Najnowsze metody leczenia stawu kolanowego już w Polsce

  Najnowsze metody leczenia stawu kolanowego już w Polsce

  Katarzyna Nylec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zabieg trwał niespełna półtora godziny. Chirurdzy Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich wraz z medykiem z Austrii, by przeprowadzić operację wykonali tylko 12-centymetrowe nacięcie na kolanie pacjentki.
  Wystarczyło, by wykonać zabieg wszczepiania endoprotezy kolana przeprowadzony w ramach międzynarodowej konferencji pod hasłem "Nowe trendy w totalnej protezoplastyce kolana". Całość rejestrowała kamera, z której obraz wyświetlony został w sali konferencyjnej. Stamtąd wybitni chirurdzy z całej Polski mogli na bieżąco śledzić przebieg operacji.

  Podobne zabiegi, wykonywane techniką małoinwazyjną, przeprowadzano już w urazówce i specjalistycznym szpitalu w Stolzalpe w Austrii kilka miesięcy temu.
  Dzięki temu rozwiązaniu ortopedzi poznali tajniki najnowszych metod leczenia stawu kolanowego. Konferencja organizowana przez piekarską lecznicę, Regionalny Ośrodek Chirurgii Kolana, Artroskopii i Traumatologii Sportowej i Comesę Polska, miała formułę kursu zarówno dla lekarzy planujących rozpoczęcie tego typu zabiegów, jak i tych już je wykonujących.

  - Naszym zamierzeniem było sprawdzenie, czy jakość metod stosowanych przez piekarskich chirurgów odbiega od austriackich. Okazuje się, że nasi medycy mogą mierzyć się z zagranicznymi - mówi z dumą dr hab. nauk medycznych Jerzy Widuchowski, ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego piekarskiego szpitala.

  Liczba takich operacji stale wzrasta. Do jednej z najlepszych w Polsce szpitali specjalistycznych trafiają pacjenci z całego kraju. Chirurdzy mają pełne ręce roboty. - Liczba tego typu zabiegów sięga 200 rocznie. To więcej niż w przypadku wszczepiania endoprotez stawu biodrowego. Jest też bardziej skomplikowany, ponieważ staw kolanowy ma bardzo silnie rozbudowany aparat więzadłowy, który jest narażony na urazy - tłumaczy Widuchowski.

  Zastosowanie nowej metody pozwoli znacznie skrócić czas leczenia, a także zmniejszyć jego koszty.
  - Okres hospitalizowania jest krótszy, chory porusza się sprawniej - podkreśla ordynator. Endoprotezy są w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Największą bolączką jest czas oczekiwania na zabieg. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo w kolejce czeka się nawet do... trzech lat.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama