O nowym papieżu: Mariaż intelektu jezuitów i...

  O nowym papieżu: Mariaż intelektu jezuitów i franciszkańskiej pokory

  JOL

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wewnętrznie urosłem, kiedy usłyszałem, że nowy papież przyjął imię Franciszka, założyciela naszego zakonu - powiedział ojciec Emil Pacławski, franciszkanin, proboszcz tyskiej parafii świętych Franciszka i Klary. - Taki wybór nas, jako zakon, nobilituje, ale i zobowiązuje. Daje do myślenia zarówno całemu Kościołowi, jak i zakonowi franciszkańskiemu. Ja osobiście odbieram wybór tego imienia jako ukłon w stronę świętego, który zawsze był bardzo szanowany i lubiany, nie tylko przez katolików, ale żaden papież nigdy jeszcze nie wybrał go na swojego patrona. Jest to święty, który uczy pokory, ale i stawia wyzwania zarówno świeckim, jak i duchownym. To imię daje nadzieję.
  O nadziei w kontekście wyboru nowego papieża mówią wszyscy. Ta nadzieja bierze się ze słynnego... snu papieża Innocentego, który zobaczył w nim, że wspaniała bazylika św. Jana na Lateranie zaczęła się chwiać, ściany pękały, sypał się tynk. I nagle podbiegł jakiś człowieczek, mały, niepozorny w brunatnym habicie. Podparł ramieniem świątynię i... pomogło. Kościół znów stanął niewzruszony, stabilny i dumny.


  Tym człowiekiem w habicie był św. Franciszek. Reguła św. Franciszka ma ponad 800 lat. Wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących założona w 1209 r. jest jednym z największych zakonów katolickich. Liczy ponad 14 tys. zakonników. Do tej wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i świeccy (III Zakon Franciszkański, który ma swoje wspólnoty niemal w każdej parafii).

  Zdaniem ojca Emila Pacławskiego, niezwykłość nowego papieża polega na tym, że łączy dwa zakony, jako jezuita sięga do wartości franciszkańskich. - Wiele dobrego może wyniknąć z połączenia wiedzy i intelektu jezuitów oraz umiłowania ubóstwa, człowieka i w ogóle przyrody, charakterystycznych dla św. Franciszka - powiedział o. Emil Pacławski.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kościół.

   Tolek. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 17

   Ciekawe czy wzorem nowego Papieża purpuraci wyjdą z luksusowych aut i pałacy.
   Jeden jeżdzi na rowerze ale w nierealistycznym filmie.
   To nie u nas.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama