Marszałek: Nie jestem kłamcą lustracyjnym!

  Marszałek: Nie jestem kłamcą lustracyjnym!

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sąd Okręgowy w Katowicach orzekł w poniedziałek, że Andrzej Marszałek, radny Sejmiku Województwa Śląskiego z Żywca, złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i współpracował z jednym z organów bezpieczeństwa państwa - poinformował wczoraj "Dziennik Zachodni" prowadzący sprawę prokurator Artur Wójcik z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
  Na razie wyrok nie jest jeszcze prawomocny. - Jeśli się jednak uprawomocni, pan Marszałek przez trzy lata nie będzie mógł sprawować funkcji publicznych - tłumaczy prok. Wójcik.

  Oznacza to, że obejmie go zakaz ubiegania się o mandat radnego w wyborach samorządowych do gminy, powiatu i województwa, a także nie może starać się w tym okresie na przykład o fotel burmistrza. Ponadto nie będzie mógł również wystartować jako kandydat w wyborach do Sejmu, Senatu oraz Parlamentu Europejskiego.


  Radny Marszałek twierdzi, że nie jest kłamcą lustracyjnym. - Przed ostatnimi wyborami samorządowymi w 2010 roku złożyłem oświadczenie lustracyjne, w którym napisałem, że nie współpracowałem z żadnymi organami bezpieczeństwa państwa, a potwierdzeniem tego było zaświadczenie, jakie otrzymałem wcześniej właśnie od katowickiego oddziału IPN-u - przekonuje radny Marszałek.

  Dodaje, że w materiałach, które przekazał mu IPN było wręcz napisane, że nie nadaje się nawet na kandydata zdolnego do jakiejkolwiek współpracy ze służbami bezpieczeństwa państwa. Teraz będzie więc składał odwołanie od wyroku.

  - Czekałem na to orzeczenie, bo chcę w końcu raz na zawsze zamknąć całą sprawę. Czekam na pisemne uzasadnienie wyroku. Gdy je otrzymam, od razu zacznę dochodzić swoich praw. Chcę między innymi pociągnąć do odpowiedzialności prokuratora IPN, który wystawił mi dokument, jaki następnie sam zakwestionował - zdradza radny Marszałek.

  Prok. Wójcik zaznacza, że ze zgromadzonych przez niego dowodów wynika, iż Andrzej Marszałek był współpracownikiem tak zwanego Zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza, który był jednym z organów bezpieczeństwa państwa.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama