Grzędzicki: Co kaszubskie to polskie. Ślązacy pójdźcie tą...

  Grzędzicki: Co kaszubskie to polskie. Ślązacy pójdźcie tą drogą

  Łukasz Grzędzicki

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rozmowa z Łukaszem Grzędzickim prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
  Łukasz Grzędzicki

  Łukasz Grzędzicki ©Tomasz Hołod

  Co poradziłby pan Ślązakom, którzy zabiegają o swoje prawa jako mniejszości etnicznej?
  Porównania są trudne, bo inna jest nasza historia. Nasza organizacja istnieje od 1956 roku. Można powiedzieć, że "hodowaliśmy" kaszubską sprawę jak Anglicy swoją słynną trawę przez dwieście lat. Zawsze zachowywaliśmy swoją tożsamość, ale przyświecało nam cały czas motto "co kaszubskie to polskie". Wiedzieliśmy, że musimy mieć sojusznika naszych postulatów. Kaszubi przetrwali dzięki polskości, choć za PRL-u nie było nam łatwo. Nie byliśmy rozpieszczani przez władze, ale nie daliśmy się skolektywizować. Wcześniej nie poddaliśmy się atrakcyjności kultury niemieckiej, która dwała m.in. awans społeczny. Kaszubów spotkały szczególne represje ze strony Niemców w okresie III Rzeszy.

  Nazwa stowarzyszenia łączy Kaszubów i nie-Kaszubów. Celowo?
  Oczywiście. Działamy na rzecz naszej całej ziemi, a symbolem tego myślenia jest uruchamiany w czasie Zjazdu Kaszubów pociąg "Transkaszubia".

  Ostatnio wyrosła wam jednak konkurencja w postaci Kaszebskiej Jednoty, która domaga się uznania kaszubskiej mniejszości etnicznej.
  Taki status mają u nas te grupy, które przybyły do Polski. My tu jesteśmy od zawsze. To tak jakby ktoś mówił, że nie jesteśmy Polakami.

  Co poradziłbym pan Ślązakom? Jak powinni zabiegać o swoje postulaty?
  To, co powiem nie jest medialnie atrakcyjne, ale jest tylko jeden sposób - praca, praca, praca. Postulaty dotyczące języka kaszubskiego są żywe od czasów Wiosny Ludów, po kaszubsku powstawały powieści, słowniki itd. Trzeba krok po kroku robić swoje. Ślązacy są przecież ludźmi pracowitymi. Warto wspólnie, bez podziałów pracować na rzecz rozwoju swojego regionu i swojego kraju. Tylko tyle i aż tyle.

  Rozmawiała: Agata Pustułka
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (64)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kompromitacja.

   jonk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   kompromitacja obywatela Ł.G.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądrego to miło poczytać...

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   RAŚ-manni i "prawdziwe Ślązaki" nie rozumieją i nie chcą (w Unii Europejskiej ...;)) zrozumieć, gdzie jest granica...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Germanizacja

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 18

   W czasach germanizacji polska pomoc miała sens. Wielu Górnoślązaków również tak myślało. Ale czy nam dzisiaj nadal zagraża germanizacja?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to drzewiej bywało

   Kaszëba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 12

   Aby co nieco sprawę kaszubsko-polską naświetlić, komunikat Aleksandra Labudy przekazany czeskiej agencji pracowej, rok 1935:

   Do Agencji Prasowej Praha

   Kaszubi na północnym Pomorzu organizują się...rozwiń całość

   Aby co nieco sprawę kaszubsko-polską naświetlić, komunikat Aleksandra Labudy przekazany czeskiej agencji pracowej, rok 1935:

   Do Agencji Prasowej Praha

   Kaszubi na północnym Pomorzu organizują się duchowo i społecznie. Środkiem w pracy nad ideowym odrodzeniem całych Kaszub w obecnych warunkach jest tylko czysto kaszubska prasa niezależna, która wzbudza zamiłowanie do własnej tradycji historyczno-narodowej i kulturalnej. Pozostała natomiast polska prasa przyczynia się jedynie do polonizacji i błędnego informowania aktualnych zagadnień z terenu Kaszub. Istnieje o wyraźnym programie kaszubskim jedyne czasopismo zradykalizowanych Kaszubów pt. „Zrzesz Kaszëbskô”, które stoi na stanowisku bezwzględnej obrony zagrożonej przez Polaków swojej odrębności kulturalnej i szczepowego bytu. Smutne, ale prawdziwe, że i polskie władze państwowe stosują względem Kaszubów nienapotykaną represję, a ter[r]or moralny stosują większy, niźli okupanci za czasów osławionego „kulturkampfu”. Jest to barbarzyńskie bezprawie Polski powojennej, niepodległej, która zdążyła już zapomnieć o twardym ludzie kaszubskim przetrwałym przez wieki na ziemi przodków, jako ostoi północnej Słowiańszczyzny. Zależnych od państwa polskiego Kaszubów przesiedla się w głąb Polski,
   a państwowe urzędy na terenie Kaszub obsadza się przede wszystkim Polakami z innych dzielnic. Zabrania się nadto, chociaż nieoficjalnie, szerzenia Kaszubszczyzny w jakiejkolwiek bądź formie. „Zrzesz Kaszëbskô” często się konfiskuje za artykuły treści historycznej i organizacyjnej, a redaktorzy sądownie karani za takie sprawy, odsiadują kary w więzieniach.

   Ostatnio władze państwowe zarządziły opieczętowanie drukarni „Zrzeszë Kaszëbskji”. Interwencja u Rządu polskiego w tychże sprawach nie odniosła żadnego pozytywnego skutku. Fakty te zdarzają się często na gruncie kaszubskim, a prawdziwość ich można świadczyć licznymi dowodami, stwierdzającymi niezbicie o rzeczywistym prześladowaniu Kaszubów. Nie można w żadnym wypadku przyczynić się do pozyskania ludności kaszubskiej takim postępowaniem.

   Napaści ze strony Polaków datują się głównie od zawarcia polsko-niemieckiego paktu nieagresji. Odtąd zmieniony stosunek wymownie świadczy o istotnych celach wewnętrznej polityki Polski wobec Kaszubów i pośrednio Słowiańszczyzny. Wynaradawianie Kaszubów grozi zupełną zagładą ostatnich Słowian nad Bałtykiem. Dawniejsze nieporozumienia kaszubsko-polskie uważaliśmy za sprawę wyłącznie domową, ale teraz wobec grożącego Kaszubom niebezpieczeństwa, kwestia kaszubska staje się siłą rzeczy kwestią międzynarodową.
   Al[eksander] Labudazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ... Zacytuj jeszcze cos co powiedział ktoś pod Grunwaldem .

   taki z ciebie kaszub jak z koziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   takie "historyczne " spojrzenie na wspołczesnosć jest charakterystyczne dla RAS pODOBNIE JAK ANTAGONIZOWANIE . DLATEGO UWAZaM , ZE NIE JESTEŚ KASZUBEM


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Kaszëba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   Czym Cię obraziłem, że stałeś się tak agresywny? Czy zacytowanie autentycznego tekstu sprzed 78 lat, który pokazuje pewne symptomy antykaszubskiego nastawienia wśród polskich władz, tak bardzo Cię...rozwiń całość

   Czym Cię obraziłem, że stałeś się tak agresywny? Czy zacytowanie autentycznego tekstu sprzed 78 lat, który pokazuje pewne symptomy antykaszubskiego nastawienia wśród polskich władz, tak bardzo Cię uraziło? Coś Ci odebrało? Zubożeje Twój świat jeśli będę mógł żyć w demokratycznej Polsce nie jako Polak, ale jako Kaszuba? Płacić uczciwie podatki jako Kaszuba? Pracować uczciwie jako Kaszuba? Czy to będzie dla Ciebie jakąkolwiek ujmą?

   Nie mam absolutnie nic przeciwko Polsce, nie mam nic przeciwko Polakom, są moimi przyjaciółmi. W tym kraju żyję, chcę żyć i będę żył. Ale mam wiele przeciwko polonizowaniu Kaszubów i ich historii. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Możesz byc nawet kosmitą . Wisi mi to. Tylko nie baw się w manipulacje

   tak ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 16

   Przedstawiasz jakiś tekst, subiektywne odczucia kogoś tam - jako zdarzenie historyczne. Sam mogę znaleźć kilkanascie teksów z innymi przemysleniami - udowadniającymi załozona tezę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Kaszëba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   Czekam zatem niecierpliwie na owe kilkanaście tekstów :)

   Pamiętaj, obiecałeś. A przecież słowo "waćpana" nie dym! :)

   A ten "ktoś tam" to Aleksaner Labuda, który był do końca swego życia w 1981...rozwiń całość

   Czekam zatem niecierpliwie na owe kilkanaście tekstów :)

   Pamiętaj, obiecałeś. A przecież słowo "waćpana" nie dym! :)

   A ten "ktoś tam" to Aleksaner Labuda, który był do końca swego życia w 1981 roku aktywnym działaczem i popularyzatorem sprawy kaszubskiej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaszëbo nie dyskutuj z wszechpolskim matołkiem:)

   Hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Zaraz sprowadzi dyskusje do poziomu rynsztoka i pokona Cie dzieki wieloletniemu dosiwadczeniu w obrzucaniu ludzi blotem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądrego to i miło poczytać

   robi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

   jw

   Zdjęcie autora komentarza
   Jestem Ślązakiem i mieszkam na Śląsku. I JESTEM POLAKIEM (a ścisle Polokiym)., świadomym jedności

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 22

   Jako Slązak jestem świadomym swojej jedności z Polską. moi przodkowie ginęli w walce za Polskę, ja dla Polski pracowałem (bo teraz jestem na emeryturze). Ci co uważają że Ślązak to niePolak to dla...rozwiń całość

   Jako Slązak jestem świadomym swojej jedności z Polską. moi przodkowie ginęli w walce za Polskę, ja dla Polski pracowałem (bo teraz jestem na emeryturze). Ci co uważają że Ślązak to niePolak to dla mnie bezczelni aroganci i sprytni warcholi.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   Lord Wader (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Ty pracowałeś dla Polski ? To chyba masz ze 120 lat,bo jak wiem to Polska skończyła się w 1939r. Potem to już była sowiecka republika moskiewskich pachołków!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jet twoja sprawa, za kogo ginęli twoi przodkowie

   Jacobsen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

   Nie uważasz? Daj polskim obywatelom wolność wyboru, bo inaczej wybiorą Anglię i Norwegię. Co juz zresztą robią :)

   PS> Mam pytanie, jesli nie daj Boże wybuchnie wojna że Polska i Anglia staną po...rozwiń całość

   Nie uważasz? Daj polskim obywatelom wolność wyboru, bo inaczej wybiorą Anglię i Norwegię. Co juz zresztą robią :)

   PS> Mam pytanie, jesli nie daj Boże wybuchnie wojna że Polska i Anglia staną po wrogiej stronie, to po której stronie walczyć będą dzieci polskich emigrantów? Jestem bardzo ciekaw, pozdrawiam zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spojrzenie młodych

   Kaszëba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 18

   Mieszkam na Pomorzu, mam polskie obywatelstwo, ale Polakiem nie jestem. Jestem Kaszubą, świadomym odrębności, chcącym tę odrębność pielęgnować. Różni nas mentalność (nie jesteśmy tak megalomańscy),...rozwiń całość

   Mieszkam na Pomorzu, mam polskie obywatelstwo, ale Polakiem nie jestem. Jestem Kaszubą, świadomym odrębności, chcącym tę odrębność pielęgnować. Różni nas mentalność (nie jesteśmy tak megalomańscy), mitologia (nasze Stolemë czë Smãtk), literatura (naszym narodowym bohaterem jest Remus), język i nawet podobno mamy inne, pomorskie geny.

   Łukasz Grzędzicki reprezentuje dużą grupę Kaszubów, którym do szczęścia wystarcza folklor, od czasu do czasu dwa kaszubskie zdania, świetlica, kawa z kuchem. Nie żebym to potępiał, ale to doprowadziło po wielu latach takiego trwania do stagnacji. Młodzi chcą inaczej, szukają nowych sposobów. Tak jak Kaszëbskô Jednota - którą popieram - nie reprezentuje wszystkich Kaszubów, tak i ZK-P nie ma na to monopolu.

   Przy okazji polecam ciekawy tekst:

   http://kaszebsko.com/uploads/N%C3%B4prz%C3%B3d%20dl%C3%B4%20Kasz%C3%ABb.%20Zrzeszi%C5%84cy%20%E2%80%93%20grupa%20poetycko-ideowa%20w%20ruchu%20kaszubskim.pdfzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo, pozdro

   RRRR! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

   "Łukasz Grzędzicki reprezentuje dużą grupę Kaszubów, którym do szczęścia wystarcza folklor, od czasu do czasu dwa kaszubskie zdania, świetlica, kawa z kuchem."

   Tez mielismy i mamy niestety tAKICH,...rozwiń całość

   "Łukasz Grzędzicki reprezentuje dużą grupę Kaszubów, którym do szczęścia wystarcza folklor, od czasu do czasu dwa kaszubskie zdania, świetlica, kawa z kuchem."

   Tez mielismy i mamy niestety tAKICH, znamy to. Pozdrowienia !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja tak samo ...

   Ratibor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 13

   Mam polskie obywatelstwo, ale nie czuję się Polakiem. Je żech korzynnym Ślońzokiym. Popieram Kaszubów całym sercem, razem rozbijemy ten polski żelazobeton jeśli chodzi o tożsamość ludzi. Pozdrowiom...rozwiń całość

   Mam polskie obywatelstwo, ale nie czuję się Polakiem. Je żech korzynnym Ślońzokiym. Popieram Kaszubów całym sercem, razem rozbijemy ten polski żelazobeton jeśli chodzi o tożsamość ludzi. Pozdrowiom ze Ślońskazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie kłam, że jesteś Kaszubem

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 28

   ,,,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakładając , że jesteś naprawdę Kaszubem (podejrzewam , że jesteś z RAŚ i jątrzysz)

   pomorze (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 30

   napisz jeszcze jakie poparcie ma jednota . 0,001 % . Kaszubi mają was gdzieś - jesteście grupą kilku oszołomów.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Kaszëba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

   KJ ma zapewne takie samo poparcie jakie miał kiedyś Ceynowa czy Zrzëszińcë w początkach swojej działalności.

   Nie rozumiem o jakie oszołomienie chodzi? O podkreślanie historii narodów polskiego i...rozwiń całość

   KJ ma zapewne takie samo poparcie jakie miał kiedyś Ceynowa czy Zrzëszińcë w początkach swojej działalności.

   Nie rozumiem o jakie oszołomienie chodzi? O podkreślanie historii narodów polskiego i kaszubskiego, które obecnie owszem, są połączone w jednym państwie, ale nie zawsze tak było. Dlaczego to jest odbierane jako oszołomstwo? Czy oszołomstwem były polskie zrywy niepodległościowe?

   Oto wiersz A. Labudy, aresztowanego przez Polaków za działalność prokaszubską:

   Sztërë le scanë widzã wkół,
   Pòlëcã, prëczã, stółk ë stół.
   Sóm le jem, a jednak nas dwùch.
   Jô wiãzéń – i wòlny mój duch.

   Sedzã na prëczë – w krôtë zdrzã
   I mëszlã so dëcht, co le chcã;
   I mëszlã so: Pòlôszë wa –
   Wa téż tak pòd Mòskalã mia!

   Car wama kôzôł w sôdzach gnic,
   Le ni mógł wama dëcha wzyc.
   Wiéta dobrze, dze car dzys je,
   Nie wiémë nicht – co nas jesz żdże...

   Czy tak ma być i dzisiaj?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przepiękny wiersz!

   Ratibor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

   Ja mogę tylko odpowiedzieć wierszem Ondry Łysohorskiego, Ślązaka z czeskiej strony:

   Kaj noród mój?
   Pisany je mój wérš nocami.
   Joch był jak pes wyhnany w swět.
   Joch błudził wečer ulicami
   a społ...rozwiń całość

   Ja mogę tylko odpowiedzieć wierszem Ondry Łysohorskiego, Ślązaka z czeskiej strony:

   Kaj noród mój?
   Pisany je mój wérš nocami.
   Joch był jak pes wyhnany w swět.
   Joch błudził wečer ulicami
   a społ jak chachar pod mostami,
   mój žiwot ňeznoł žodén kwět.
   Jo zatracény syn Ostrawy
   pro kořéň mjesta némjéł sém.
   Kus Polska tam, tu kus Morawy,
   tu buržuj Čech, tam Polok drawy.
   Kaj noród mój? Kaj lašsko zém? …zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mowmy o poparciu jakie masz ty i twoi kolesie wsrod Kaszubow.

   Jo, Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 25

   Ty bardzo dobrze wiesz ze ty i tobie podobni nie macie zadnego poparcia wsrod Kaszubow, nie mowiac juz o calym regionie pomorskim.
   Kaszubi z was sie smieja i nie chca miec z wami nic wspolnego....rozwiń całość

   Ty bardzo dobrze wiesz ze ty i tobie podobni nie macie zadnego poparcia wsrod Kaszubow, nie mowiac juz o calym regionie pomorskim.
   Kaszubi z was sie smieja i nie chca miec z wami nic wspolnego.
   To ze ty jeden lub nawet kilku z was oszolomow pojawi sie na tych forach i cos napisze ku icesze RASiolstwa wcale nie oznacza ze to ma jakiekowliek, powtarzam, jakiekolwiek znaczenie czy to tu na Gornym Slasku czy na ziemi Kaszubskiej.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z ciebie sie śmieja :)

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 17

   my Polacy kochamy Kaszubów


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Kaszëba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   My was też lubimy i jako prawdziwych fejn-Polako-Polaków i Kaszubo-Polaków i Polako-Kaszubów :) Lubimy też Ślązaków, Ślązako-Polaków, Polako-Ślązaków Czechów, Łużyczan i wiele wiele innych nacji i...rozwiń całość

   My was też lubimy i jako prawdziwych fejn-Polako-Polaków i Kaszubo-Polaków i Polako-Kaszubów :) Lubimy też Ślązaków, Ślązako-Polaków, Polako-Ślązaków Czechów, Łużyczan i wiele wiele innych nacji i ich kombinacji:)

   Problem mamy nie z narodami, tylko z niektórymi ludźmi, którzy chcieliby nam dyktować kim jesteśmy i jak mamy się czuć. Przetrwaliśmy Krzywoustego, przetrwaliśmy wojnę trzydziestoletnią, przetrwaliśmy kulturkampf, przetrwaliśmy "wyzwolenie", przetrwamy i to :)zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Ślązacy pójdźcie tą drogą

   Henryk Mościbrodzki

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 10

   Panowie, może warto zastanowić się nad tym, jak integrować mieszkające tu osoby że Śląskiem jako regionem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Katowice ( KATTOWITZ ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 9

   Wystarczyłoby, aby skończyć Stadion Śląski i zainwestować w drużynę na miarę Realu czy Barcelony.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paradoksy

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   "Ostatnio wyrosła wam jednak konkurencja w postaci Kaszebskiej Jednoty, która domaga się uznania kaszubskiej mniejszości etnicznej.
   Taki status mają u nas te grupy, które przybyły do Polski. My...rozwiń całość

   "Ostatnio wyrosła wam jednak konkurencja w postaci Kaszebskiej Jednoty, która domaga się uznania kaszubskiej mniejszości etnicznej.
   Taki status mają u nas te grupy, które przybyły do Polski. My tu jesteśmy od zawsze. To tak jakby ktoś mówił, że nie jesteśmy Polakami."

   Coś się temu panu pomyliło. Migranci nie mają statusu mniejszości. Grupy autochtoniczne jak n.p. Niemcy na Śląsku (żyjący tu nota bene dłużej niż większość Polaków) posiadają go.

   I jeżeli Górnoślązacy (bez przymiotnika) zmienią taktykę na Polaków-Ślązaków to dlaczego jako Polacy powinni otrzymać status mniejszości? To sie przecież wyklucza.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Silesius non Polonus

   Korona Świętego Wacława (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

   My już mamy wsparcie Polski, dla naszej kultury.Do dzisiaj straszą w mediach różni wesołkowie tacy jak: Hanke ( Bercik ) czy Szołtysek. Stawia się pomniki Karlikowi z Kocyndra, upamiętnia Stewczyka...rozwiń całość

   My już mamy wsparcie Polski, dla naszej kultury.Do dzisiaj straszą w mediach różni wesołkowie tacy jak: Hanke ( Bercik ) czy Szołtysek. Stawia się pomniki Karlikowi z Kocyndra, upamiętnia Stewczyka czy Zientka. Nawet swego czasu prezesem honorowym Ruchu Chorzów był Manfret Gorywoda.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama