Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postulat związkowców: albo emerytury pomostowe, albo strajk generalny

Teresa Semik
Październik 2012 r. W siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności trwa spotkanie przedstawicieli największych central związkowych w regionie, aby powołać wspólny komitet protestacyjno-strajkowy. Wiadomo już, że strajk ma sparaliżować całe Śląsk i Zagłębie.
Październik 2012 r. W siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności trwa spotkanie przedstawicieli największych central związkowych w regionie, aby powołać wspólny komitet protestacyjno-strajkowy. Wiadomo już, że strajk ma sparaliżować całe Śląsk i Zagłębie. Arek Gola
Związkowcy grożą, że województwo śląskie sparaliżuje strajk. Decyzja o jego organizacji już w czwartek.

Największe centrale związkowe szykują się w woj. śląskim do strajku generalnego. Niewielkie są szanse, by wszystkich ich postulatów wysłuchał rząd, ale w najbliższy czwartek, 14 marca, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński spotka się w Katowicach z Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyj-no-Strajkowym. To będą rozmowy ostatniej szansy. Od ich wyników zależy, czy dojdzie do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Gotowi do tego protestu są już górnicy, hutnicy, zbrojeniówka, kolejarze, energetycy, a także niektóre szkoły i szpitale.

Jeden z sześciu postulatów to utrzymanie rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze. - Chodzi nam o utrzymanie emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk bez środków do życia - mówi Sławomir Ciebiera, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności i członek zespołu roboczego ds. emerytur. - Strona rządowa odpowiada, że przy emeryturach nie będzie majstrować i niczego nie zamierza zmieniać.

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie odebrała możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, co oznacza zatrudnienie przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia (na przykład w hałasie) oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia (np. piloci, strażacy). Osoby wykonujące tego typu prace mogą przejść na emeryturę w wieku obniżonym, jeśli udowodniły wymagany okres składkowy, wynoszący co najmniej 25 lat dla mężczyzn oraz 20 lat dla kobiet i przepracowały w warunkach szkodliwych odpowiednio długi czas. Przepisy w obecnym kształcie odbierają prawo do wcześniejszej emerytury pracownikom zatrudnionym po 1 stycznia 1999 r.

- To rozwiązanie w naszej ocenie dyskryminuje tysiące ludzi - twierdzi Sławomir Ciebiera. - Dwóch pracowników, na tym samym szkodliwym dla zdrowia stanowisku, odróżnia tylko dzień zatrudnienia, bo jeden przyjął się do pracy 31 grudnia 1998 r., a drugi 1 stycznia 1999 r. To ja się pytam, gdzie tu jest sprawiedliwość? Ta kwestia wymaga szybkiego uregulowania, szczególnie w kontekście wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego do 67. roku życia. W skali kraju chodzi o 2 mln pracowników. W naszym regionie zmiany w przepisach dotkną m.in. hutników, górników przeróbki, którzy pracują na powierzchni, kolejarzy, kierowców. Związkowcy postulują, by rząd sporządził nową listę warunków szkodliwych, na której będzie stres wywołany pracą.

- Rząd twierdzi, że generalnie poprawiły się warunki pracy, są środki ochrony osobistej, więc problem znika. To ja się pytam, dlaczego drastycznie wzrosła umieralność? - dodaje Sławomir Ciebiera.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!