Świat przyjechał do papieża Franciszka. Na inauguracji...

  Świat przyjechał do papieża Franciszka. Na inauguracji pontyfikatu może być milion osób

  Kazimierz Sikorski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Watykan pod ochroną
  Najwięcej patroli sił bezpieczeństwa skierowano w rejon Watykanu oraz prestiżowej rzymskiej dzielnicy Via Veneto, to tam bowiem zamieszka większość przedstawicieli rodzin królewskich, szefowie państw i rządów ze świata. Wprowadzono tam zamknięte strefy bezpieczeństwa. Na wielu dachach czuwać będą snajperzy, a saperzy przeczesują każdy metr chodnika.

  INAUGURACJA PONTYFIKATU PAPIEŻA FRANCISZKA - OGLĄDAJ TRANSMISJĘ NA ŻYWO Z WATYKANU  Stany Zjednoczone będzie na tej uroczystości reprezentować wiceprezydent Joe Biden. Papieża rodzinną Argentynę reprezentuje prezydent tego kraju Cristina Fernandez de Kirchner, która w poniedziałek została przyjęta przez Franciszka.

  Światowa prasa przypomina, iż pani prezydent nie kryła wściekłości po tym, jak dowiedziała się, że nowym papieżem został właśnie kardynał Bergoglio. Delikatnie mówiąc, nie darzą się oni sympatią, są w ostrym sporze, szczególnie po legalizacji związków homoseksualnych w tym kraju.

  Polska jedzie do Watykanu
  Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Bronisław Komorowski, towarzyszą mu między innymi marszałkowie Sejmu i Senatu. Oczekuje się również sporej grupy polskich pielgrzymów, niektórzy z nich przebywają w Rzymie już od kilku dni. Zjadą tam także premierzy najważniejszych państw nie tylko ze Starego Kontynentu. Ogromną konsternację wywołała informacja, iż w tej uroczystości ma uczestniczyć przywódca Zimbabwe Robert Mugabe, którego Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone uważają za persona non grata, obejmując go sankcjami.

  Rzymianie to zniosą
  Poza setkami polityków przyjadą na uroczystości liczne delegacje Kościołów z całego świata. Przyzwyczajeni do niewygód z powodu ogromnych tłumów rzymianie będą mieli, jak ostrzegają władze tego miasta, dwa trudne dni do przeżycia. Ale nikt też nie ukrywa, że takie uroczystości oznaczają przyjazd setek tysięcy turystów, a co za tym idzie - będzie kolejna możliwość zarobienia ogromnych pieniędzy.

  Paliusz i Pierścień Rybaka
  Wszystko, jak zapowiadają organizatorzy tej uroczystości, rozpocznie się we wtorek rano od nałożenia paliusza i Pierścienia Rybaka. Będą to najważniejsze obrzędy inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Zanim to jednak nastąpi, papież będzie objeżdżał samochodem plac Świętego Piotra.

  I tu wielu oczekuje kolejnych niekonwencjonalnych zachowań nowego papieża, który w czasie swojego bardzo krótkiego pontyfikatu już pokazał, i to nieraz, że łamie dotychczasowe konwenanse.

  Tak było między innymi z zaproszeniem przez niego dwóch młodych kleryków z Argentyny na msze. Potem papież wypatrzył w tłumie dzieci skandujących jego imię pewnego chłopca, Franciszek podszedł do niego i spytał malca, czy był grzeczny.

  Takie zachowania wzbudzają ogromną sympatię wiernych, dla watykańskiej ochrony jest to jednak nowe wyzwanie. Z jednej strony, jest konieczność chronienia papieża wszelkimi możliwymi metodami i środkami, z drugiej zaś - jest bojaźń przed zwróceniem uwagi głowie Kościoła katolickiego. Nie było bowiem przypadku, by ktoś z bliższego czy dalszego otoczenia papieża sprzeciwił się wyraźnie papieskiej woli.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama