Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce Ślązacy pojadą do term pod Kłobuck

Janusz Strzelczyk
Baseny geotermalne przyciągają turystów
Baseny geotermalne przyciągają turystów Anna Kaczmarz
Podczęstochowska gmina Olsztyn już zachęca potencjalnych inwestorów do budowy kompleksu hotelowo-rekreacyjnego z basenami termalnymi. Podobne plany ma powiat kłobucki, w którym niedługo rozpoczną się badania źródeł geotermalnych. Gminy z północnej części województwa śląskiego wiedzą, że baseny geotermalne przyciągają turystów, a poza tym w następnym unijnym rozdaniu będzie można pozyskać na nie dotacje.

Gmina Olsztyn zachęcała inwestorów na niedawno zakończonych targach w Cannes. Olsztynianie wiedzą, że pod Sokolimi Górami są wody geotermalne o temperaturze 20-40 stopni Celsjusza. Choć na brak turystów nie mogą narzekać, to jednak w okolicy brakuje porządnego kąpieliska. Starsi mieszkańcy pamiętają mały zalew przy drodze do Biskupic. To właśnie tam, w opinii geologów z krakowskiego oddziału PAN, znajdują się złoża ciepłej wody.

- Z nowego rozdania funduszy unijnych Olsztyn mógłby się starać o dofinansowanie geotermii - uważa Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego.

CZYTAJ TAKŻE:
Czeladź: Nie będzie podglądania golasów? Osłonili termy w Pałacu Saturna [ZDJĘCIA]
Hasło "termy w Czeladzi" rozpaliło Polaków. Jak to jest z tą nagością?

Gmina ma już projekt odwiertu z Państwowego Instytutu Geologicznego i raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Powołana została już spółka Geotermia Olsztyn, która ma się zająć przygotowaniem pierwszego odwiertu badawczego.

Naukowcy zapewniają, że około 500 metrów pod ziemią znajdują się naturalne zbiorniki wody, która nie jest na tyle gorąca, żeby ją wykorzystać do celów grzewczych, ale do kąpieli w basenie albo nawet w parku wodnym zupełnie wystarczy. Olsztyn liczy, że eksploatując źródła geotermalne stworzy taki ośrodek, jaki jest w Bad Waltersdorf, w Austrii. Gmina współpracuje z tą miejscowością. Tam pracę znalazło 6 tysięcy osób.

Olsztyn nie jest jedyną gminą w naszym województwie, gdzie są źródła geotermalne z wodą o średniej temperaturze 20 stopni C. Takie są też w gminach Jeleśnia, Brenna, Jaworze i Mstów. Gminy te zawarły wstępne porozumienie o współdziałaniu w poszukiwaniu pieniędzy na sfinansowanie odwiertów do głębszych pokładów, nawet do trzech kilometrów, gdzie jest woda o temperaturze wrzątku. Taki odwiert jednak kosztuje nawet 20 milionów złotych.

Nadzieję na źródła geotermalne mają w powiecie kłobuckim. - Wszystkie nasze gminy przystąpiły do naszego projektu. Przewidujemy, że badania będą kosztować ok. 20 tys. zł. Każda z gmin przeznaczy na ten projekt 1,5 tys. zł, brakującą resztę dołoży powiat - mówi Henryk Kiepura, wicestarosta kłobucki.

Według wstępnych planów, badania mają się rozpocząć już w maju tego roku.
Współpraca: Wiktoria Skwara


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!