Wyłączyli telewizję? Uwaga, to nie awaria. To cyfryzacja

  Wyłączyli telewizję? Uwaga, to nie awaria. To cyfryzacja

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wyłączyli telewizję? Uwaga, to nie awaria. To cyfryzacja

  ©arc.

  Dzisiaj w nocy w południowej części województwa śląskiego został wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej
  Wyłączyli telewizję? Uwaga, to nie awaria. To cyfryzacja

  ©arc.

  Mieszkacie w Żywcu, Raciborzu albo w Pszczynie? Włączyliście przed chwilą telewizor i zamiast wiadomości czy ulubionego serialu na ekranie nie widzicie nic poza informacją o braku sygnału? Tak wygląda początek ery cyfryzacji, do której Wasze telewizory najwyraźniej nie są przystosowane. Ale nie martwcie się, mamy dla Was kilka rad.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Cyfrowa telewizja: Więcej kanałów, ale i wyższy abonament
  Od 19 marca tylko TV cyfrowa na Podbeskidziu i Górnym Śląsku [LISTA MIAST]


  Od dzisiaj w Beskidzie Śląskim, Żywieckim oraz między innymi w rejonie Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Żor jest możliwy już tylko odbiór sygnału cyfrowego telewizji. Według niedawnych badań, naziemny sygnał telewizyjny odbiera w całym regionie ok. 30 proc. mieszkańców. Jeśli do cyfryzacji nie przygotowaliście się wcześniej, to i tak macie kilka rozwiązań do wyboru. Można na przykład obrócić antenę w kierunku nadajnika Katowice/Kosztowy, który znajduje się w Mysłowicach. Gorzej, jeśli sygnał jest odbierany wyłącznie ze szczytu Skrzycznego, gdzie również wyłączono sygnał analogowy. W tym przypadku trzeba zainwestować w dekoder. Pamiętajcie: nie trzeba kupować nowego telewizora, ani anteny. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiono bowiem całodobową infolinię.

  Dzwoniąc pod numer telefonu 32 207-71-63 (opłata jak za połączenie lokalne) dowiemy się między innymi od kiedy dana miejscowość naszego województwa będzie objęta cyfryzacją, jak długo potrwa przerwa w emisji w związku ze zmianą systemu i jak przygotować swój telewizor do odbioru cyfrowego.

  Co nam da przejście w świat telewizji cyfrowej?

  - Widzowie uzyskają dostęp do 19 bezpłatnych programów telewizyjnych w doskonałej, cyfrowej jakości - mówi Małgorzata Żmigrodzka z biura marketingu Telewizji Polskiej SA.

  Dodatkowe zalety to możliwość korzystania z oryginalnych ścieżek dźwiękowych, dźwięku wielokanałowego, polskiego lektora, napisów. To nie wszystko. Będziemy mieli do dyspozycji elektroniczny przewodnik po programach oraz usługę audiodeskrypcji, dzięki której obraz będzie lepiej odbierany przez osoby z wadami wzroku.

  Kolejne etapy wyłączania sygnału analogowego w woj. śląskim zaplanowano na 22 kwietnia i 20 maja. W kwietniu wyłączony ma zostać sygnał w północnej części woj. śląskiego - nadawany z nadajnika Częstochowa/Wręczyca. Natomiast 20 maja przestać nadawać analogowo ma nadajnik Katowice/Kosztowy.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama