Oszczędności Polaków: Jeśli odkładamy, to na edukację...

  Oszczędności Polaków: Jeśli odkładamy, to na edukację dzieci. A co z emeryturą?

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Około 30 proc. Polaków deklaruje, że oszczędza na edukację dzieci - wynika z badania Homo Homini. 30 proc. osób deklaruje, że odkłada pieniądze na ten cel. Znacznie mniej, bo tylko 19 proc., odkłada na emeryturę.
  Oszczędności Polaków: Jeśli odkładamy, to na edukację dzieci. A co z emeryturą?

  ©Maciej Jeziorek/Polskapresse

  - Emerytura, mimo gorącej debaty medialnej dotyczącej zmian w OFE, jaka przetoczyła się w polskich mediach w pierwszej połowie 2012 roku, znalazła się na drugim miejscu. Z myślą o niej oszczędza zaledwie co piąty Polak - komentują eksperci Deutsche Bank, na zlecenie których powstał raport. Mniej więcej tyle samo osób odkłada pieniądze na czarną godzinę, czyli niespodziewane wydatki.

  Nie oznacza to jednak, że Polacy są optymistami co do przyszłych świadczeń emerytalnych. Wręcz przeciwnie: z badania wynika, że znacząca większość uważa, że świadczenia emerytalne wypłacane z ZUS nie zagwarantują komfortowego życia. Poszukując zabezpieczenia na starość, Polacy stawiają przede wszystkim na własne oszczędności (32 proc.) i dorabianie do emerytury (18 proc.). Zaledwie 11 proc. badanych liczy, że godne życie na emeryturze pomoże im wieść najbliższa rodzina, w tym dzieci.

  A w co najlepiej zainwestować? Prawie połowa Polaków uważa, że najbardziej zyskowną formą inwestycji są nieruchomości (ok. 45 proc.). Na drugim miejscu znalazło się złoto (12 proc.), a na kolejnym - lokata bankowa (6 proc.). Ankietowani Polacy przede wszystkim zamierzali oszczędzać na lokatach terminowych - deklaruje to 31 proc. obywateli naszego kraju (przed rokiem 18 proc.). Lokaty są najbardziej popularne wśród osób, które uzyskują miesięczne dochody od 5 do 7 tys. zł brutto. Najbogatsi, deklarujący dochody powyżej 10 tys. zł, znacznie częściej niż inni wykazywali zainteresowanie produktami inwestycyjnymi. Co trzeci z najlepiej zarabiających planował zainwestowanie w akcje spółek giełdowych. Jednak najbardziej powszechne w tej grupie są inwestycje w fundusze - planowali je zakupić wszyscy badani z tej grupy dochodowej.

  W tym roku 5 proc. chce wziąć kredyt gotówkowy, a 3 proc. mieszkaniowy. Jeszcze przed rokiem plany zaciągnięcia kredytu gotówkowego deklarowało 7 proc., a mieszkaniowego 3 proc. Zakup inwestycyjny złota deklaruje 4 proc. respondentów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no to ja myślę

   eno (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 31

   o swojej emeryturze i w ogóle o przyszłości i przez pomoc doradcy z open finance w Legnicy zrobiłam mądrą rzecz tj założyłam konto doskonałe z opcją lokaty na 10 %. i mam wszystko czego potrzebuję :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama