Menu Region

Kilkuset dodatkowych policjantów pojawi się na ulicach Rudy...

Kilkuset dodatkowych policjantów pojawi się na ulicach Rudy Śląskiej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Kilkuset dodatkowych policjantów będzie patrolować w tym roku najbardziej niebezpieczne ulice w Rudzie Śląskiej. To efekt współpracy władz miasta ze Szkołą Policji w Katowicach. Patrole pojawią się już na początku kwietnia, kolejne latem oraz jesienią.
Choć porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w styczniu, we wtorek strony ustaliły szczegóły współpracy.

"W Rudzie Śląskiej mamy sprawnie działającą straż miejską oraz policję, ale wychodzę z założenia, że bezpieczeństwa nigdy dość. Dlatego po raz kolejny nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Policji w Katowicach. O tym, że jest to trafiony pomysł świadczą głosy mieszkańców, którzy oczekują kontynuacji tej inicjatywy oraz same wyniki uzyskiwane przez patrolujących rudzkie ulice policjantów" - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.


Zgodnie z zawartym porozumieniem, słuchacze Szkoły Policji mają patrolować szczególnie zagrożone części miasta. W ramach szkolenia zawodowego odbywać będą wspólne służby patrolowe z wykwalifikowanymi policjantami z rudzkiej komendy.

"Każdy z patroli składać się będzie z dwójki słuchaczy naszej szkoły oraz jednego policjanta z rudzkiej komendy. Dzięki tej służbie szkolący się policjanci zdobywają potrzebne doświadczenie, które procentować będzie w dalszej służbie" - wyjaśnił mł. insp. Dariusz Walczak, kierownik Zakładu Służby Prewencyjnej Szkoły Policji w Katowicach.

Miasto pokryje część kosztów związanych z organizowanymi patrolami, chodzi m.in. o zakup potrzebnego wyposażenia. Pierwsze z dodatkowych patroli pojawiły się na rudzkich ulicach już w styczniu, natomiast na początku kwietnia do Rudy Śląskiej trafi kolejna grupa policjantów. Przez trzy tygodnie ok. 150 słuchaczy katowickiej szkoły patrolować będzie miejsca szczególnie niebezpieczne. Następne dodatkowe patrole w Rudzie Śląskiej pojawią się latem, a później ponownie jesienią.

Nie jest to pierwsza współpraca miasta z katowicką jednostką. W ubiegłym roku dzięki dodatkowym służbom patrolowym na ulicach Rudy Śląskiej pojawiło się ponad 600 policyjnych adeptów, którzy m.in. przeprowadzili blisko 300 interwencji i złapali na gorącym uczynku 60 sprawców przestępstw. Wystawili też 79 mandatów karnych oraz blisko 500 wniosków o ukaranie. Zatrzymali też dwie osoby poszukiwane listami gończymi.

Służby patrolowe są jednym z końcowych etapów blisko półrocznego przygotowania przyszłych policjantów do pracy. Dzięki pracy w terenie zdobywają w ten sposób potrzebne doświadczenie. Oprócz Rudy Śląskiej podobną współpracę ze szkołą prowadzą inne śląskie samorządy, m.in.: Katowice, Chorzów, Bytom i Zabrze.

Szkoła Policji w Katowicach została utworzona w 1999 roku; jest jedną z pięciu takich jednostek w kraju (obok szkół w Szczytnie, Legionowie, Pile i Słupsku), jedyną tego typu placówką na południu Polski. Kształcący się w szkole policjanci w czasie zajęć korzystać mogą ze specjalnego miasteczka symulacyjnego. Jest to jedno z najnowocześniejszych centrów symulacji w Europie. Umożliwia ono przeprowadzanie zajęć w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Symulowane np. napady na bank lub kantor i podejmowane następnie działania ćwiczących policjantów można nagrywać i analizować, po czym wielokrotnie powtarzać w celu eliminowania błędów. (PAP)
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

patrole

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rudzianin (gość)  •

widzialem faktycznie milicji wiecej po rudzie lazi, nawet browara nie mozna strzelic pod sklepem bo sie czepiaja

odpowiedzi (0)

skomentuj

Policjantów?

+12 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pan Podpis (gość)  •

Czy kandydatów? Najgorsze fyrtle i policjanci bez doświadczenia. gratuluję pomysłu

odpowiedzi (0)

skomentuj

wszcząsające

+13 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

j-23 (gość)  •

dopóki po ryjach nie dostaną ......

odpowiedzi (0)

skomentuj

fajnie

+8 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sss (gość)  •

żółtodzioby trafią na najniebezpieczniejsze części miasta, ciekawe... hmm.. jak się coś wydarzy komuś się ostrą czkawką odbije kto podjął takową decyzję.

odpowiedzi (0)

skomentuj

POLICJA

+19 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

EMERYT (gość)  •

JA BYŁEM PONAD 10 MIESIĘCY NA SZKOLE PODOFICERSKIEJ W SŁUPSKU PO DWÓCH LATACH WOJSKA W TYM SZKOŁA PODOFICERSKA WOP W KŁODZKU I .ROKU PRAKTYKI W KOMENDZIE MIAŁEM WYKSZTAŁCENIE TZW ŚREDNIE TECHNICZNE W TYM MATURA I PO TYM WSZYSTKIM NIE MIAŁEM JESZCZE DOŚWIADCZENIA W ZAWODZIE MILICJANTA,A TU PO SZEŚCIU MIESIĄCACH WYCHODZĄ PRAWDZIWI POLICJANCI.

skomentuj

Pies

+13 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Raf (gość)  •

Prawde powiadasz

odpowiedzi (0)

skomentuj

Policja

+5 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gaz (gość)  •

Policja jest PAŃSTWOWA i z tego budżetu winna być finansowana. Wiem prawo dopuszcza współfinansowanie przez samorządy, ale to moim zdaniem jest niewłaściwe i to jest eufemizm.

odpowiedzi (0)

skomentuj