Serce, aorta, pierścienie - międzynarodowe warsztaty w...

  Serce, aorta, pierścienie - międzynarodowe warsztaty w klinice na Ochojcu

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Operacje naprawcze aorty i zastawek aortatnych to jedno z największych wyzwań współczesnej kardiochirurgii. Medyczny świat z zapartym tchem czeka na wprowadzenie do klinicznej praktyki sztucznych pierścieni aortalnych, co pozwoliłoby na pomoc większej liczbie pacjentów.
  Temu tematowi w zostały poświęcone Międzynarodowe Warsztaty "Reconstructive Surgery of Aortic Root" w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach - Ochojcu. Wśród zaproszonych przez śląskich lekarzy gości znalazł się prof. James Scott Rankin z Vanderbilt University w USA, twórca najbardziej zaawansowanych prac nad aortalnym pierścieniem i znakomity kardiochirurg.

  - Chorych z problemami aorty i zastawek aorty przybywa, a ujawniają się one często po 70.
  roku życia. Rośnie długość życia i częściej ujawniamy wady. Dokładniejsza jest też diagnostyka. Poza tym mamy też chorych młodych z wadami wrodzonymi. Dla nich pierścienie będą bardzo dobrym rozwiązaniem, bo naprawa zastawki będzie mniej obciążona problemami niż wymiana jej na sztuczną - mówi prof. Marek Jasiński, pod którego kierownictwem odbyły się warsztaty.

  Prof. Jasiński ma nadzieję, że właśnie szpital w Ochojcu, dzięki współpracy międzynarodowej, będzie jednym z kilku ośrodków, gdzie pierwsze pierścienie będą służyć pacjentom. Zwężenie zastawki aortalnej to jedna z najczęściej występujących wad zastawkowych serca. Z reguły przyczyną rozwoju jest oczywiście miażdżyca, na którą pracujemy sami nieodpowiednim stylem życia. W trakcie warsztatów odbyły się cztery operacje transmitowane za żywo do sali konferencyjnej.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama