Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, o deportacji...

  Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, o deportacji mieszkańców do ZSRR [WIDEO]

  Agnieszka Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, o deportacji mieszkańców do ZSRR [WIDEO]
  We wtorek w siedzibie katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się ostatnie już spotkanie dotyczące internowania i deportacji mieszkańców Górnego Śląska do pracy na rzecz Związku Radzieckiego.
  Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa, o deportacji mieszkańców do ZSRR [WIDEO]
  Celem tych spotkań było podsumowanie dotychczasowych badań naukowych nad problemem internowań i deportacji dokonanych przez Sowietów w 1945 r. oraz zarysowanie planu dalszych badań. Spotkanie zostało zorganizowane przez IPN w Katowicach oraz Institut für Ost- und Südosteuropaforschung w Regensburgu i zamyka pierwszy etap współpracy obydwu placówek.

  Tuż przed konferencją spotkaliśmy się z jednym uczestników Gabrielem Toborem, burmistrzem Radzionkowa, który powiedział nam, że Radzionków nie przypadkowo znalazł się w towarzystwie historyków zajmujących się tematem deportacji.
  - Według badań, które udało nam się przeprowadzić wynika,że aż 250 mieszkańców Radzionkowa zostało deportowanych do ZSRR - mówi Tobor. - Głównie byli to pracownicy kopalni Radzionków i Bytom - dodaje.

  Jak zaznacza burmistrz, w Radzionkowie mieszkają mnóstwo osób, których przodków dotknęła ta tragedia. Jedną z tych osób jest właśnie Gabriel Tobor, bowiem członkowie jego rodziny także zostali deportowani.

  Sześć lat temu władze Radzionkowa wraz z IPN podjęły decyzję o stworzeniu stałej ekspozycji, która będzie poświęcona deportacjom Górnoślązaków. Władze miasta kupiły od kolei dworzec, na którym już trwają prace budowlane.

  - W przyszłym roku chcemy zrobić ekspozycję stałą, która będzie oparta o wystawę Instytutu Pamięci Narodowej - mówi Tobor. Dzięki takiej wystawie będzie możliwość nie tylko pokazania historii Radzionkowa, ale także przypomnienia jej starszym mieszkańcom.

  Kolejną część wywiadu będziecie mogli zobaczyć już wkrótce.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama