Rezygnują ze sporów, ale liczą na wyższe pensje

  Rezygnują ze sporów, ale liczą na wyższe pensje

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary ma miesiąc na przedstawienie związkom zawodowym propozycji podwyżek wynagrodzeń.
  To m.in. efekt ustaleń zakończonego w środę sporu zbiorowego, który rozpoczął się jeszcze w czerwcu 2007 roku, a niedawno został odwieszony. W wielogodzinnych rozmowach z dyrekcją placówki uczestniczyli przedstawiciele Międzyzakładowego Związku Zawodowego NSZZ "Solidarność", Międzyzakładowego Związku Kolejarzy Śląskich oraz Związku Zawodowego Pracowników Służb Technicznych i Pomocniczych. Nie wszyscy są jednak zadowoleni.


  - Porozumienie nie spełnia do końca oczekiwań. Każdy liczył na większe ustępstwa. Utrzymywanie protestu było jednak pozbawione sensu. Zamykało drogę do nowych żądań. Do sporu można zawsze wrócić, na przykład kiedy propozycje podwyżek nie będą satysfakcjonujące - mówi Mieczysław Urgacz ze Związku Zawodowego Pracowników Służb Technicznych i Pomocniczych.

  Ustalono, że dyrekcja szpitala wprowadzi dodatki w wysokości 30 procent stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, za każdą godzinę pracy wykonywanej w nocy. Dwadzieścia procent stawki godzinowej będzie się należeć za każdą godzinę przepracowaną w niedziele, święta oraz dni dodatkowo wolne od pracy. Dodatki te dotyczą pracowników centralnej sterylizacji, transportu, parkingu, działu technicznego, żywienia, pralni, higieny szpitalnej. Dotychczasowe porozumienia płacowe dotyczące wynagrodzenia zasadniczego będą obowiązywały bezterminowo.

  - Osiągnięte porozumienie z pielęgniarkami i pracownikami technicznymi, konstruktywny dialog z lekarzami oraz korzystny kontrakt z NFZ, pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Tym bardziej, że w 2009 roku po raz pierwszy gospodarka finansowa szpitala jest prowadzona w oparciu o plan, w którego przygotowaniu uczestniczą wszyscy kierownicy komórek medycznych - mówi Iwona Łobejko, dyrektor w WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

  To drugie porozumienie w tym roku. 2 stycznia udało się zakończyć spór z Zakładową Organizacją Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo