Strajk generalny: 26 marca stanie Śląsk i Zagłębie. Pikiety...

  Strajk generalny: 26 marca stanie Śląsk i Zagłębie. Pikiety w całym kraju

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk generalny: 26 marca stanie Śląsk i Zagłębie. Pikiety w całym kraju
  Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy zdecydował wczoraj, że strajk w komunikacji miejskiej - wyjątkowo - odbędzie się na początku pierwszej zmiany, to jest o godz. 4.00 i zakończy około 6.00, natomiast na kolei strajk będzie prowadzony od godz. 8.00 do 10.00, tak, by zminimalizować dolegliwości, szczególnie uczniom i studentom.
  Strajk generalny: 26 marca stanie Śląsk i Zagłębie. Pikiety w całym kraju
  Decyzja o strajku w całym regionie zapadła w miniony czwartek po fiasku rozmów z delegacją rządową, na której czele stał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

  - To pierwszy taki strajk w historii - twierdzi Dominik Kolorz, lider śląsko-dąbrowskiej "S". - Do tej pory protestowali górnicy, hutnicy czy zatrudnieni w innych branżach, ale nigdy wszyscy razem, w tym samym czasie.


  Związkowcy domagają się prawnej ochrony przemysłu i miejsc pracy w czasie kryzysu i obowiązywania pakietu klimatyczno-energetycznego, który czyni produkcję w zakładach energochłonnych mniej opłacalną. Domagają się utrzymania emerytur pomostowych dla pracujących w warunkach szczególnych (m.in. dla hutników). Związkowcy walczą z nadużywaniem umów tzw. śmieciowych (omijających Kodeks pracy), dążą do naprawy systemu opieki zdrowotnej, w tym likwidacji NFZ oraz lepszego finansowania szkół.

  W rozmowach ze stroną rządową najmniej problematyczny jest postulat zdrowotny. Rząd nie chce nawet słyszeć o zmianach w ustawach emerytalnych i nie chce zmniejszyć akcyzy na prąd (z powodu trudności budżetowych), by produkcja, np. w energochłonnych hutach, była konkurencyjna na rynkach zagranicznych.

  Śląsko-dąbrowskich związkowców poparła Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", obradująca w Bielsku-Białej przez ostatnie dwa dni. Zażądała od koalicji PO-PSL wycofania się z planów nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczącej uelastycznienia czasu pracy, korzystnej wyłącznie dla pracodawcy. Zażądała też spełnienia postulatów, które są identyczne jak te, wysuwane w Katowicach, z wyjątkiem - nie ma postulatu likwidacji NFZ, za to jest żądanie podwyższenia płacy minimalnej.

  - Postulaty wysunięte w regionie śląsko-dąbrowskim są tak naprawdę postulatami ogólnopolskimi - wyjaśnia Marek Lewandowski, rzecznik Krajowej Komisji. - Dlatego miasta wojewódzkie wesprą strajk ostrzegawczy 26 marca br.

  Komisja Krajowa "S" oczekuje od rządu harmonogramu realizacji tych postulatów do 17 kwietnia br. Inaczej zorganizuje ogólnopolską, narodową manifestację. Określono nawet jej czas - do końca września.

  26 marca, między godz. 6 a 10, odbędzie się solidarnościowy strajk generalny w regionie śląsko-dąbrowskim.
  Na dwie godziny stanie 600 zakładów, w tym szkoły, szpitale, komunikacja. Godziny strajku są uzależnione od systemu pracy i specyfiki branż. W przemyśle w większości protest potrwa od godz. 6.00 do 8.00, ale np. na kolei czy w oświacie od 8.00 do 10.00. Strajkom w zakładach będą towarzyszyć pikiety w sześciu miastach regionu: Katowicach, Jastrzębiu, Rybniku, Sosnowcu, Siemianowicach, Świętochłowicach i w miastach wojewódzkich kraju.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hmm

   Seba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   Ja mam takie pytanie. Kto to będzie strajkował we wtorek ?? Polska ?? Czy Śląsk ?? Bo mam wrażenie, że tylko nasz region. Co chcą uzyskac tym... "pierdnięciem"?? Nie da się tego inaczej nazwać....rozwiń całość

   Ja mam takie pytanie. Kto to będzie strajkował we wtorek ?? Polska ?? Czy Śląsk ?? Bo mam wrażenie, że tylko nasz region. Co chcą uzyskac tym... "pierdnięciem"?? Nie da się tego inaczej nazwać. Przecież wszyscy się z tego będą śmiać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jakaś parodia strajku

   Kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   Powinien być 24-ro godzinny. Jaja se związki robią.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hejty

   seba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 13

   wyjdź jeden z drugim na ulice zobacz jaka jest sytuacja a nie piszecie za monitora całeżycie na garnuszku zarobionych rodziców. Pedały jebane wyrżnąć to mało


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   seba

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 9

   Twój wpis seba w ogóle nie powinien się tu pojawić,jest niekulturalny i chamski. Dla niekulturalnych wypowiedzi powinna być cenzura.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lenie

   Soft (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 18

   Śmierdzące lenie, pracować się nie chce

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dotyczy strajku

   wolny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 19

   Proszę mi powiedzieć kto pokrywa koszty strajku?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk wolny od strajku

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 45

   ZDELEGALIZOWAĆ Związki Zawodowe!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zdelegalizować młodocianych korwinowców

   Mieszkaniec eksperymentalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 41

   Zdelegalizowac partie promujące w Polsce dziki kapitalizm w tym zwłaszcza UPR i kongres Nowej Prawicy. Robią wodę z mózgu młodym, zwłaszcza informatykom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja nie będę strajkować !

   Staśka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 51

   To tylko gra karierowiczów !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama