18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie Centrum Nauki w EC Szombierki? To możliwe! [SKOMENTUJ, GŁOSUJ]

Magdalena Nowacka-Goik
Elektrociepłownia Szombierki
Elektrociepłownia Szombierki ARC
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu od kilku tygodni jest już oficjalnie w rejestrze zabytków województwa śląskiego. To pierwsza, dobra informacja. Druga jest taka, że wraca pomysł, aby to właśnie tu zlokalizować Śląskie Centrum Nauki. I chociaż były marszałek Adam Matusiewicz optował za wersją w WPKiW w Chorzowie, to obecne władze ostatniego słowa w tej kwestii jeszcze nie powiedziały. Razem z Anna Dudzińską w Radia Katowice postanowiliśmy przywrócić ten temat pod dyskusję. W środę 13 marca o 17:15 w debata radiowa w tej sprawie. Zapraszamy!

Kompleks zbudowano w 1920 r. według projektu braci Zillmann, twórców m.in. zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach.

Niesamowita architektura inspirowana jest średniowiecznymi zamkami pruskimi. Ceglane mury, strzeliste okna i wewnętrzny dziedziniec oraz trzy 120-metrowe kominy i wieża zegarowa. Melomani wskazują także na uderzające podobieństwo tego miejsca do elektrowni Battersea. To ostatnie dzieło architektury industrialnej wykorzystała na okładkę swojej płyty grupa Pink Floyd. I jest ikoną pop-kultury. Czy EC ma taką szansę?

Oba obiekty należą do tego samego rodzaju industrialnych katedr. Jeszcze w latach 90.w EC odbywały się imprezy kulturalne, muzyczne i taneczne. Od 2011 zabytek roku należy do koncernu Fortum. I imprezy się skończyły. Część pomieszczeń wynajmowanych jest na biura. Nie ma produkcji, ale są gotowe kotły, które latem mogą być wykorzystywane. Ostatnio pojawiła się też możliwość przekazania tego miejsca miastu lub marszałkowi.

- Prowadzimy rozmowy z władzami Bytomia i Urzędem Marszałkowskim na temat przyszłości EC Szombierki - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum.

Samorząd województwa zaprosił w środę do zwiedzenia EC członków zarządu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Czy władze docenią ten potencjał i Bytom dostanie swoją szansę?

ŚCN w Bytomiu, bo...

Anna Dudzińska, dziennikarka Radia Katowice
Elektrociepłownię Szombierki trzeba uratować za wszelką cenę. Nie wszystkie postindustrialne obiekty w naszym województwie zasługują na taką deklarację. Nie o każdy walący się pokopalniany obiekt czy hutniczy piec warto walczyć. Elektrociepłownia to przykład architektury wybitnej. Ze względu na projektantów - znanych na Śląsku Emila i Georga Zillmanów, ze względu na drugi co do wielkości czterostronny zegar w Polsce, wreszcie ze względu na niezwykłe wyposażenie wnętrz i lampy zaprojektowane przez Petera Behrensa. Jeśli nie Centrum Nauki to co.? MN

Jerzy Gorzelik, wicemarszałek woj. śląskiego
Umieszczenie ŚCN w EC Szombierki to z jednej strony wielka szansa na rewitalizację tego zabytku, a z drugiej dla regionu, bo to miejsce miałoby szansę stać się ikoną śląskiego regionu. Z drugiej strony to również szansa na odnowienie miejsc dotkniętych negatywnymi skutkami transformacji gospodarczej.MANO

Robert Białas, stowarzyszenie O NAS w Bytomiu Tego typu Centrum przyciągnie w to miejsce wiele osób. Zwiedzających i inwestorów. A to pomoże w zrewitalizowaniu zarówno tej dzielnicy, jak i całego Bytomia. A drugi argument to szansa wykorzystania zabytku poprzemysłowego, nowe życie dla tego wyjątkowego na skalę międzynarodową miejsca. MANO

Centrum Nauki to plan minimum!

Komentuje Marcin Nowak, bytomianin, redakcja DZ

Zabrzmi to pompatycznie ale nasza "katedra industrialu" zasługuje na to by o niej mówić! Każdy dzień, tydzień i miesiąc ciszy to moim zdaniem subtelna zbrodnia na tym unikatowym miejscu. Unikatowym i to na skalę europejską, a stawiam EC Szombierki na tym samym poziomie, co londyńską Battersea czy budynek Tate Modern. Mieszkam rzut kamieniem sąt. Ba, właściwie to nawet przeprowadziłem się na bytomskie Szombierki też z jej powodu. Dlatego poczułem nagły przypływ energii, gdy Anna Dudzińska z Radia Katowice wpadła na pomysł reaktywacji debaty o tym miejscu. "Ono musi przetrwać" twierdzi Ania a ja zgadzam się z nią w stu procentach. Mamy miejsca po dziedzictwie przemysłowym prosperujące lepiej lub gorzej ale te wybitne powinny być przez nas promowane na wszelką cenę! A Centrum Nauki to nie tylko przyczynek do dyskusji ale tez ostatnia deska ratunku dla tego obiektu. Umówmy się - każdy inny pomysł będzie "za mały", każda inna inicjatywa "niepełna" a każda dyskusja o potencjalnej "komercjalizacji" dotykać będzie tylko części obiektu. Mam po prostu wrażenie, że o tym, gdzie chcemy mieć śląską wersję Centrum Nauki Kopernik rozmawialiśmy za mało. Kilka grup na facebooku to za mało. Podejdźcie kiedyś pod ten budynek na spacer, zrozumiecie dlaczego… Albo najpierw posłuchajcie dyskusji w Radiu Katowice w środę 13 marca o 17:15.

Czy Centrum Nauki w EC Szombierki to dobry pomysł? Komentuj, dyskutuj! Najciekawsze wypowiedzi zacytujemy w czasie naszej debaty

UWAGA! DEBATA!

Razem z Anna Dudzińską w Radia Katowice postanowiliśmy przywrócić ten temat pod dyskusję. W środę 13 marca o 17:15 w debata radiowa w tej sprawie. Wśród rozmówców m.in. marszałek Jerzy Gorzelik, Adam Hajduga, prezydent Bytomia Damian Bartyla, Robert Białas, architekt Przemo Łukasik, Piotr Górnik

Posłuchaj debaty w Radiu Katowice



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!