18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowskie Centrum Nauki Kopernik pogrążyło wicestarostę z Będzina

Katarzyna Kapusta
Sesja Rady Powiatu w Będzinie
Sesja Rady Powiatu w Będzinie Katarzyna Kapusta
Wczoraj w Będzinie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Powodem spotkania radnych była rezygnacja wicestarosty Mariusza Kozłowskiego oraz członka zarządu powiatu Janusza Śledzika. Skąd te rezygnacje? Według niektórych radnych, to zlikwidowana niedawno spółka powiatowa "Kopernik" pogrążyła samorządowców.

Spółka "Kopernik" powstała w ubiegłym roku. Pracę znalazła tam żona wicestarosty Kozłowskiego. Wicestaroście zarzucono nepotyzm. Zagłębiowskie Centrum Nauki i Technologii "Kopernik" (tak brzmiała cała nazwa spółki) miało się zajmować wspomaganiem, a w szczególności opracowywaniem innowacyjnych projektów oświatowych. Przez prawie rok swojego istnienia spółka, oprócz opracowania dwóch projektów dla starostwa, z których niestety nie skorzystano, nie zrobiła nic innego. Tymczasem powiatowa "firma" kosztowała powiat około 100 tysięcy złotych.

Już po likwidacji spółki, radni powiatowi Henryk Postel i Adam Szydłowski złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd spółki "Kopernik" oraz przez samego wicestarostę. Ten ostatni złożył rezygnację jeszcze w ubiegłym tygodniu. Czy rezygnacja to przyznanie się do winy?

CZYTAJ KONIECZNIE:
RELACJA Z SESJI POWIATU BĘDZIŃSKIEGO

- Nie uważam tak. Prokurator jest ostatecznym ogniwem, który utnie wszelkie spekulacje w sprawie doniesienia, jakie złożył ten człowiek. Nie pozwolę, żeby ktoś taki jak on robił z samorządu "Muppet show". Ktoś musi to ukrócić i postanowiłem, że będę to ja - skwitował Mariusz Kozłowski. Wicestarosta złożył także doniesienie do prokuratury na radnych Henryka Postela i Adama Szydłowskiego. Prokuratura w Będzinie potwierdza.

- Rzeczywiście, wpłynęły do nas takie zawiadomienia. Jednak by nie posądzono nas o poplecznictwo, sprawę zawiadomienia, które złożył pan Szydłowski, przekazaliśmy już do Prokuratury Okręgowej w Katowicach - tłumaczy Monika Jankowska z Prokuratury Rejonowej w Będzinie. - Teraz prokuratura w Katowicach będzie musiała wyznaczyć organ, który zajmie się tą sprawą. Podobnie będzie w przypadku doniesienia, które zostało złożone w poniedziałek - dodaje pani prokurator.

Jak wygląda procedura? - Takimi sprawami zajmujemy się na bieżąco. Zajmuje się tym wydział organizacji, decyzję podejmuje oczywiście prokurator. Myślę, że jutro już będzie wiadomo, która jednostka zajmie się tą sprawą - mówi Agnieszka Wichary z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Awantura w powiecie, którą wywołała spółka "Kopernik", mocno nadszarpnęła wizerunek samorządu. Jak podkreśla Henryk Postel, wraz z drugim radnym bronią finansów publicznych. - Działamy w obronie bardzo słabego budżetu, który spółka bardzo nadszarpnęła. Uważam, że doniesienie złożone przez pana Kozłowskiego to po prostu rewanż, ale całą sytuację oceni prokuratura. Wicestarosta zrobił dobrze, że zrezygnował - zapewnia Henryk Postel.

Starostwo o całej sytuacji mówi ze spokojem i robi dobrą minę do złej gry. - Sesja została zwołana w związku ze złożeniem rezygnacji z pełnionych funkcji przez dwóch członków zarządu powiatu - tłumaczy Krzysztof Kozieł, rzecznik starostwa w Będzinie. - O skutki zamieszania wokół spółki "Kopernik" pytać trzeba osoby, które są za to zamieszanie odpowiedzialne. Z całą pewnością skutkiem dokonanych zmian będzie uspokojenie emocji i zapewnienie zarządowi powiatu warunków do dalszej pra-cy na rzecz mieszkańców - dodaje.

Oprócz prokuratury działalność spółki prześwietli jeszcze Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Tak działało Zagłębiowskie Centrum Nauki i Technologii "Kopernik"

Powiatowa spółka "Kopernik" została wpisana do rejestru 18 kwietnia 2012 roku. Zlikwidowano ją pod koniec lutego 2013 r., decyzją radnych powiatowych. "Kopernika" tworzyli prezes, dwóch pracowników i rada nadzorcza. Spółka miała bardzo tajemniczo brzmiący zakres obowiązków. Miała zajmować się wspomaganiem edukacji, w szczególności tworzeniem innowacyjnych projektów oświatowych, które miały pozwolić odnaleźć się na rynku pracy i sprostać wymaganiom rynkowym. Przez cały okres działalności spółka opracowała dwie analizy na zlecenie Starostwa Powiatowego, które jak dotąd nie zostały wykorzystane. Pierwsza opracowana przez spółkę analiza miała ocenić, jakie jest zapotrzebowanie na szkołę wyższą w powiecie będzińskim. Druga analiza była poświęcona powstaniu koncepcji stworzenia laboratoriów edukacyjnych dla Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Będzinie.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera