed Superjednostką i placu Obrońców Katowic. Ta wycinka zbulwersowała katowiczan. Katowicki magistrat obiecuje, że w ich miejscu pojawią się nowe: 237 drzew i 1538 krzewów. Już wiadomo, że wzdłuż alei Korfantego (pomiędzy ciągiem pieszym a jezdnią) powstanie reprezentacyjny szpaler z lip srebrzystych.

  - Natomiast na całej długości alei, między ulicą Chorzowską a istniejącym placem Obrońców Katowic, wzdłuż nowo projektowanego pasażu Korfantego, zaplanowano posadzenie niewielkich drzew w donicach o kulistych koronach charakteryzujących się silnym kwitnieniem (jak wiśnia pospolita) - zapowiada Joanna Górska z biura prasowego magistratu.

  Jednak tu nasadzenia rozpoczną się dopiero po zakończeniu drugiego etapu przebudowy na osi rondo-rynek, czyli najwcześniej w 2014 roku. - Wśród drzew będą też m.in. klon pospolity, klon czerwony, brzoza pożyteczna, głóg pośredni, buk pospolity, jesion wyniosły, platan klonolistny, wiśnia pospolita, jarząb turyngski.

  Będą też pnącza, byliny i trawy ozdobne (takie jak np. liliowce ogrodowe, trzcinnik ostrokwia-towy, śmiałek darniowy, kłosówka miękka, imperata cylindryczna) - wymienia Joanna Górska. Powierzchnie zielone zajmą przy alei 1636 metrów kwadratowych.

  - Kiedyś sadziliśmy rośliny na 1 maja, ale ustrój się zmienił i już tak nie trzeba, dlatego robimy to pod koniec kwietnia. Kolejne nasadzenia planujemy w maju - zapowiada Wiesława Młynarczyk-Szlachta z Zakładu Zieleni Miejskiej.

  Pieniądze na zakup nasion, nawozów, itp. są zarezerwowane w budżecie (ale nie na al. Korfantego, tu będzie inna pula). Na zakup drzew i krzewów ZZM wyda 100 tys. zł, zapłaci też za rośliny rabatowe. Kupno nasion będzie kosztowało 60 tys. zł, torfu - 40 tys. zł. 50 tys. zł trzeba wydać na zakup ziemi, a 20 tys. zł na nawozy.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Betonowe Katowice, Betnowy Prezydent

   Grzegorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 29

   Bzdury i tematy zastępcze. Z wycinką należało się wstrzymać do ostatniego momentu, zaplanować odpowiednio harmonogram prac - zawiedli tu urzędnicy na kilku szczeblach. 400 000 kwiatów - fajnie to...rozwiń całość

   Bzdury i tematy zastępcze. Z wycinką należało się wstrzymać do ostatniego momentu, zaplanować odpowiednio harmonogram prac - zawiedli tu urzędnicy na kilku szczeblach. 400 000 kwiatów - fajnie to brzmi, tylko są to rośliny jednoroczne lub tzw. jednosezonowe. Nie jest to żaden wyczyn - w całej Europie tak to się odbywa, że z publicznych pieniędzy kształtuje się zieleń miejską, a wypowiedź, że kiedyś sadziliśmy rośliny 1 maja , a ustrój się zmienił... ta wypowiedź jest wpleciona po co ? Żeby symulować wrażenie, ze coś się robi ? Do końca 2014 - czyli przez ponad 1,5 roku będzie tam BETON - zresztą pewnie przez najbliższe 10 lat będzie tam beton - zanim drzewa osiągną swoją pełna wartość przyrodniczą i estetyczną. Apeluję do urzędników w Katowicach i do Betonowego Prezydenta - róbcie z głową, mając na uwadze interes publiczny, obywateli - nie tylko interes firm nastawionych na agresywny zysk przez pryzmat wydumanych koncepcji przybliżających te podmioty do wyciągnięcia z kasy miasta jak największych łupów. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama