Słowa abp Skworca w stylu nowego papieża Franciszka

  Słowa abp Skworca w stylu nowego papieża Franciszka

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Słowa abp Skworca w stylu nowego papieża Franciszka
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Wojciech Barczyński

  Zaangażowany społecznie, ale nie politycznie Kościół. To styl metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca. "System dopuszcza łamanie prawa do właściwego odpoczynku.(...) Potrzebna jest koalicja na rzecz przywrócenia godności człowiekowi pracy". Kto to powiedział? Szef Solidarności Piotr Duda? Nic podobnego. To arcybiskup Skworc, który jako głowa katowickiego Kościoła wypowiada istotne społeczne postulaty. Nie pierwszy raz i na pewno nie ostatni.
  Biskup od jakiegoś czasu prowadzi kampanię na rzecz wolnej niedzieli. Zwłaszcza dotyczy to pracowników hipermarketów, które stały się, niestety, "świątyniami XXI wieku".

  Jak widać historia zatacza koło, bo o uszanowanie prawa do odpoczynku i niedzielnego kontaktu z Bogiem walczył w czasach PRL biskup katowicki Herbert Bednorz. Słynne wezwanie Bednorza, by niedziela była "Boża i nasza" znów stało się aktualne.

  WSZYSTKO O NOWYM PAPIEŻU FRANCISZKU NA DZIENNIKZACHODNI.PL

  Wtedy udało się ocalić dla ludzi pracy niektóre dni świąteczne, bo Śląsk stanął "na progu humanitarnej katastrofy". - Teraz trzeba ocalić dla nich niedziele - mówi abp Skworc i krytykuje "system, który dopuszcza łamanie prawa do rozwijania więzi rodzinnych, a także więzi z Bogiem". Poglądy społeczne abp Skworca są bliskie tym, które wygłasza obecny papież Franciszek także np. na temat roli i posługi kapłanów. Wzorem dla duchownych ma być Chrystus Sługa.

  Kilka dni przed konklawe 4 marca podczas wielkopostnego dnia skupienia dla księży abp Skworc, powiedział, że "istnieje pokusa >sprywatyzowania< kapłaństwa, aby się tu, na ziemi, wygodnie rozsiąść i urządzić". - Diabeł kusi, by przyjęte świecenia stały się dla kapłana pretekstem do dążenia do materialnego dobrobytu - mówił arcybiskup i ostrzegał kapłanów, by nie traktowali swojej misji jako możliwości wzbogacenia się. W postawie abp Skworca, który zachowuje też ascetyczny styl życia, widać nurt, który za sprawą Franciszka, pojawił się w Watykanie.

  O słowach arcybiskupa Wiktora Skworca na dziennikzachodni.pl

  Gdyby związki zawodowe zajmowały się obroną świata pracy, nie zaś polityką czy pielgrzymkami do Częstochowy, to skończyłoby się gnębienie pracowników. Najważniejsze żeby w katolickie święta było wolne. Tylko za co mamy świętować? gość

  Prywatne firmy wypracowujące bardzo wysokie zyski traktują pracowników jak śmieci ponieważ wiedzą, że są bezkarne i prawo im na to zezwala. Prawo zezwala na to, żeby w Polsce były dwie grupy pracownikow - uprzywilejowani pracujący w budżetówce oraz prywatni pracujący na umowach na czas określony lub na śmieciówkach. Ci ostatni są POZBAWIENI WSZELKICH PRAW PRACOWNICZYCH, mogą być w każdej chwili wyrzuceni z pracy, bez podania przyczyny, sa ograbieni nie tylko z praw pracowników przysługujących tym z budżetówki, są ograbieni z godności, wolności.
  xxx

  Prywatne firmy traktują pracowników różnie, a średnie zarobki na tzw. umowach śmieciowych są wyższe niż średnia płaca. Budżetówka jest natomiast przereklamowana, bo ludzie w niej często pracują ze pieniądze niewiele większe niż płaca minimalna. Co do umów na czas określony, to w budżetówce, też wielokrotnie "budżetówkowy" pracodawca "wyzyskiwacz" łata dziurę w etatach zatrudnając pracowników na czas określony za płacę minimalną.
  Jaro

  Abp Skworc ostro krytykuje pracodawców-wyzyskiwaczy, a Wy kochani forumowicze nie umiecie nawet odnieść się merytorycznie. Czyżby mieszkańcy Śląska byli lepiej taktowani przez swoich pracodawców, aniżeli na ten temat mówi abp. Skworc?
  Henryk Mościbrodzki

  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cde

   BEZ WIEDZY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie wiem czy wiesz ale abp Skwroc mieszka w małym mieszkaniu na terenie domu księży emerytów w Katowicach, a w żadnym pałacu -.-

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Abp.

   Kola. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

   Może Abp Skworc Przeprowadzi sie do M3
   I ZREZYGNUJE Z PAŁACÓW I LUKSUSU
   TO BYŁOBY COŚ.
   mARZENIE.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zazdrosny 2razy traci

   bercik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 22

   Jak ty panie kola będziesz takim zwierzchnikiem tylu wiernych taki pierdoł nie będzie pisał jo też jest normalnym i M-3 w nie mieszkom bo robią na dwóch robota i mnie stac do roboty panie kola.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zazdrosny 2razy traci

   bercik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

   Jak ty panie kola będziesz takim zwierzchnikiem tylu wiernych taki pierdoł nie będzie pisał jo też jest normalnym i M-3 w nie mieszkom bo robią na dwóch robota i mnie stac do roboty panie kola.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama