Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wdowa odpowiada za długi męża i nieopłacony abonament RTV?

Jadwiga Jenczelewska
Jak długo wisi nad nami abonamentowy dług? Aż go nie zapłacimy
Jak długo wisi nad nami abonamentowy dług? Aż go nie zapłacimy Małgorzata Genca
Do wielu posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych docierają z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej SA w Bydgoszczy pisemne powiadomienia o konieczności zapłacenia zaległego abonamentu rtv.

POZNAJ ABONAMENT RTV 2014 - STAWKI SĄ WYŻSZE
ABONAMENT RTV W GÓRĘ! WYŻSZE OPŁATY ZA RADIO I TELEWIZJĘ 2014

Długi abonamentowe są spore - za wszystkie niezapłacone miesiące wraz z odsetkami, co łącznie daje kwotę około 1 tysiąca złotych lub więcej, bo chodzi o 4-5-letnie okresy zadłużenia nim dług się przedawni.

Ale nie zawsze sprawa jest prosta, o czym świadczy przypadek naszej Czytelniczki. Otrzymała ona - już powtórne - zawiadomienie dotyczące postępowania podatkowego w związku z niezapłaconym abonamentem za kilka ostatnich lat.

Problem jednak w tym, że do zapłaty wzywany jest jej mąż, mieszkaniec Katowic, który niedawno zmarł. - Przecież odbiorniki - radiowy i telewizyjny - były zarejestrowane na niego. On z nich korzystał. Teraz okazuje się, że nie płacił abonamentu. Nie jestem zainteresowana przerejestrowaniem odbiorników na mnie, bo ani telewizja, ani radio nie są mi do życia potrzebne. Czy jedna osoba ma płacić abonament za drugą, skoro w ogóle nie korzysta z odbiorników i nie należą one do niej, choć znajdują się pod wspólnym dachem? - pyta Czytelniczka.

Dodaje, że oboje trwali w małżeństwie tylko ze względu na dzieci, którym chcieli oszczędzić rozwodu. Prawda jest taka, że na co dzień nie rozmawiali ze sobą i żyli obok siebie. Mąż zajmował jeden z pokoi i zamykał go na klucz. Żona prawie tam nie wchodziła. Jak twierdzi wdowa, jemu do szczęścia wystarczał telewizor. Przesiadywał przed nim od rana do wieczora.
- Wyglądało to tak, jakby był ożeniony z tym telewizorem - mówi starsza pani.

Odmawia zapłacenia zaległe-go abonamentu. Pyta, jak powinna być załatwiona ta sprawa. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Zbigniewa Baranowskiego, rzecznika prasowego Poczty Polskiej SA.

Co zrobić, jeśli umiera osoba, na którą zarejestrowany jest odbiornik

Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej SA:

Poczta Polska realizuje zadania związane z usługą rtv zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz.U. Nr 85, poz. 728 wraz z późn. zm). Jednocześnie podmiotem koordynującym cały proces jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

W przypadku śmierci abonenta, spadkobierca, współmałżonek lub osoba, która mieszkała z osobą zmarłą, powinna dopełnić formalności wyrejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 roku w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. Nr 187 poz. 1342).
Formalności wyrejestrowania należy dokonać w urzędzie pocztowym, przedstawiając akt zgonu oraz wypełniony "Formularz zgłoszenia zmiany danych" (druk dostępny w urzędzie pocztowym) lub za pośrednictwem strony: www.poczta-polska.pl JJ

W celu szczegółowego wyjaśnienia sytuacji Czytelniczka powinna skontaktować się z Działem Abonamentu RTV Centrum Obsługi Finansowej w Bydgoszczy:
na adres e-mail [email protected]

w formie korespondencyjnej na adres:
Poczta Polska SA
Centrum Obsługi Finansowej Dział Abonamentu RTV, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz

telefonicznie
w dni robocze w godzinach od 8 do 20 pod numerem:
(+48) 43 842 06 06
(opłata według cennika operatora).

Ważny adres

Korespondencję w sprawach opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyj-nych, ulg oraz zwolnień od tych opłat, a także wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu rtv należy kierować na adres:
Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Departament Budżetu i Finansów,
Skwer ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa
MOKR
Ile odbiorników musisz zarejestrować i w jakim czasie

Jeśli kupiłeś telewizor lub radio, to w ciągu 14 dni powinieneś je zarejestrować.
Dowodem zarejestrowania odbiornika są:

  • wniosek o rejestrację odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych;
  • zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownikowi odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych.

Osoby fizyczne wpłacają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) - bez względu na to, ile mają używanych odbiorników w swoim mieszkaniu lub w samochodzie.

Jedną opłatę abonamentową - niezależnie od liczby używanych odbiorników - wnoszą również: publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, jednostki oświaty publiczne i niepubliczne, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w ich używaniu.

WAŻNE!
Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny, w tym także za odbiorniki w samochodach służbowych.

Odbiorniki rejestrujemy na poczcie, ale możliwa jest także rejestracja przez stronę internetową poczty: www.poczta-polska.pl

Kto i kiedy może być zwolniony z opłacania abonamentu

Uprawnionymi do zwolnienia z abonamentu są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 lat,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • osoby posiadające orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby posiadające orzeczenie o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego,
  • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB),
  • niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby bezrobotne.

Pełna lista zwolnionych osób jest na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (krrit.gov.pl). Informacje można uzyskać także w każdej placówce pocztowej.

WAŻNE! Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych - żeby uzyskać to zwolnienie - muszą przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!