Ważne
  Czy wdowa odpowiada za długi męża i nieopłacony abonament...

  Czy wdowa odpowiada za długi męża i nieopłacony abonament RTV?

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak długo wisi nad nami abonamentowy dług? Aż go nie zapłacimy
  1/2
  przejdź do galerii

  Jak długo wisi nad nami abonamentowy dług? Aż go nie zapłacimy ©Małgorzata Genca

  Do wielu posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych docierają z Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej SA w Bydgoszczy pisemne powiadomienia o konieczności zapłacenia zaległego abonamentu rtv.
  POZNAJ ABONAMENT RTV 2014 - STAWKI SĄ WYŻSZE
  ABONAMENT RTV W GÓRĘ! WYŻSZE OPŁATY ZA RADIO I TELEWIZJĘ 2014


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  MASZ KARNE ODSETKI ZA NIEPŁACENIE ABONAMENTU RTV? DŁUG SIĘ PRZEDAWNIA


  Długi abonamentowe są spore - za wszystkie niezapłacone miesiące wraz z odsetkami, co łącznie daje kwotę około 1 tysiąca złotych lub więcej, bo chodzi o 4-5-letnie okresy zadłużenia nim dług się przedawni.

  Ale nie zawsze sprawa jest prosta, o czym świadczy przypadek naszej Czytelniczki. Otrzymała ona - już powtórne - zawiadomienie dotyczące postępowania podatkowego w związku z niezapłaconym abonamentem za kilka ostatnich lat.

  Problem jednak w tym, że do zapłaty wzywany jest jej mąż, mieszkaniec Katowic, który niedawno zmarł. - Przecież odbiorniki - radiowy i telewizyjny - były zarejestrowane na niego. On z nich korzystał. Teraz okazuje się, że nie płacił abonamentu. Nie jestem zainteresowana przerejestrowaniem odbiorników na mnie, bo ani telewizja, ani radio nie są mi do życia potrzebne. Czy jedna osoba ma płacić abonament za drugą, skoro w ogóle nie korzysta z odbiorników i nie należą one do niej, choć znajdują się pod wspólnym dachem? - pyta Czytelniczka.

  Dodaje, że oboje trwali w małżeństwie tylko ze względu na dzieci, którym chcieli oszczędzić rozwodu. Prawda jest taka, że na co dzień nie rozmawiali ze sobą i żyli obok siebie. Mąż zajmował jeden z pokoi i zamykał go na klucz. Żona prawie tam nie wchodziła. Jak twierdzi wdowa, jemu do szczęścia wystarczał telewizor. Przesiadywał przed nim od rana do wieczora.
  - Wyglądało to tak, jakby był ożeniony z tym telewizorem - mówi starsza pani.

  Odmawia zapłacenia zaległe-go abonamentu. Pyta, jak powinna być załatwiona ta sprawa. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Zbigniewa Baranowskiego, rzecznika prasowego Poczty Polskiej SA.

  Co zrobić, jeśli umiera osoba, na którą zarejestrowany jest odbiornik

  Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej SA:

  Poczta Polska realizuje zadania związane z usługą rtv zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz.U. Nr 85, poz. 728 wraz z późn. zm). Jednocześnie podmiotem koordynującym cały proces jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

  W przypadku śmierci abonenta, spadkobierca, współmałżonek lub osoba, która mieszkała z osobą zmarłą, powinna dopełnić formalności wyrejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 roku w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz.U. Nr 187 poz. 1342).
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama