Ważne
  Jakie wieści o sytuacji w polskim Kościele dotrą do nowego...

  Jakie wieści o sytuacji w polskim Kościele dotrą do nowego papieża?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jakie wieści o sytuacji w polskim Kościele dotrą do nowego papieża?
  Totalne zaskoczenie polskich kardynałów po wyborze nowego papieża świadczy o tym, że najpewniej na niego nie głosowali. Polskie medialne nominacje też były nietrafione. Większość popularnych duchownych, jak np. biskup Tadeusz Pieronek, stawiali na włoskiego kandydata Angelo Scolę. Na razie znajomość z nowym papieżem ujawnił czarnoskóry poseł PO, John Godson, który spotkał się z kardynałem Bergoglio cztery lata temu w Buenos Aires podczas kongresu chrześcijańskiego.
  Jakie wieści o sytuacji w polskim Kościele dotrą do nowego papieża?
  Choć związki polskich księży z Argentyną są bliskie, bo pracuje tam około stu naszych misjonarzy, to o samym kardynale Jorge Bergoglio dotąd wiedzieliśmy niewiele. A ile nowy papież wie o nas i ile będzie chciał się dowiedzieć?

  Papież Franciszek zbierze stosowne dossier przed przyjazdem do Polski, która - mamy nadzieję - stanie się jednym z jego pielgrzymkowych celów. Papieskie podróże nie będą tak intensywne jak na początku pontyfikatu Jana Pawła II.
  Sam Franciszek spotka w Watykanie dwóch wpływowych polskich księży, bo większość z nich wyjechała. Będzie mógł liczyć na opinie purpuratów pracujących w Kurii Rzymskiej, kardynałów ustawionych wysoko w watykańskiej biurokracji: Zenona Grocholewskiego i Stanisława Ryłko.

  Czy jednak obaj zachowają swoje stanowiska, skoro zadaniem Franciszka ma być przede wszystkim uporządkowanie Państwa Watykańskiego? Grocholewski jest prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, zaś Ryłko przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich. Oba stanowiska są więc niezwykle ważne.

  Problemem polskiego Kościoła jest odpływ wiernych, ale jeszcze nie jest tak źle, jak np. w Niemczech, gdzie świątynie przerabiane są na hotele lub hale dla rolkarzy. W Polsce właśnie znajdujemy się w trakcie ważnej dyskusji o związkach partnerskich, którym Franciszek jest przeciwny, ale był bezsilny, gdy w jego ojczyźnie przegłosowano małżeństwa gejów. Kolejnym problemem lokalnego Kościoła jest jego finansowanie. Nie wiadomo, czy Polacy będą chętnie robić podatkowe odpisy. W Niemczech wiele osób wypisało się z Kościoła właśnie z powodów finansowych.

  Najistotniejszą jednak kwestią dla polskich katolików jest sposób komunikacji. Musi się on zmienić, bo wierni oczekują od swoich księży empatii i wiedzy. Naszych duchownych rozleniwił długi pontyfikat Jana Pawła II, którego Polacy kochali nie tylko jako duchownego, ale jako przywódcę, z którym utożsamiali odzyskanie wolności.

  Obecnie polski Kościół nie ma zdecydowanego charyzmatycznego lidera, choć takim dla wielu katolików jest ojciec dyrektor Radia Maryja, ks. Tadeusz Rydzyk, który jest bardziej wpływowy od wielu biskupów. Nie stał się nim arcybiskup krakowski Stanisław Dziwisz, wierny towarzysz Jana Pawła II.

  Stosunek do samego Radia Maryja jest w polskim Kościele źródłem konfliktu. W ogóle znaczna część katolickich mediów jest zaangażowana politycznie w sposób nadmierny i mało tolerancyjny.

  Przykładem dobrych działań, ale wymagających ogromnych nakładów sił intelektualnych oraz organizacyjnych, jest zwołanie synodu, jak stało się to w listopadzie w diecezji katowickiej. Obrady zakończą się być może w 2015 roku, ale księża będą wiedzieć, na czym stoją.

  Nie ulega wątpliwości, że przed rozpoczęciem kolejnej wędrówki trzeba zrobić nie tylko rachunek sumienia, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: jakie dziś są najważniejsze problemy i oczekiwania polskich katolików. Od ich zrozumienia zaczyna się prawdziwy dialog.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie wieści o sytuacji w polskim Kościele dotrą do nowego papieża?

   Pan Kościelny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

   Żadne wieści nie dotrą.A jeśli już,to same pozytywy.Oczywście będą wyssane z palca.Zaprawdę powiadam wam,że polski kościół jest ubrukany pedofilią, alkoholizmem, pederastią,oszustwami,złodziejstwem...rozwiń całość

   Żadne wieści nie dotrą.A jeśli już,to same pozytywy.Oczywście będą wyssane z palca.Zaprawdę powiadam wam,że polski kościół jest ubrukany pedofilią, alkoholizmem, pederastią,oszustwami,złodziejstwem i wieloma innymi złymi przywaramizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie wieści o sytuacji w polskim Kościele dotrą do nowego papieża

   Pan Kościelny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 25

   Same dobre wieści.W polskim kościele nie ma nic złego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Agato Pustułka

   Papież Franciszek mówił również do Ciebie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 33

   Słowo Papieża Franciszka do przedstawicieli mediów

   Wydarzenia kościelne oczywiście nie są bardziej skomplikowane niż polityczne, czy ekonomiczne. Mają jednak pewną fundamentalną charakterystykę:...rozwiń całość

   Słowo Papieża Franciszka do przedstawicieli mediów

   Wydarzenia kościelne oczywiście nie są bardziej skomplikowane niż polityczne, czy ekonomiczne. Mają jednak pewną fundamentalną charakterystykę: odpowiadają logice, która zasadniczo nie jest właściwa dla kategorii – żeby tak powiedzieć – świeckich, i właśnie dlatego nie jest łatwo je interpretować i przekazywać szerokiej i zróżnicowanej publiczności. Kościół bowiem, będąc oczywiście również instytucją ludzką, historyczną, ze wszystkim, co to oznacza, nie ma natury politycznej, ale w istocie duchową: jest Ludem Bożym. Jedynie w tej perspektywie można zdać sobie sprawę z tego, czym Kościół katolicki żył również w ostatnim czasie. Inne próby odczytywania są zawsze mniej lub bardziej częściowe albo zredukowane.

   Chrystus jest Pasterzem Kościoła, ale jego obecność w historii realizuje się poprzez wolność ludzi: spośród nich wybiera się jednego, aby służył jako Wikariusz, Następca Apostoła Piotra, ale Chrystus jest centrum, fundamentalnym punktem odniesienia, sercem Kościoła. Bez Niego Piotr i Kościół nie istniałby i nie miałby racji istnienia. Jak wielokrotnie powtarzał Benedykt XVI, Chrystus jest obecny i przewodzi Kościołowi. We wszystkim, co się wydarzyło, ostatecznie głównym działającym jest Duch Święty. To On inspirował decyzję Benedykta XVI dla dobra Kościoła; On kierował Kardynałami w modlitwie i w wyborze; On w końcu włączył w to moją biedną osobę. To ważne, drodzy przyjaciele, aby mieć na uwadze ten horyzont interpretacyjny, aby uwydatnić samo serce wydarzeń tych dni. Możecie mi powiedzieć, że to dotyczy wierzących. W rzeczywistości tak nie jest; każda rzeczywistość powinna być poznawana według jej właściwej, najgłębszej charakterystyki i taka jest podstawowa zasada poznania.

   Wasza praca, wymaga studium, wrażliwości, doświadczenia, jak w wielu innych profesjach, ale domaga się szczególnej troski o prawdę. I to nas szczególnie zbliża, gdyż Kościół istnieje, aby przekazywać “osobową” Prawdę. Powinno być jasno widoczne, że wszyscy jesteśmy powołani, aby ukazywać nie siebie samych, ale prawdę; dlatego też nie tylko treść jest ważna, ale również sposób przekazu: sposób prawidłowy, z poszanowaniem przedmiotu i adresata.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzisiaj przed poludniem zaproszona do PR jedynka

   ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 22

   grupa pań z czerwonej lewizny ktora przez izraelskich kibicow nie zostalaby nazwana katolickimi ...... co najwyzej ...... "obrabiala" papieza na wszelkie obrzydliwe sposoby uzywajac wszystkich...rozwiń całość

   grupa pań z czerwonej lewizny ktora przez izraelskich kibicow nie zostalaby nazwana katolickimi ...... co najwyzej ...... "obrabiala" papieza na wszelkie obrzydliwe sposoby uzywajac wszystkich najpodlejszych insynuacji. okrzyki jakie nalezloby cisnac pod adresem tych pan nie moglyby byc delikatniejsze niz tez izraelskich kibicowzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "najpewniej na niego nie głosowali" - lewo-dziennikarze wiedzą to lepiej...

   sPOko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 38

   ... niż sami kardynałowie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama