Czy papież zmieni polski Kościół? W ciągu najbliższych lat...

  Czy papież zmieni polski Kościół? W ciągu najbliższych lat Franciszek mianuje ok. 30 nowych biskupów

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W ciągu najbliższych lat około 30 biskupów w Polsce osiągnie wiek emerytalny. Nowe nominacje biskupie dadzą Franciszkowi możliwość zmian w episkopacie.
  Dla mnie momentem największego przemyślenia było przyjęcie imienia Franciszek. W tym imieniu zawiera się cały program tego pontyfikatu; Franciszek pokorny, ubogi - tak komentował wybór kard. Jorge Maria Bergoglia na papieża metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Pytanie, na ile ta wypowiedź jest tylko kurtuazyjną retoryką, a na ile zapowiedzią gruntownych zmian w zwyczajach Kościoła w Polsce. Dziś dochody i styl życia księży stanowią bowiem jeden z najczęstszych powodów krytyki Kościoła instytucjonalnego w kraju - i właściwie jedyny, przed którym on nie umie się bronić.


  - Franciszka cechuje zdrowa moralność. Mam nadzieję, że ona uzdrowi polski Kościół - podkreśla w rozmowie z "Polską" bp Tadeusz Pieronek, dodając, że liczy na to, że to uzdrowienie będzie oznaczać także wycofanie się części episkopatu z ingerencji w bieżącą politykę. Ojciec Dariusz Kowalczyk, jezuita i wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, ma z kolei nadzieję, że nowy pontyfikat ożywi polski Kościół. - Jesteśmy śpiącym kolosem. Mamy słuchać papieża, ale nie patrzeć jak sroka w gnat, tylko brać odpowiedzialność za to, co się tutaj dzieje - zaznacza jezuita.

  Ojciec Kowalczyk liczy, że nowy papież pomoże wyłonić nowych lokalnych liderów Kościoła. Podobne nadzieje w tym pontyfikacie pokłada ks. Kazimierz Sowa. - Lider narzuca pewien styl. Oby polscy hierarchowie zapatrzyli się w nowego przywódcę i wyciągnęli wnioski z jego propozycji - mówi "Polsce" dyrektor programu Religia.tv.

  Ksiądz Sowa podkreśla, że w ciągu najbliższych kilku lat papież mianuje około 30 nowych biskupów w Polsce - hierarchowie teraz pełniący te funkcje odejdą na emeryturę. Szybko więc przekonamy się, czy za skromną retoryką papieża Franciszka idą też czyny.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   biskup pomocniczy gliwicki

   sic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy to prawda, że kandydatem na biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej jest były kanclerz KOJ ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kler na emeryturę? czyli ksiądz to zawód?

   RRARR wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 51

   Bogu przez całe życie się służy a nie do emerytury. Co za obłuda!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koment.

   lef.18 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 35

   Ortografię Gościu poćwicz,ale masz rację.Już mi się wydawało,że polubię KK,dzięki nowemu papieżowi,ale nasza TV obrzydziła mi wszystko co się wiąże z KK i dzięki jej za to .Im wcześniej przestałem...rozwiń całość

   Ortografię Gościu poćwicz,ale masz rację.Już mi się wydawało,że polubię KK,dzięki nowemu papieżowi,ale nasza TV obrzydziła mi wszystko co się wiąże z KK i dzięki jej za to .Im wcześniej przestałem się łudzić,tym parę dni dłużej pożyję.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy mlodzi ,nowi biskupi diecezjalni beda inni?

   Teofil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 31

   Dobrze sie stanie ,gdy papiez nie przedluzy czasu odejscia na emeryture prymasowi Kowalczykowi i
   przewodniczacemu Polskiego Episkopatu Michalikowi.
   To, oni obaj m.in.sa winni skandalowi z...rozwiń całość

   Dobrze sie stanie ,gdy papiez nie przedluzy czasu odejscia na emeryture prymasowi Kowalczykowi i
   przewodniczacemu Polskiego Episkopatu Michalikowi.
   To, oni obaj m.in.sa winni skandalowi z ingresem Wielgusa. Dowiezienie na uroczystosc sympatykow
   Radia Maryja przez Rydzyka, spotengowala skandal,co odbilo sie szerokim echem w swiecie szkodzac papierzowi.Kowalczyk ,jako nuncjusz klamal wiernych i papierza,to samo robil Michalik.
   Dziwisz powinien odejsc za caloksztalt. Ma na koncie nie dopuszczenie informacji o seksualnych ekscesach Poeatza do JPII.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama