Śląski słownik pojęć kontrowersyjnych. Heimat, gorol,...

  Śląski słownik pojęć kontrowersyjnych. Heimat, gorol, zakończenie [FINAŁ]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląski słownik pojęć kontrowersyjnych. Heimat, gorol, zakończenie [FINAŁ]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Przez kilka tygodni wspólnie na dziennikzachodni.pl oraz w "Dzienniku Zachodnim" tworzyliśmy słownik śląskich pojęć kontrowersyjnych. Dyskutowaliśmy, czasami nawet kłóciliśmy się, i to ostro. Niektórym niepotrzebnie puszczały nerwy. Wszystko po to, aby zbliżyć nasze stanowiska albo podzielić się wiedzą. Rozmawialiśmy o tym, co nas łączy i o tym, co dzieli, czasami boli. Opłacało się? Tak, bo bez dyskusji jeszcze nikt z nikim się nie dogadał.
  Historia nas łączy? Raczej ciągle budzi emocje

  Najwięcej emocji budziły tematy historyczne. Dyskutowaliśmy o volksliście, Ślązakach w Wehrmachcie, obronie Katowic, tragedii górnośląskiej i powstaniach śląskich. Zastanawialiśmy się, kim dla regionu był Wojciech Korfanty. Wybitnym politykiem, najlepszym, co nam śląska ziemia dała, ale też postacią tragiczną, zdradzoną.

  Poruszaliśmy aktualne tematy: godki śląskiej, Muzeum Śląskiego, Stadionu Śląskiego (czy może jednak Narodowego?), sporu pomiędzy Kazimierzem Kutzem, Jerzym Gorzelikiem, Piotrem Semką i Leszkiem Jodlińskim. O dziwo, tu dyskusja nie była zbyt gorąca.

  Głowiliśmy się nad znaczeniem pojęć: Heimat, hanys i gorol. Pytaliśmy, skąd się wzięło Czerwone Zagłębie, Podbeskidzie i Opolszczyzna, i czy Katowice są stolicą Śląska. No i oczywiście kłóciliśmy się - momentami zaciekle - o to, czym tak naprawdę jest autonomia, czy jest nam potrzebna, realna, czy może na zawsze pozostanie mrzonką?

  Poznaliśmy się lepiej i o to przecież nam chodzi

  Czy znaleźliśmy rozwiązanie wszystkich problemów i odpowiedzi na nurtujące pytania? Nie. Ale też nie udało się to wielu przed nami.

  Za to zbliżyliśmy stanowiska - a przynajmniej niektórzy z nas. Poznaliśmy się lepiej. I o to przecież właśnie nam chodziło, choć znaleźli się i tacy, którzy zarzucali nam, że niepotrzebnie rozbudzamy emocje.

  O ile pierwsze hasła do naszego wspólnego regionalnego słownika pojęć kontrowersyjnych przygotowało kolegium "Dziennika Zachodniego", to już kolejne pomysły pochodziły od Was - Czytelników i Internautów, którzy uczestniczyli w dyskusji.

  To Wy drodzy Czytelnicy chcieliście dyskutować o tragedii górnośląskiej czy Ślązakach w Wehrmachcie i na volkslistach.

  Przyznajemy, że wielu tematów nie zdążyliśmy wykorzystać, ale też Wasza inwencja była ogromna.

  To właśnie dzięki Wam znaleźliśmy - za co bardzo dziękujemy - wiele pomysłów na ciekawe regionalne materiały. Jedne już się ukazały, nad innymi pracujemy.

  To Wy wielokrotnie inspirowaliście Tomka Borówkę, autora sobotniego dodatku historycznego "Dziennika Zachodniego".

  Dysputa gorąca, choć nie zawsze merytoryczna

  Temperatura dyskusji na forum dziennikzachodni.pl momentami osiągała poziom wrzenia. Bywało... niecenzuralnie. Nerwy czasami puszczają w najlepszej nawet rodzinie. Ale my przecież chcieliśmy merytorycznie.

  Dlatego też portal hanysy.pl zaproponował nagrody dla trzech osób, które zdecydują się zrezygnować z anonimowości na forum i będą dyskutować pod własnymi nazwiskami.

  Bardzo dziękujemy Andrzejowi Piontkowi z Wodzisławia Śląskiego za wzruszający list, w którym opisał, czym dla niego jest Heimat. Pan Andrzej od hanysy.pl otrzyma film "Śmierć jak kromka chleba" z autografem Kazimierza Kutza.

  Zdjęcie Kazimierza Kutza z autografem otrzymuje Józef Porwoł, który dyskutował m.in. na temat powstań. Dziękujemy za merytoryczne wypowiedzi.

  Z kolei film w reżyserii Eugeniusza Klucznioka - "Tu jest fajnie" otrzymuje pan Sobański.

  Nagrodzonych przez portal hanysy.pl prosimy o kontakt (a.minorczyk@dz.com.pl) i podanie adresu. Gratulujemy.

  Nagroda od portalu hanysy.pl

  Andrzej Piontek, Czytelnik z Raciborza, o swoim Heimacie (fragment listu):
  Nie da się znaleźć słowa polskiego, które mogłoby wyrazić, czym jest Heimat. Dlatego daremnie trudzi się ten, kto szuka takiego określenia.

  U każdego Heimat zaczyna się w niemowlęctwie, a jest nim twarz matki, widziana może jeszcze nie całkiem ostrym wzrokiem niemowlaka. Potem dostrzega on postaci innych domowników, łącznie z psem, kotem lub kanarkiem. Z upływem czasu Heimat powiększa się o to, co obejmuje wzrok aż po horyzont. Dla mnie były to domy sąsiadów, komin pszowskiej cegielni, sylwetka kościoła na pszowskim wzgórzu, jakby namalowana na błękitnym niebie. (...) Następnym doznaniem są zapachy; zapach drewnianej podłogi wyszorowanej szarym mydłem, zapach mokrej jeszcze kredy malarskiej na ścianach, zapach pieczonego kołocza i wiele innych zapachów kuchni. Zaś na dworze to pachnące powietrze. Zapach koszonej trawy - nie ten spod maszynki - i zapach siana. Długo mógłbym wymieniać zapachy mojego dzieciństwa.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Do tutejszego gościa

   Aldona Minorczyk

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   Zgadzam się z Panem, ale tylko częściowo. Nie przemawia do mnie argument, że Polak nigdy nie zostanie Ślązakiem. Pewnie, że znam osoby, które z daleka przyjechały tu za chlebem i mimo,że ta ziemia...rozwiń całość

   Zgadzam się z Panem, ale tylko częściowo. Nie przemawia do mnie argument, że Polak nigdy nie zostanie Ślązakiem. Pewnie, że znam osoby, które z daleka przyjechały tu za chlebem i mimo,że ta ziemia przywitała ich gościnnie - to nią gardzą, gardzą też Ślązakami, godką. Tak to wszystko prawda. Ale znam też ludzi (i to ich jest większość), którzy choć korzenie mają gdzieś tam daleko, to wrośli w tę ziemię, jak prawdziwe pnioki. I nie chcą się stąd już nigdzie ruszać. Dobrze im tu, pozakładali rodziny, pobudowali domy.
   Nie zgadzam się też, że DZ przypomina coś na siłę. Za to na pewno nie zamiatamy niczego pod dywan, tylko regularnie go trzepiemy ;)
   Rozmawiać trzeba i tyle. Nikt nam prawa do dyskusji, sporów - nawet, nie odbierze.
   Co do PRL-u mam podobne jak Pan przemyślenia. Ale proszę nie obrażać ludzi i nazywać ich popaprańcami, jeśli nie chce Pan żeby i Pana nie obrażano.

   pozdrawiam i zapraszam do dyskusji ;)

   Aldona Minorczyk-Cichyzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Aldona Minorczyk

   hanysy.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Szanowna Pani Aldono!
   Czytając wypowiedzi internautów na forum DZ, nie da się nie zauważyć osób, które mają problem z przyswajaniem wiadomości i faktów historycznych. Przypomina to tzw. orkę na...rozwiń całość

   Szanowna Pani Aldono!
   Czytając wypowiedzi internautów na forum DZ, nie da się nie zauważyć osób, które mają problem z przyswajaniem wiadomości i faktów historycznych. Przypomina to tzw. orkę na ugorze, można orać i siać - niestety plon będzie mizerny. A wystarczy tylko chcieć! Jest coraz więcej literatury opisującej fakty historyczne z naszego regionu, są biblioteki i wypożyczalnie filmów, są też muzea i archiwa państwowe - tylko trzeba chcieć!
   Często na forum posługiwano się informacjami z Wikipedii. Mimo, że szanuję i podziwiam osoby, które poświęcają swój czas na redagowanie artykułów w Wiki, nie jest to wiarygodne źródło informacji. Tak samo jak wiele innych stron internetowych.
   Aby zrozumieć Śląsk i naszą małą ojczyznę, nie trzeba się tu urodzić. Mam wielu znajomych, którzy przyjechali na Śląsk w poszukiwaniu pracy i nie wyobrażają sobie obecnie życia poza Śląskiem. Urzekła ich ta ziemia i zwyczaje, nie zapominają też o trudnej historii ich nowej małej ojczyzny…
   Ważnym tematem w Pani artykułach była tożsamość, każdy widział to w innym kontekście. Przypomina mi to film Konopielkę - było zebranie wszystkich mieszkańców wioski, głos zabrał "Pan Delegant z powiatu". Zapytał jednego z "aborygenów" - a wy co nie Polak? Nie - odpowiedział pytany. To może ty Niemiec? Nie Niemiec. To może ty Francuz? Nie, nie Francuz! To kto Wy?
   Ja tutejszy - odpowiedział. Tak, my Ślązacy postrzegamy naszą tożsamość. My jesteśmy tutejsi i jesteśmy stąd. Nie każdy to jednak rozumie, nawet historycy mają z tym problem. Podobno aby być wiarygodnym historykiem, trzeba być "bezpaństwowcem"?
   Podsumowując cykl artykułów o wyrazach kontrowersyjnych, pojawia się ogromna potrzeba dyskusji między mieszkańcami Śląska, wyjaśnienie tego co my wiemy a oni się domyślają. I tu jest pole do popisu dla Redakcji DZ! Skoro tak dobrze się zaczęło, to warto to kontynuować. Zachęcam serdecznie.
   Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do hanysy.pl....

   Tutejszy gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   niby coś rozumiesz ..ale piszesz od rzeczy.....podam prosty przykład....piszesz o ludziach Tutejszych...w przykładzie o Panu delegacie.....z drugiej strony uważasz ,że nie ważne jest skąd człowiek...rozwiń całość

   niby coś rozumiesz ..ale piszesz od rzeczy.....podam prosty przykład....piszesz o ludziach Tutejszych...w przykładzie o Panu delegacie.....z drugiej strony uważasz ,że nie ważne jest skąd człowiek pochodzi byle by mieszkał na Śląsku już jest Ślązakiem.....jedz do Tyrolu południowego.......i zapytaj ..tamtejszych ludzi Tutejszych o ich zdanie......ja byłem..i rozmawiałem z tymi ludzmi...śląskość uczy sie wypijając mleko Matki Ślązaczki a nie przez emigrację za chlebem.....lub przemusowe przesiedlenie.........i nie myśmy zaczęli tę wojnę...to nasz zaczęto obrażać ...wyzwiskami ...które powinny być Tobie znane.... logicznie myślący nie traktuje ludzi przyjezdnych za intruzów.....ale zawłaszczanie przez nich racji na temat historii Górnego Śląska to absurdzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tutejszy gość

   hanysy.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Częściowo masz rację, ale z racją jest jak z d..ą - jedna teoria mówi, że jest podzielona, a druga, że każdy ma swoją - co ostatecznie wychodzi na jedno. Miałem okazję być w Niemczech, nawet w NRD....rozwiń całość

   Częściowo masz rację, ale z racją jest jak z d..ą - jedna teoria mówi, że jest podzielona, a druga, że każdy ma swoją - co ostatecznie wychodzi na jedno. Miałem okazję być w Niemczech, nawet w NRD. W każdym z regionów Niemiec, mieszkańcy inaczej postrzegają tożsamość, inaczej też odnoszą się do ludności tzw. napływowej. Jedni reagują panicznie, inni nie zwracają na to uwagi. Odwiedzając państwa skandynawskie, które jak wiesz należą do grupy języków germańskich, zauważyłem całkiem inne podejście do obcokrajowców niż w pozostałej części europy. Tam w kontaktach z mieszkańcami zrozumiałem ideę małej ojczyzny, jest podobna do naszego Śląskiego heimatu - jednak wyraźnie, a nawet biegunowo odmienna. W integracji i pozytywnym postrzeganiu obcokrajowców przodują Szwecja i Norwegia. Jest jeden warunek, przesiedleńcy czy obcokrajowcy muszą w 100% szanować kulturowy dorobek regionu w którym się osiedlili. Śląsk natomiast był po wojnie i jest do dzisiaj - ziemią tragiczną. Zmieniały się tu rządy, państwa i języki. Przewalały się bandy złodziei, oszustów, polityków, wichrzycieli i tzw. emigrantów. Wędrowały przez naszą małą ojczyznę wojska różnej maści, od Wikingów i Szwedów, przez Prusaków, Niemców, Polaków ( Jan III Sobieski - szedł na Wiedeń ), Austriaków, Węgrów, Czechów a na Ruskim okupancie kończąc! Część z wymienionych przeze mnie nacji pozostała tu i założyła rodziny, żyjąc i integrując się z nowym heimatem. Pozostali mieli jednak inne cele, traktując swój pobyt na Śląsku jako przystanek do "dobrobytu", kradnąc i niszcząc wszystko na swojej drodze. Po takiej mieszance wybuchowej jaka zalała Śląsk - trudno jest przebić się do świadomości ludzkiej, że należy szanować to co się tu zastało. Jeżeli komuś się to nie podoba - droga wolna. Tylko niech nie mówią, że ich wyrzucamy! My ich po prostu tu nie zapraszaliśmy i jeżeli są z pobytu na Śląsku niezadowoleni to mogą wrócić do punktu wyjścia! Bardzo dużo złego w ostatniej historii Śląska zrobiła IIWŚ. A szczególnie dwóch kurdupli z wąsami. Efekty tego będą widoczne jeszcze przez dziesiątki lat, aby normalizować sytuację trzeba się razem wziąć do pracy, razem tzn. hanysy i gorole. Jeżeli rozmowa będzie rzeczowa i spokojna, jak ta między nami, to jest szansa na powolne zmiany w postrzeganiu tradycji i tożsamości Śląska i Ślązaków.
   Co do " ...śląskość uczy sie wypijając mleko Matki Ślązaczki a nie przez emigrację za chlebem.... " będę polemizował a nawet się nie zgadzał z Tobą. Ja wierzę w ludzi i ich dobrą wolę, w to że chcą żyć w zgodzie z innymi. Nie muszą mówić językiem Śląskim, wystarczy że kochają ich nową ojczyznę wraz z jej " hanysami ". Znam takie osoby, są moimi znajomymi i sąsiadami i razem próbujemy budować naszą małą ojczyznę, razem hanysy i gorole!
   Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do hanysy.pl....

   Tutejszy gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   mówimy jednym głosem ..ale w innym języku.....nie chodzi o różnorodność ..ludzi na obecnym Górnym Śląsku....gdyż..zawsze była tu wielonarodowość.....(kiepskie słowo)....chodzi o to ,że..Górny Śląsk...rozwiń całość

   mówimy jednym głosem ..ale w innym języku.....nie chodzi o różnorodność ..ludzi na obecnym Górnym Śląsku....gdyż..zawsze była tu wielonarodowość.....(kiepskie słowo)....chodzi o to ,że..Górny Śląsk nie zaczyna się ani w 1922r...ni w 1945....to ,że ludzie się integrują ...nie robi z nich Ślązaków....ludzi stąd...czyli Tutejszych.....chyba to to rozumiesz ...gdyż jak wiem sam masz trochę korzeni na wschodzie.....przykład Południowego Tyrolu ..podałem ...dla zobrazowania .....sprawy.....ich też nie chcą uznać za odrębność....

   Skandynawię znam doskonale ..gdyż tam przebywałem...chociaż dawno.....inna specyfika...inna mentalność.....najlepszym przykładem była kiedyś Holandia...multi kulti..ale to już przeszłość....Polska ...zniemczyła Tutejszych ludzi bardziej jak Adolf...i dlatego dziś jest tylu w Niemczech....teraz trwa polonizacja....czyli możesz być Ślązakiem...ale Polakiem....i to jest smutne......Pozdrowionka.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tutejszy gość

   hanysy.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   W Europie jest coraz więcej narodowości, które mają problemy z uznaniem ich prawa do samostanowienia. Irlandia Północna, Baskowie, itp, itd. Ale nie poddają się, mimo że są siły, które odmawiają...rozwiń całość

   W Europie jest coraz więcej narodowości, które mają problemy z uznaniem ich prawa do samostanowienia. Irlandia Północna, Baskowie, itp, itd. Ale nie poddają się, mimo że są siły, które odmawiają przyznania im przysługujących praw.
   My mówimy jednym głosem, tym samym językiem - mając za sobą trochę inną historię! Nie zmienia to faktu, że kochamy Śląsk i jego trudne dzieje. Każdy z nas chce, aby nasza mała ojczyzna była przyjazna dla nas hanysów i goroli oraz wszystkich, którzy zapuścili tu korzenie. Jak wiesz niezdrowe jest trzymanie się jednej nacji, biologowie i medycy już dawno temu udowodnili, że trzeba "mieszać krew"… Dlatego myślę, iż mimo problemów administracyjno-rządowych Śląsk obroni się przed negatywna polityką jaka płynie z Warszawy, byle nie dać się ogłupić przypadkowym mędrcom i demagogom! Zastanawia mnie kiedy przesiedleniec, pniok lub gorol w/g. Ciebie może powiedzieć, że jest Ślązakiem? 100 lat, 200... a może więcej? Czy ktoś urodzony z ojca hanysa i matki gorolki lub odwrotnie, może się czuć hanysem czy gorolem? A co ma o sobie powiedzieć gość, który dowiedział się, że jego matkę - rodowitą Ślązaczkę od przynajmniej 300 lat, zgwałciło w 1945 roku dziewięciu bydlaków w mundurach armii sowieckiej na oczach jej męża i braci? I on jest właśnie z tego gwałtu? Trudna jest nasza historia, dlatego chętnie na jej temat rozmawiam. Dobrze by się stało, gdyby DZ zaczął publikować artykuły, poparte wywiadami z historykami, którzy podawali by tylko i wyłącznie fakty historyczne, nam pozostawiając ocenę i opinię. Mogło by to przybliżyć sposób postrzegania naszej Śląskiej "wieży Babel".
   Wszystkich adwersarzy zachęcam do zaglądania na naszą stronę hanysy.pl, jak nasz programista ogarnie się z tematem chcemy rozbudować nasz portal i udostępnić go wszystkim, którym historia Śląska jest szczególnie bliska.
   Jeszcze jeden fakt, gdy w grudniu ubiegłego roku robiliśmy Pierwszy Pokaz Filmów Regionalnych Śląsk - Małe Ojczyzny zaprosiliśmy ok. 300 osób, przyszło ok. 60.
   Ludzie nie interesują się tym co ich otacza, trzeba do nich docierać na różne sposoby. Mam nadzieję, że gdy w kwietniu będziemy robić następny pokaż to sala będzie zapełniona po brzegi i... Ciebie też nie zabraknie ;-)
   Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani redaktor...Aldona M-C.

   Tutejszy gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   Pani jednak ....nie rozumie sedna sprawy..nie miejsce zamieszkania....czyni człowieka Ślązakiem.....i to jest błąd który popełnia wielu......czy Polak .....kochający swoje niemieckie mieszkanie i...rozwiń całość

   Pani jednak ....nie rozumie sedna sprawy..nie miejsce zamieszkania....czyni człowieka Ślązakiem.....i to jest błąd który popełnia wielu......czy Polak .....kochający swoje niemieckie mieszkanie i miasto jest Niemcem??????.....Rozumowanie Szanownej Pani redaktor....jest uproszczone...powiem więcej.....spłaszczone do potrzeb polskiego myślenia o Ślązakach.....co do przypominania na siłę...no może jest to odgrzewanie starych kotletów....ja nikogo nie obrażam..to żargon sejmowy......a może mi Pani napisze jak nazwać tych ludzi....którzy pogardzają rdzennymi mieszkancami tych ziem...którzy od 1945r słyszą ...,że są Szwabami ...Hitlerowcami...ect...."Prawda nie jest odczuciem...Prawda jest faktem".........Pozdrawiam.....Stary Gliwiczanin..z Petersdorfu....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli twoim zdaniem istnieje "rasa ślązaków"? napisz otwarcie, co myślisz ...

   Jańcio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 24

   Jest taka rasa? Krew ? A jak zapatrujesz się na krzyżowanie tej rasy z innymi? Jest dozwolone?
   PS. Te kropki co oznaczają?? Postękiwanie? Jakąś taką starczą wymowę jaką miał stary Ojciec...rozwiń całość

   Jest taka rasa? Krew ? A jak zapatrujesz się na krzyżowanie tej rasy z innymi? Jest dozwolone?
   PS. Te kropki co oznaczają?? Postękiwanie? Jakąś taką starczą wymowę jaką miał stary Ojciec Chrzestny, którego grał Marlon Brando? :)) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani redaktor...Aldona M-C.

   Tutejszy gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   Te artykułu pokazały ,że Polacy....nigdy nie będą Ślązakami......chociażby....nawet po śląsku godali..... śląskości nie da się nauczyć.....śląskość trzeba mieć we krwi... żyję długo na tym Bożym...rozwiń całość

   Te artykułu pokazały ,że Polacy....nigdy nie będą Ślązakami......chociażby....nawet po śląsku godali..... śląskości nie da się nauczyć.....śląskość trzeba mieć we krwi... żyję długo na tym Bożym Świecie.....i pamiętam doskonale...repatriantów ze wschodu.....mieszkanców ,Wulców......i wojny toczone przez miejscowych...z resztą Świata.....ale zauważyłem....,że ten czas minął......bo nikt tego nie przypominał na siłę....jak obecnie czyni to D.Z......najgorsze jest to ,że my ludzie TUTEJSI....musimy udowadniać....byle popaprańcom...swoją tożsamość....mając doskonale w pamięci..aluzje czynione do Górnoślązaków przez napływowy element....popierany przez władzę ludową.....i jeszcze jedno...nikt nigdy nie zniemczył tak Górnoślązaków jak Polska po 1945r....pamiętam doskonale sąsiadów z mojej dzielnicy.....mieszkali w tej miejscowości od setek lat.....tak jak i moja familia.....wszyscy mówili o sobie TUTEJSI.....Plebiscyt ,Powstania ....nie dzieliło tych ludzi...oni byli stąd.....i nikomu tego nie musieli udowodnić.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tutejszy gość

   hanysy.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Kilka sprostowań:
   - nigdy na Śląsku nie było repatriantów zw wschodu! Byli i są natomiast wypędzeni z dawnych terenów II RP, czyli województw: lwowskiego, stanisławowskiego, wołyńskiego i...rozwiń całość

   Kilka sprostowań:
   - nigdy na Śląsku nie było repatriantów zw wschodu! Byli i są natomiast wypędzeni z dawnych terenów II RP, czyli województw: lwowskiego, stanisławowskiego, wołyńskiego i tarnopolskiego. I przyglądając się ich tragicznej historii - nasuwa się skojarzenie z historią Śląska! I nas i ich najeżdżały obce wojska, łupili i grabili dwaj kurduple z wąsami, wysiedlali z własnych domów i mieszkań, nie pozwalając zabierać nawet własnego dobytku. Więcej nas łączy niż dzieli. Trzeba tylko chcieć zagłębić w ich historię. Napadli ich 17.09.1939 skośnoocy sowieci, mordowali, palili i wywozili na Sybir. Następnie Wehrmacht przejął pałeczkę od kacapów i realizował utopijną politykę kurdupla ze śmiesznym wąsem. Niestety historia zatoczyła koło i znów hordy kacapów wróciły, aby dokończyć morderczo-zbrodniczy plan wyniszczenia, zaplanowany przez drugiego kurdupla z jeszcze bardziej śmiesznym wąsem. Aby było tragicznie, nasi dzisiejsi koledzy i "przyjaciele" z NATO sprzedali nas kurduplowi ze wschodu przyklepując to w Teheranie i Jałcie. I chyba za Teheran i Jałtę Polskie Wojsko musi teraz przelewać krew w ICH wojnach na bliskim wschodzie. A na końcu ówczesny rząd PRL zakończył ten "dance macabre" m.in. akcją Wisła! Mało? Dość jak na nację wypędzonych, omyłkowo ( lub celowo ) nazywanych repatriantami!
   - Polacy będą Ślązakami, trzeba do tego ludzi i czasu. Nie każdy przyjezdny jest wrogo nastawiony do Śląska, to też są ludzie - tacy jak ja i Ty. Trzeba im tylko czasu aby poznać historię i tradycję, a resztę dokona czas... Ja w to wierzę, powiem więcej, znam osoby, które zintegrowały się ze Śląskiem i nie wyobrażają sobie życia poza nim. Trzeba tylko czasu...
   - zapominasz jaką rolę pełnią media w państwie demokratycznym. Przypinasz niezasłużenie łatkę DZ pisząc: "....bo nikt tego nie przypominał na siłę....jak obecnie czyni to D.Z...." Powinieneś się cieszyć, że jest "cajtung", który nie zapomina i daje nam szanse na wypowiedzenie się w tych tematach.
   Zasada hanysów mieszkających na Śląsku jest jedna: Wybaczyć? - TAK! Zapomnieć? - NIE, dlatego aby nigdy się to nie powtórzyło! I tego się trzymajmy!
   - ameryki nie odkryję jeżeli napiszę, że wśród każdego narodu są białe i czarne owce, nie zmienimy tego ale możemy patrzeć im na ręce i uważnie słuchać co mówią - żywo reagując na kłamstwa i próbę zmiany faktów historycznych.
   - nikomu i niczego nie musimy udowadniać, tym bardziej "popaprańcom" - nie są to osoby godne naszej uwagi, ich nie zmienimy a tym bardziej ich pokrętnych i bezsensownych herezji jakie opowiadają , na pocieszenie powiem Ci że owi "popaprańcy" wymrą jak mamuty. A my hanysy i gorole, którzy kochamy naszą małą ojczyznę, róbmy swoje - RAZEM!
   Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do hanysy.pl....

   Tutejszy gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   oj słabo jesteś w temacie..repatriacja ..ze wschodu skonczyła się w Gliwicach ..bodajże w 1951..2..mogę sie mylić o rok(tych ludzi nie wypędzano..oni chcieli do Polski) ...Górnego Śląska ...który...rozwiń całość

   oj słabo jesteś w temacie..repatriacja ..ze wschodu skonczyła się w Gliwicach ..bodajże w 1951..2..mogę sie mylić o rok(tych ludzi nie wypędzano..oni chcieli do Polski) ...Górnego Śląska ...który jest w moim rozumowaniu nikt nie napadł w 1939r..dlatego brak analogii do wschodu....nie mam nic przeciwko Polakom....czy gorolom.....tylko przeciw błędnemu przedstawianiu i fałszowaniu ..historii.....ja pamiętam czasy stalinowskie....i to co doświadczyłem jako..bajtel......wiesz ,że przez niemieckie słowa ..których używało się w żargonie podwórkowym...rodzina by siedział...i za co mam kochać...i szanować ....tych ludzi....????Nigdy nie zapomnę i nie wybaczę.....wyznaję stary testament...Oko za Oko.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tutejszy gość

   hanysy.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Jestem dość dobrze poinformowany lub jak wolisz wykształcony w temacie, jednak nigdy w latach 40 i 50-tych XX wieku nie było żadnej repatriacji ze wschodu. NIGDY!!!
   Polecam sprawdzić wyraz...rozwiń całość

   Jestem dość dobrze poinformowany lub jak wolisz wykształcony w temacie, jednak nigdy w latach 40 i 50-tych XX wieku nie było żadnej repatriacji ze wschodu. NIGDY!!!
   Polecam sprawdzić wyraz repatriacja.
   Każdy z nas lub naszej rodziny dostał po d...e w czasach stalinowskich i to nie tylko od ruskich. Swoi też potrafili wykazać się okrucieństwem. Ja myślę, że należy wybaczyć i pamiętać - aby się więcej nie powtórzyło. A stary testament... niech stoi na półce, nie ruszajmy go. Jeszcze ktoś wyciągnie nasze grzechy i będzie zadyma...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jednak musisz jeszcze poczytać..drogi hanysie...

   Tutejszy gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   samo słowo Repatriacja ma swoją definicję......nie będziesz miał problemu ją przeczytać....a tu możesz sobie to...rozwiń całość

   samo słowo Repatriacja ma swoją definicję......nie będziesz miał problemu ją przeczytać....a tu możesz sobie to potwierdzić.....http://ubocze66.republika.pl/repatriacje/ewakuacja.html........"grzech " ....mają wszyscy.....i tego Polaczki nie mogą zrozumieć....przecież oni są skrzywdzeni.....gdyby Świat toczył sie według Starego Testamentu...na Świecie ..było by mniej kanali........a na marginesie.....zapytaj się..Lwowiaków....jakie maja zaswiadczenia...i który urząd repatriacyjny je wydał....ja takowe posiadam w swoich zbiorach...."Niewiedza nie jest hanbą.....Niewiedza to motywacja do nauki"......Pozdrawiam....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   AD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

   Popaprańcem to jesteś Ty, obrażając innych, przyjezdnych. Ludzie migrują na całym świecie. To rzecz normalna. Ślązacy migrowali do Niemiec, do Ameryki. A wiesz ilu Niemców przez setki lat migrowało...rozwiń całość

   Popaprańcem to jesteś Ty, obrażając innych, przyjezdnych. Ludzie migrują na całym świecie. To rzecz normalna. Ślązacy migrowali do Niemiec, do Ameryki. A wiesz ilu Niemców przez setki lat migrowało np. do Rosji za lepszym życiem? Setki tysięcy, jeśli nie miliony! Więc nie uważaj siebie za kogoś lepszego tylko dlatego, że twoja rodzina jest tu od zawsze. To nie stanowi wcale o jakości człowieka.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kim jesteś Ty, obrażając innych.

   ten istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   Każdy ma swoja prawdę.
   I nikomu nie wolno jej odbierać.
   Ślązacy maja rację się oburzać jak ktoś na siłę robi Ich Niemcami.
   A przy okazji winowajcami za całe Niemieckie zło.
   Bo jak się chce...rozwiń całość

   Każdy ma swoja prawdę.
   I nikomu nie wolno jej odbierać.
   Ślązacy maja rację się oburzać jak ktoś na siłę robi Ich Niemcami.
   A przy okazji winowajcami za całe Niemieckie zło.
   Bo jak się chce psa uderzyć to kij się zawsze znajdzie.
   Najbardziej przykre jest to że ludzie sami z swoich domów na KRESACH wypędzeni.
   Nie chcą lub nie potrafią zrozumieć autochtonów mieszkających na ŚLĄSKU.
   Czasami myślę że Ci co tak na ŚLĄZAKÓW najbardziej tutaj ~~ ujadają ~~.
   Nie są skażeni ~~ syndromem sztokholmskim.
   A Polska powojenna polityka dotycząca Ślązaków.
   Będzie się Ślazakom odbijała tzw.czkawką jeszcze długie lata.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a boło takie słowo

   portier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   ,,wulc''?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do wrogow hanysow

   H = han.... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   przeciwnicy prawdziwych slazakow ugryzcie mnie w rzic i to w obsrana.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polecam dalszy ciąg

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   ZIĘTEK!GIEREK! itd do obecnego Sekuły razem zmianami regionalnymi europejskimi globalnymi w ujęciu gospodarczym i finansowym.Po prostu swoisty audyt do dzisiaj,żeby wiedzieć na czym stoimy i czego...rozwiń całość

   ZIĘTEK!GIEREK! itd do obecnego Sekuły razem zmianami regionalnymi europejskimi globalnymi w ujęciu gospodarczym i finansowym.Po prostu swoisty audyt do dzisiaj,żeby wiedzieć na czym stoimy i czego sie trzymać regionalnie w szerszym pojęciu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będzie mi tego brakowało.

   tyn istny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 23

   Aby z rana dostać zastrzyk adrenaliny.
   I poczytać.

   Kto tu z rana wojnę robi.
   Kto do boju się sposobi.
   A to Gliwiczanin i Simacha.
   Nam od rana szablą macha.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejna wrzuta Dziennika Zachodniego. Niech sie naparzają HANYSY i Gorole!!!

   brawo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

   niech się mnożą wpisy na forum. A że przy okazji jest to wywoływanie demonów i zachęta do waśni ? Nic nie szkodzi - liczy się KASA!

   Zdjęcie autora komentarza
   kwestia narodowości/etniczności Ślązaków

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 16

   Szanowna Pani Redaktor,
   Pomysł stworzenia śląskiego słownika pojęć kontrowersyjnych był bardzo celny, co pokazała wysoka temperatura dyskusji na forum DZ.

   Jednakże wśród wielu haseł w/w słownika,...rozwiń całość

   Szanowna Pani Redaktor,
   Pomysł stworzenia śląskiego słownika pojęć kontrowersyjnych był bardzo celny, co pokazała wysoka temperatura dyskusji na forum DZ.

   Jednakże wśród wielu haseł w/w słownika, brak - co zastanawiające - podstawowego hasła, tj. narodowości/etniczności Ślązaków (Ślůnzoki, polscy Ślązacy, niemieccy Ślązacy, czescy Ślązacy, ukraińscy Ślązacy, etc.).

   Polecam Redakcji DZ dyskusję na temat pojęcia narodu, narodowości, etniczności ("demos", "ethnos", "Kulturnation") w Europie XXI wieku.

   Pyrsk, ślůnski Ojroperzwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   do Euro

   Aldona Minorczyk

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Witam. Wiemy, że w słowniku powinno znaleźć się o wiele więcej haseł. Ale tak sobie myślę, że jeszcze nie raz będzie okazja do dyskusji. Zapraszam w imieniu redakcji na nasze forum.

   pozdrawiam...rozwiń całość

   Witam. Wiemy, że w słowniku powinno znaleźć się o wiele więcej haseł. Ale tak sobie myślę, że jeszcze nie raz będzie okazja do dyskusji. Zapraszam w imieniu redakcji na nasze forum.

   pozdrawiam
   Aldona Minorczyk-Cichyzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama