Ważne
  Rafał Adamus z Rady Górnośląskiej o narodowości śląskiej i...

  Rafał Adamus z Rady Górnośląskiej o narodowości śląskiej i języku

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przewodniczący Rady Górnośląskiej Rafał Adamus mówi czemu zadeklarował narodowość śląską i co myśli o języku śląskim. Przeczytajcie fragment rozmowy. Całość - jutro.
  Rafał Adamus z Rady Górnośląskiej o narodowości śląskiej i języku
  Narodowość śląska: fakt, czy mit?
  Sam deklarowałem w czasie spisu narodowość śląską więc trudno bym uważał, że jej nie ma. Faktem jednak jest, że wciąż duża grupa społeczeństwa, a w szczególności politycy w Warszawie, traktują te deklaracje narodowościowe jako coś niebywałego, co nie miało prawa się wydarzyć. Niestety nie mam dla nich dobrych wieści. Z każdym rokiem, każdym dniem takich deklaracji będzie coraz więcej (choć dopiero podczas kolejnego spisu będziemy mogli się przekonać ile) bo jest to pochodna istnienia społeczeństwa obywatelskiego. A to społeczeństwo obywatelskie wciąż, po ponad 20 latach od upadku komunizmu, się rozwija i nie osiągnęło poziomu Europy Zachodniej. Świadczy o tym choćby niska frekwencja w poszczególnych wyborach.

  Język śląski: zbiór dialektów, czy język regionalny
  Na terenie Górnego Śląska istnieje wiele dialektów, które tworzą śląski język. Bo czymże innym jest język niż zespołem dialektów właśnie? Działania m. in. Rady Górnośląskiej i skupionych w niej organizacji językowych idą w tę stronę, by chronić różnorodność dialektyczną języka śląskiego, która jest jego największym bogactwem. Stąd też bierze się m.in. ortografia interdialektalna tj. taka, w której niektóre litery można różnie, w zależności od rejonu Górnego Śląska, odczytywać.

  not. Agata Pustułka

  CZYTAJ KONIECZNIE CAŁĄ ROZMOWĘ
  Adamus: Sejm Śląski w Katowicach, wojewoda do Opola
  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (72)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bernard Kurzawa

   Ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

   Czy Bernard Kurzawa bedzie nastepnym szefem RASiu???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka kochanie twoja cena wolisz w dolarach czy w PLN - enach ?

   dekonspiracja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 16

   Na tym forum z głupia frant,brunatna jaczejka przyznała się do brania polskiego szmalu. Jak stwierdził jeden z ich przedstawicieli: "lepiej polski niż niemiecki".
   Mam wrażenie,że jeżeli ktos...rozwiń całość

   Na tym forum z głupia frant,brunatna jaczejka przyznała się do brania polskiego szmalu. Jak stwierdził jeden z ich przedstawicieli: "lepiej polski niż niemiecki".
   Mam wrażenie,że jeżeli ktos bierze szmal,to zawsze go można przelicytować.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedyś zlustruję Gorzelika i ferajnę z RAŚ.

   lustrator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 20

   Już dzisiaj wiadomo, że utrzymują zażyłe kontakty z organizacjami wypędzonych w Niemczech. Mam czas...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ^ lustrator

   post KGB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   rozpoczyna lustracje wszystkich poza granice sowietami - może a na pewno się załapiesz.

   Pozdrawljaju

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   sznita z tustym (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   Zlustruj swojego ojca,ty bolszewicka gnido!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slunsko kultura?

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Potomkowie opracow z Auschwitz nadal licznie zamieszkuja slaska ziemie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Na Śląsku sprzyjała przede wszystkim ta okoliczność, że cały szereg biskupów wrocławskich dla sprawy ewangelickiej zachowywał przychylność; nie ujmowali się wprawdzie za ewangelikami, ale też do...rozwiń całość

   Na Śląsku sprzyjała przede wszystkim ta okoliczność, że cały szereg biskupów wrocławskich dla sprawy ewangelickiej zachowywał przychylność; nie ujmowali się wprawdzie za ewangelikami, ale też do pewnego czasu nie występowali wrogo przeciwko nim. Przychylnymi dla ewangelii pozostawali także książęta piastowscy; nie myśleli bynajmniej o tym, by prześladować nowo tworzący się kościół.

   Wszakże już nie we wszystkich księstwach śląskich panowali Piastowie. W Świdnicy, Jaworzu, Wrocławiu, Głogowie wymarli, a księstwa ich stały się bezpośrednią własnością korony czeskiej i Habsburgów. A ci jakie stanowisko zajmowali wobec ewangelików?

   Ferdynand I., brat cesarza Karola V., pan dziedzicznych krajów Habsburskich, król Czech (z Morawami) i Węgier (1526-1563) i cesarz niemiecki, był wrogiem reformacji. Prośby stanów ewangelickich w Austrii środkowej o wolność wyznania i nabożeństwa odrzucał bezwzględnie. Gorliwi i wytrwali ewangelicy opłacali swą wierność śmiercią na stosie ogniowym. Jezuici, upatrujący cel swego istnienia w wytępieniu protestantów, znaleźli w Austrii, na dworze królewskim gorliwe wsparcie. Po wojnie szmalkaldzkiej, kiedy ewangeliccy księcia niemieccy w bitwie pod Muhlbergiem w 1547 r. pobici zostali, król zemścił się na ewangelikach czeskich, już to skazując ich na śmierć, już to pozbawiając ich dóbr, lub wypędzając z granic państwa. Na Śląsku jego postępowanie nie mogło być inne. W 1528 r. wydał ostry edykt przeciwko ewangelikom. Każdą zmianę nabożeństwa rzymskiego polecił ukarać, każdy dom, w którym odbywały się tajne zgromadzenia, kazał "na wieczną pamiątkę" zniszczyć. Polityczne względy przeszkodziły wypełnieniu tego edyktu.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Z opinii Profesora Miodka do projektu ustawy o "ślaskim języku regionalnym"

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 18

   Dialekt śląski, obejmujący swym zasięgiem wiele śląskich gwar, jest regionalną odmianą ogólnego języka polskiego. Taką samą regionalną odmianą polszczyzny jest dialekt wielkopolski, małopolski czy...rozwiń całość

   Dialekt śląski, obejmujący swym zasięgiem wiele śląskich gwar, jest regionalną odmianą ogólnego języka polskiego. Taką samą regionalną odmianą polszczyzny jest dialekt wielkopolski, małopolski czy mazowiecki. Opolski językoznawca prof. Henryk Borek, Ślązak z Jędryska (dziś należącego do Kalet), pisał w artykule pt. Czy istnieje odrębny język śląski?: „Pod względem gramatycznym dialekt śląski zachował do dziś swój nieskażony żadnymi obcymi naleciałościami charakter polski. Jego starsze cechy rozwojowe wskazują na głęboką łączność z sąsiednim narzeczem małopolskim, a w późniejszym okresie i głównie na północy także z narzeczem wielkopolskim. Wpływ tych dwóch narzeczy zadecydował w poważnym stopniu o dzisiejszym wewnętrznym zróżnicowaniu dialektu śląskiego na zespoły gwar południowych i północnych. W mowie Ślązaków nie znajdziemy żadnych poważniejszych cech gramatycznych, które by nie występowały równolegle czy to w Małopolsce, czy w Wielkopolsce – odrębność gramatyczna tego narzecza polega tylko na innym wewnętrznym powiązaniu i układzie tych cech. Jest to decydujący fakt dla określenia polskiego charakteru narzecza tej dzielnicy, które mimo politycznej izolacji rozwijało się w głębokiej łączności i pod wpływem podobnych tendencji rozwojowych, co sąsiednie dialekty polskie” (Region w świetle nazw miejscowych, red. naukowa Stanisław Gajda, Opole 2007, str. 166-167). A Kazimierz Kutz w rozważaniach o konkursie gwarowym organizowanym od ponad 20 lat przez red. Marię Pańczyk tak pisał: „Przeważnie z najdalszych zakątków Opolszczyzny i rybnickiego przyjeżdżają uczestnicy i częstują nas urzekającą gwarą; staropolszczyzną – zdawałoby się – dawno zapomnianą, a jednak ciągle żywą” (K. Kutz: Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko, Kraków 1999, str.211-212).
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   autorytety za polskie srebrniki

   Bercik Iskariota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   Profesor Miodek - Tajny Współpracownik Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale ślazak czy nie?

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

   chyba tak


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   renegat czy nie ?

   zoolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   A gdy kura zniesie jajko w chlewie,to wykluje się z niego świnia ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lepiej za polskie niż za niemieckie...

   lustrator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   Jak myślisz, co możemy kiedyś dowiedzieć się o Gorzeliku i RAŚ? Każdy który wam nie pasuje to TW, arcybiskup Skworc też. Czy aby nie Kutz i śp. Smolorz?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @lustrator prowokator

   SK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   Co możemy się dowiedzieć ? to jest argument...
   możemy się dowiedzieć,że Kaczyński to Kalkstein z Odessy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Judasz to Judzasz

   Lord Wader (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   A co mnie obchodzi Skwotc czy inny Zimoń. Kapusta to kapusta,a kolaborant,to kolaborant. To,że bierzesz polski szmal nie znaczy,że jesteś lepszy od tego,który nie bierze tylko pracuje uczciwie na...rozwiń całość

   A co mnie obchodzi Skwotc czy inny Zimoń. Kapusta to kapusta,a kolaborant,to kolaborant. To,że bierzesz polski szmal nie znaczy,że jesteś lepszy od tego,który nie bierze tylko pracuje uczciwie na swoje utrzymanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   raport pelikana

   SK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   "Wszystkie klasztory opustoszały, zakonnicy tworzą pośmiewisko dla ludu. Teraz w ogóle nikt nie chce stać się mnichem, ani nawet duchownym, gdyż ludziom uczonym kapłaństwo jest postrachem. Król nie...rozwiń całość

   "Wszystkie klasztory opustoszały, zakonnicy tworzą pośmiewisko dla ludu. Teraz w ogóle nikt nie chce stać się mnichem, ani nawet duchownym, gdyż ludziom uczonym kapłaństwo jest postrachem. Król nie może znaleźć odpowiedniego, któryby chciał objąć parafie., dla Wiednia nie, cóż dopiero na wsi. Nawet kaznodzieje, którzy nie przyznają się wyraźnie do protestantyzmu, uchodzą jezuicie za podejrzanych; na kazalnicy słyszy ich mówiących zawsze o wierze tylko i o zasłudze Chrystusowej. To też każdy czyta książki protestanckie; a arcykacerz Melanchton ze swoimi opanowuje szkołę."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Warownym Grodem Jest Nasz Bóg...

   Marcin Luter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   Na Śląsku ewangelia znalazła wczesne i chętne przyjęcie. Obywatelstwo miast przyznało się do ewangelii, we Frysztacie (na dzisiejszym Śląsku pruskim) w r. 1523, w Jeleniej Górze (Hirschberg) w r....rozwiń całość

   Na Śląsku ewangelia znalazła wczesne i chętne przyjęcie. Obywatelstwo miast przyznało się do ewangelii, we Frysztacie (na dzisiejszym Śląsku pruskim) w r. 1523, w Jeleniej Górze (Hirschberg) w r. 1524, w Jaworzu (Jauer) 1525, w Strzygowie (Striegau) 1527, w Świdnicy (Schweidnitz) 1530. Za miastami poszła wieś. Księstwa legnickie, woławskie (Wohlau), brzeskie (Brzeg) w 1556 roku liczyły razem 265 parafii ewangelickich, katolickich 40. Kościół ewangelicki rozszerzył się na południową część, na Górny Śląsk. W hrabstwie kłodzkim (Glatz) Jana z Bernsteinu ewangelia zwycięża. W Księstwach Opolskim i Raciborskim, będących własnością książąt katolickich, liczono wówczas kościołów ewangelickich 74, w Karniowskim 40, w Opawskim 68, nawet w Nyskim, należącym do biskupów wrocławskich, a obejmującym dzisiejsze starostwo frywałdzkie na austr. Śląsku zachodnim, było ich 21. A tuż nad granicami dzisiejszego Księstwa Cieszyńskiego, w Pszczynie i okolicy, stanowiącej wolną własność panów z Promnicy znalazło się ich 35.

   Pod koniec wieku 16. cały Śląsk posiadał już przeszło 1500 kościołów ewangelickich, katolickich pozostała zaledwie czwarta część, najwyżej 400 parafii, które zawisły od władzy kościelnej albo klasztornej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brakowało krwi

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   ... i katole wywołali wojnę 30-letnią. Jej skutkiem stał się katolicyzm jedynym "prawym" wyznaniem. Wg mnie, dla tępych i świątobliwych baranów. Inkwizycja wtedy nadal była silna i trzeba było...rozwiń całość

   ... i katole wywołali wojnę 30-letnią. Jej skutkiem stał się katolicyzm jedynym "prawym" wyznaniem. Wg mnie, dla tępych i świątobliwych baranów. Inkwizycja wtedy nadal była silna i trzeba było uważać na każdy swój krokzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @cirano

   SK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Raczej "świętojebliwych" hehehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu tylko Polska miała prawo

   "Rota" M. Konopnickiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   Szczytne hasła (Za Waszą i naszą wolność), przypadek "dzieci z Wrześni", "Rota" M. Konopnickiej i wiele innych dają dowód, że Polska wymazana z mapy walczyła o swoje istnienie i swój język. Polacy...rozwiń całość

   Szczytne hasła (Za Waszą i naszą wolność), przypadek "dzieci z Wrześni", "Rota" M. Konopnickiej i wiele innych dają dowód, że Polska wymazana z mapy walczyła o swoje istnienie i swój język. Polacy są z tego dumni.
   Czemu zatem tych samych praw odmawiają Ślązakom? Popierają Czeczeńców, czy innych Gruzinów w walce o niepodległość, a Ślązakom nie dają prawa do nazwania się narodem śląskim? Co złego jest w tym, że ludzie żyjący na swojej ziemi pragną mieć prawa narodu, narodu, który po wojnie był wypędzany, zmuszany siłą lub ekonomicznie do emigracji, ale zachował język, zwyczaje i kulturę. Potępia się nazistów za zmuszanie Żydów do noszenia na ubraniach gwiazdy Dawida, ale tracona jest pamięć, że po wojnie Ślązacy musieli nosić na rękawie biała opaskę z literą "N". Nazywanie języka śląskiego gwarą, jak to czynili komuniści, chcący udowodnić, że nie ma śląskiej mowy, bo jest ona polską gwarą. Co takiego złego jest w tym, że blisko milionowa społeczność w demokratycznym kraju nie może skutecznie zarejestrować Stowarzyszenia Osób Narodowości Ślaskiej, bo według oponentów narodu ani narodowości śląskiej nie ma. Kiedyś też tak samo by argumentowali, kiedy Polska była pod zaborami i jej nie było?
   Czy się komu to podoba, czy nie, prawdy nie można zabić. Prawda daje dowód istnienia Ślązaków jako narodu, czy jak kto woli grupy etnicznej z własnym językiem i własną ziemią.
   Ślązakofobi powinni też odrzucić istnienie Romów (Cyganów), bo ich język nie ma formy pisanej, a oni sami nawet własnego skrawka ziemi nie posiadają.
   Skoro Polska po dwóch wiekach niewoli zdołała się odrodzić, to po 68 latach Ślązacy też mogą. Będzie później głupio, kiedy ktoś napisze coś na wzór "Roty" i z ciemiężonego Polska zmieni się w ciemiężyciela.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spůna staro powiarka?!

   Ńy pamjynto wůł, kej ćelyńcym bůł? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9


   Zdrowjům Wos, polske pogupjołki!

   :-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   clown

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jadwiga Śląska

   SK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

   Na początku XIII wieku książęta Władysław Odonic, Konrad mazowiecki, Mściwój I gdański, Leszek Biały i Henryk Brodaty prowadzili akcję chrystianizacyjną na terenach pogańskich Prus. Akcję misyjną...rozwiń całość

   Na początku XIII wieku książęta Władysław Odonic, Konrad mazowiecki, Mściwój I gdański, Leszek Biały i Henryk Brodaty prowadzili akcję chrystianizacyjną na terenach pogańskich Prus. Akcję misyjną prowadził opat zakonu cystersów w Łeknie i zakon rycerski braci dobrzyńskich, powołany w tym celu przez księcia Konrada. Akcje te – podobnie jak akcja biskupa Chrystiana w oparciu o fundację dobrowską – nie przyniosły jednak spodziewanych efektów.
   W tej sytuacji w 1226 roku książę mazowiecki Konrad zaprosił, za namową Jadwigi Śląskiej, na swoje ziemie zakon krzyżacki, oddając mu w dzierżawę ziemię chełmińską, gdzie zakon znalazł dogodną bazę do walk z plemionami Prusów, które zagrażały ciągłymi najazdami północnym rubieżom Mazowsza.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bitwa pod Tannenbergiem

   AVE SILESIA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   Zakon krzyżacki wystawił 51 chorągwi (w tym dwie wielkiego mistrza), wśród których znajdowali się również goście zakonu z Niemiec, Szwajcarii, Śląska, Pomorza, Czech, Moraw oraz Inflant. Udział w...rozwiń całość

   Zakon krzyżacki wystawił 51 chorągwi (w tym dwie wielkiego mistrza), wśród których znajdowali się również goście zakonu z Niemiec, Szwajcarii, Śląska, Pomorza, Czech, Moraw oraz Inflant. Udział w bitwie po stronie zakonnej wzięli m.in. Frideric von Wallenrode, Konrad Lichtenstein, Thomas von Morheim, Wilhelm von Helfenstein, Heinrich von Schwelborn, Godfryd von Hatzlfeld, Burchard Wobeke, Arnold von Baden i Werner Tettingen. Według niektórych badaczy samych braci-rycerzy krzyżackich było pod Grunwaldem tylko około 250, resztę stanowili goście i zaciężni. Według najnowszych badań, po stronie krzyżackiej walczyli również: książę oleśnicki Konrad VII Biały), a także Prusowie i Litwini zamieszkali na terenie Prus Zakonnych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Silesius non Polonus

   Korona Świętego Wacława (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 18

   Jak już będzie po wszystkim,to będziemy szydzić z tej sytuacji przez następne 500 lat. Nasze dzieci będą straszyć swoje dzieci: śpij grzecznie,bo jak nie,to przyjdą Lachy z Ruskami i ci zabiorą...rozwiń całość

   Jak już będzie po wszystkim,to będziemy szydzić z tej sytuacji przez następne 500 lat. Nasze dzieci będą straszyć swoje dzieci: śpij grzecznie,bo jak nie,to przyjdą Lachy z Ruskami i ci zabiorą zabawki,mamusię zgwałcą, a tatusia zamkną w Łambinowicach.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama