Dziś Dzień Wagarowicza. Zrób coś spontanicznego!

  Dziś Dzień Wagarowicza. Zrób coś spontanicznego!

  Martyna Dyszka, KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pogoda nie będzie dzisiaj sprzyjała wagarowiczom. Na takie spacery nie ma co liczyć

  Pogoda nie będzie dzisiaj sprzyjała wagarowiczom. Na takie spacery nie ma co liczyć ©janusz wójtowicz

  Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, który dla wielu uczniów oznacza jedno: Dzień Wagarowicza! Jednak pogoda nie zachęca, by zrobić sobie wolne od nauki. Okazuje się, że to niejedyny powód, dla którego młodzież zasiądzie dziś w szkolnych ławkach.
  Pogoda nie będzie dzisiaj sprzyjała wagarowiczom. Na takie spacery nie ma co liczyć

  Pogoda nie będzie dzisiaj sprzyjała wagarowiczom. Na takie spacery nie ma co liczyć ©janusz wójtowicz

  - Nie wybieram się na wagary, bo jestem w klasie maturalnej. I po prostu muszę być w szkole - mówi Tomasz Zbiegieni, uczeń X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. Jak dodaje, nauczyciele nie traktują tego dnia wyjątkowo i prowadzą lekcje według planu. Poza tym wagarów, na które licealista wybrał się kiedyś, nie wspomina zbyt dobrze. - Pojechałem z kolegami do Silesii City Center i w tramwaju kanar nas złapał. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jechaliśmy na gapę - opowiada Tomasz.

  Krzysztof Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Polska Szkoła Survivalu uważa, że wiosenne wagary dobrze mogą się wpisać w pewien nurt kultury szkolnej.

  - Każda walka daje złe efekty. Natomiast gdy szkoła prowadzi w tym dniu luźniejsze lekcje, przynosi to pożytek - uważa prezes stowarzyszenia. Chodzi o to, by uczniowie i nauczyciele zrobili coś wspólnego.

  Kwiatkowski wspomina czasy, kiedy sam był uczniem. - Nie było wtedy tak niesamowitego parcia, żeby szkoła funkcjonowała jak fabryka. Kiedy byłem nauczycielem, podopieczni sami spontanicznie wyciągali magnetofon, przynosili ciasteczka i zapraszali do wspólnej zabawy - opowiada Kwiatkowski. Jak dodaje, dyrekcja placówki nie robiła z tego powodu zamieszania. - Wszystko, co jest stereotypem, schematem i procedurą stanowi swego rodzaju kajdany - zauważa prezes Kwiatkowski.

  - Tam gdzie jest strach przed sobą, nie ma szans na korzyści. Przymus jest rodzajem skaleczenia, które musi się zabliźnić - wyjaśnia.

  Policja zaznacza, że dziś będzie zwracała większą uwagę na młodych wagarowiczów. - Będziemy kontrolować miejsca, w których nieletnich nie powinno być - mówi Marek Słomski, rzecznik KMP w Gliwicach.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama