Ważne
  Bielsko-Biała: Czuli barbarzyńcy, czyli zabijanie po czesku

  Bielsko-Biała: Czuli barbarzyńcy, czyli zabijanie po czesku

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mówisz Czesi, a myślisz o wojaku Szwejku, knedlikach i piwie. A przecież temat narodu i państwa jest w Czechach równie gorący jak w Polsce, zwłaszcza w ostatnich latach. Dlatego w Bielsku-Białej próbują zmienić spojrzenie na południowych sąsiadów. Od wczoraj w bielskim Kolegium Nauczycielskim trwa druga edycja cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku". W trwającym przez trzy miesiące wydarzeniu wezmą udział m.in. Petr Zelenka, Mariusz Szczygieł, Petr Šabach, Mariusz Surosz i Artur Andrus.
  - Zaprosiliśmy najbardziej chyba znanych w Polsce ludzi zajmujących się problematyką czeską - mówi Jarosław Zięba z Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej. - Ten cykl ma na celu nie tylko przełamanie stereotypów i płytkiego myślenia o Czechach, ale przede wszystkim ich lepsze poznanie. Mieszkamy w końcu blisko siebie, a niewiele o sobie wiemy - dodaje.

  Cykl rozpoczął wczoraj przegląd filmów czeskich z historią w tle. Także dziś prezentowane są wybitne czeskie filmy, których tłem jest dwudziestowieczna historia Czechosłowacji. Każdej projekcji towarzyszy prelekcja.

  Wczoraj widzowie mogli obejrzeć m.in. "Zabijanie po czesku", film dokumentalny Davida Vondračka, opowiadający o mordach dokonanych przez Czechów tuż po wojnie na niemieckich cywilach, który w Czechach wywołał gorącą dyskusję.

  Wszystkie projekcje odbywają się w siedzibie Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Krakowskiej 30. Wstęp jest wolny.

  Kolejne wydarzenia cyklu "Czuli barbarzyńcy..." zaplanowano w kwietniu. O Czechach oczami Polaka opowie Mariusz Surosz, polski dziennikarz i historyk mieszkający w Czechach, a z programem "Z Cieszyńskiej na Myśliwiecką" przyjedzie Artur Andrus. W maju spotkanie z Petrem Zelenką oraz Mariuszem Szczygłem.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama