Czesi zabijali niemieckich cywili. Mocny dokument w...

  Czesi zabijali niemieckich cywili. Mocny dokument w Bielsku-Białej

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mariusz Surosz (z lewej) i reżyser David Vondraček
  1/4
  przejdź do galerii

  Mariusz Surosz (z lewej) i reżyser David Vondraček ©Łukasz Klimaniec

  Boję się ten film państwu pokazać - powiedział Mariusz Surosz, polski dziennikarz i historyk mieszkający w Czechach przed projekcją "Zabijania po czesku" w reżyserii Davida Vondračka. W Bielsku Białej ruszyła druga edycja cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku".
  Czechów kojarzymy, jako sympatycznych piwoszy, a nie jako morderców, którzy zabijali Niemców kopaczkami, czy owijali ich taśmami filmowymi i podpalali - mówił w czwartek w Bielsku-Białej Mariusz Sorosz podczas wprowadzenia do "Zabijania po czesku", filmu dokumentalnego w reżyserii Davida Vondračka.

  Dokument opowiada o mordach dokonanych przez Czechów tuż po wojnie na niemieckich cywilach. I do dziś w Czechach wywołuje gorącą dyskusję.
  Vondraček dotarł do córki Jiři Chmelníčka, który w 1945 roku na ośmiomilimetrowej taśmie zarejestrował kamerą egzekucję ok. 40 niemieckich cywili. Na filmie widać też ciężarówkę, która rozjeżdża ciała rozstrzelanych . Przedstawił także świadków masakry w Postoloprtach , gdzie na przełomie maja i czerwca 1945 żołnierze armii czechosłowackiej i członkowi tzw. ochotniczej Gwardii Rewolucyjnej zabili 763 internowanych niemieckich mieszkańcach miast Postoloprty i Žatec .

  Vondraček w Bielsku-Białej przyznał, że gdyby kręcił raz jeszcze ten film, większy akcent położyłby na losy gwardzistów, którzy po wojnie zabijali Niemców, a następnie zostawali funkcjonariuszami komunistycznymi, którzy ścigali np. czeskich przedsiębiorców.
  - U nas cały czas odbiera się, że komunizm zaczął się 1948 roku. Ale brutalizacja podczas wysiedlania Niemców sprawiła, że zło rozszerzyło się dużo wcześniej - przyznał.

  Pytany, czy w Czechach ludzie nie uważają rozrachunków z Niemcami za sprawiedliwość dziejową i tym usprawiedliwiają te zbrodnie odparł ,że taki pogląd wyznaje około 70 procent starszych mieszkańców. - W przypadku młodszej generacji to już pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Ale to są przypuszczenia - powiedział.
  Reżyser wyjaśnił, że dotarł tylko niektórych świadków tej historii, a to tylko część z nich. - Świadków są tysiące. Wykorzystałem te rzeczy, o których wcześniej się mówiło i pisało. Ale przez przypadek natrafiłem na człowieka, który był w owej gwardii rewolucyjnej, czy na wysiedloną Niemkę, która została zgwałcona - opowiadał.

  Ludzie, którzy wypowiadają się w filmie, potomkowie ofiar, o swojej tragedii mówią spokojnie. Choć nie kryją emocji i łez. Nikt nie mówi jednak o nienawiści do sprawców. Ci już dawno nie żyją. Vondraček na podstawie swoich doświadczeń i wielu rozmów z ludźmi różnych narodowości stwierdził, że najmniej nienawiści spotkał właśnie w Niemcach, którzy zostali wygnani.

  - Oni mieli za sobą dziesiątki lat życia bez domu, musieli integrować się w nowym społeczeństwie nie mając niczego. Ten niedostatek, te przeżycia spowodowały inne spojrzenie i tolerancję do tego, co przeszli podczas wysiedlenia - uważa. Dodał jednak, że z kolei Czesi, którzy dostali za darmo majątki niemieckie, domy i gospodarstwa, noszą w sobie poczucie winy.

  "Zabijanie po czesku" był częścią przeglądu filmów czeskich, których tłem jest dwudziestowieczna historia Czechosłowacji. W piątek w siedzibie Kolegium Nauczycielskiego dalszy pokaz filmów - będą "Dowód osobisty", "Kola", "Pod jednym dachem". Wstęp wolny.

  W trwającym przez trzy miesiące cyklu "Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku".wezmą udział m.in. Petr Zelenka, Mariusz Szczygieł, Petr Šabach, Mariusz Surosz i Artur Andrus.
  - Zaprosiliśmy najbardziej chyba znanych w Polsce ludzi zajmujących się problematyką czeską - mówi Jarosław Zięba z Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej. - Ten cykl ma na celu nie tylko przełamanie stereotypów i płytkiego myślenia o Czechach, ale przede wszystkim ich lepsze poznanie. Mieszkamy w końcu blisko siebie, a niewiele o sobie wiemy - dodaje.

  Kolejne wydarzenia cyklu "Czuli barbarzyńcy..." zaplanowano w kwietniu. O Czechach oczami Polaka opowie Surosz, z programem "Z Cieszyńskiej na Myśliwiecką" przyjedzie Artur Andrus. A w maju spotkanie z Petrem Zelenką oraz Mariuszem Szczygłem.
  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (40)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe, ilu z tych niemieckich cywilów

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

   było podczas wojny w SS, NSDAP czy w SA. Może autorzy filmu również tym powinni się zainteresować?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antyczeska impreza ? chyba tak, niestety

   Ruuudi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 14

   > Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej
   Zorganizowanie takiego "festiwalu": a) tylko nt. przestepstw (po)wojennych b) tak blisko granicy c) pod takim idiotycznym tytulem wskazuje wyraznie na...rozwiń całość

   > Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej
   Zorganizowanie takiego "festiwalu": a) tylko nt. przestepstw (po)wojennych b) tak blisko granicy c) pod takim idiotycznym tytulem wskazuje wyraznie na agitacje, a nie naukowosc i obiektywnosc czy dystans.

   > ludzi zajmujących się problematyką czeską
   Dowodem dla mnie jest tez powyzsze sformulowanie: "problematyka", a nie np. "tematyka".

   PS: Moze zajmiecie sie kiedys tez polskimi bandytami, np. tymi ze Skoczowa, którzy zabijali Czechów i Slzakaków po 1918 ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   antyczeska???

   zdziwiona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

   A byłeś na którymkolwiek ze spotkań?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skopie się Polakom tyłki, to im dobrze zrobi

   helenka 17.2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   Wiesz, kto to powiedział? Tomasz Garrigue Masaryk. Sprawdź sobie, w którym roku to powiedział, i co się później działo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty napisz o tych bandytach. Ilu zabili Czechów? z pobudek kryminalnych ?

   napisz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

   A czy kryminaliści z drugiej strony tez tak robili? to ciekawe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a Polacy nie ?

   jw. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 14

   jw.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koment

   opinia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   także ale również w odwecie za9%zamordowanuch Polaków glównie dorosłycvh a czasami 5% dzieci za to był odwet..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nic nowego

   libero (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 11

   "Na filmie widać też ciężarówkę, która rozjeżdża ciała rozstrzelanych"

   1) Ta scena jest juz dawno opublikowana - w niemiecko-czeskim filmie dokumentalnym sprzed ok.5 lat (wiele wywiadów ze...rozwiń całość

   "Na filmie widać też ciężarówkę, która rozjeżdża ciała rozstrzelanych"

   1) Ta scena jest juz dawno opublikowana - w niemiecko-czeskim filmie dokumentalnym sprzed ok.5 lat (wiele wywiadów ze swiadkami itp.).

   2) "Motyw" z ciezarówka jest szokujacy, tym bardziej, ze jeszcze przed chwila na filmie widac ich zywych. Trzeba jednak wiedziec, ze ciezarówka przejechala zwloki po egzekucji, prawdopodobnie w celu propagady,tryumfu, ponizenia, dzikiej zemsty, no i dobicia ewentualnie jeszcze zywych.

   3) Od dawna ta czesc filmu jest na youtubie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czas na dumnych z dziadkow z Wermachtu i SS na spowiedz

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   Biorac przyklad ze swoich idoli - Czechow, dumni z dzidkow z Wermachtu i ich zelaznych krzyzy powinni powiedziec prawde o swoim udziale z ochota i szczegolnym poswieceniem dla Adolfa Hitlera w...rozwiń całość

   Biorac przyklad ze swoich idoli - Czechow, dumni z dzidkow z Wermachtu i ich zelaznych krzyzy powinni powiedziec prawde o swoim udziale z ochota i szczegolnym poswieceniem dla Adolfa Hitlera w mordowaniu , gwalceniu i paleniu zywcem ludnosci cywilnej podbitych krajow Slowianskich.
   czekamy, czy was kiedys sumienie w koncu ruszy?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kara przyjdzie

   antykomunista. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 16

   Ciule ,kiedy siegniecie po rozum do glowy,hitlerowcy zostali slusznie,powtarzam slusznie ukarani a teraz kolej na tych co robili to samo.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hitlerowcy ukarani?! dowcip?? 99,9999% pozostało bezkarnych

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 18

   :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dlaczego "to"... jest takie trudne?

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 25

   Oj ciężko będzie doczekać się "szczerej spowiedzi" spadkobierców PRL-u.Zdawało by się, ze ujawnienie zbrodni w , polskich komunistycznych obozów pracy takich jak "Zgoda-Świętochłowice",...rozwiń całość

   Oj ciężko będzie doczekać się "szczerej spowiedzi" spadkobierców PRL-u.Zdawało by się, ze ujawnienie zbrodni w , polskich komunistycznych obozów pracy takich jak "Zgoda-Świętochłowice", "Łambinowice", "Mysłowice", "Jaworzno", "Oświęcim" i setki mniejszych podobozów i kazamatów UB, w których funkcjonariusze ubecji, milicji i straży więziennej w polskich, a nie w sowieckich mundurach z polskim orzełkiem( bez korony" w majestacie ich komunistycznego prawa w zbrodniczy sposób bez sądu i wyroku wymordowali tysiące niewinnych Ślązaków w o wiele okrutniejszy sposób niż opisane to jest w artykule. W obozach polskich mordowano ludzi planowo, ktoś wydawał rozkazy ( PPR/potem PZPR, UB), ktoś to wszystko finansował, nadzorował. Wojewoda gen.Aleksander Zawadzki i Jerzy Ziętek późniejsi "idole i przewodnicy duchowi" tysięcy Polaków i niestety Ślązaków i wizytowali te obozy, czytali sprawozdania i raporty, wyznaczali budżet na wypłaty dla funkcjonariuszy i komendantów tych obozów, nagrody, odznaczenia, akademie, popijawy ., a wszystko to przy aprobacie tysięcy Polaków, którzy w tych obozach znaleźli "pracę", zarobki, możliwość awansu, w możliwość sadystycznego wyżywania się, przy aprobacie tysięcy członków ich rodzin, które z "pracy" ich ojców i mężów nieźle żyli ( w porównaniu do innych) , bogacili się, znajdywali zatrudnienie w administracji państwowej na najlepszych posadach, ich dzieci mieli preferencje i przywileje na studiach w kraju, a dzieci tych szczególnie "zasłużonych" i studiowały za granica, dzieci oprawców i partyjnych przywódców opanowały media, czyli mieli wpływ na kształtowanie poglądów dawniejszego i dzisiejszego społeczeństwa, tysiące nauczycieli, naukowców, badaczy i historyków czasem za "psi pieniądz" od 1945 r. do dzisiaj fałszuje w szkołach, uczelniach, w mediach, publikacjach próbowała o tych zbrodniach wpierw zatuszować, przeinaczyć, zminimalizować. Wynaleźli pojęcie t.zw."sprawiedliwości dziejowej" aby przynajmniej częściowo usprawiedliwić się, zagłuszyć prawdę przed opinia publiczną że tysiące Ślązaków wpierw w/g "swojego widzi mi się", czyli tzw. "weryfikacji" zrównali z nazistami a potem mordowali,...Bezpośredni oprawcy i kaci wraz z katem "Zgody"- Szlomo (Salomon) Morel i inni już nie żyją. Ale żyją ich potomkowie, którzy dalej czerpią profity, różne przywileje z"pracy" ich ojców, dziadków, wujków, krewniaków itp. i to ci najczęściej "dzieła" swoich przodków bronią i usprawiedliwiają. Ale z drugiej strony żyją rodziny i potomkowie zamordowanych i zakatowanych Ślązaków, którzy w różny sposób dalej doświadczają upokorzeń,kłamstwa,wyzwisk w publikacjach i w internecie(por, różne wpisy), dyskryminacji, dalej poczuwają się obywatelami niższej kategorii. Ich winą było i jest tylko to, ze urodzili się Ślązakami którzy z "polskością " nie mieli i nie chcą mieć nic wspólnego. Odśląszczenie G.Śląska i przerabianie Ślązaka na Polaka było i jest dalej rzeczywistym "credo" polityki dzisiejszych władców i po części hierarchów kościoła katolickiego. Nie ma więc tych , którzy powinni się spowiadać, nie ma też "spowiedników", jest tylko podzielone społeczeństwo G.Ślaska i Polski na ludzi którzy te zbrodnie pochwalają i bronią, na tych, którzy je potępiają, którzy cierpią, którym odmawia się prawa upamiętnienia tych ofiar a każde ich wspomnienie nazywane jest "jątrzeniem". Obok żyją obojętne ślaskie, polski, czeskie, niemieckie ,europejskie 'lemingi", które w zależności od profitów staja po jednej albo po drugiej stronie. Szanowny internauto!Do której kategorii ty się zaliczasz? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zajrzyj do katowickiego oddziału IPN

   Simcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

   Zanim zaczniesz płakać, bo to już się robi żałosne.

   Publikacji jest od groma, ale co tam... trzeba by trochę poczytać.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trochę poczytać-to za mało

   Mikanopa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 21

   Według publikacji IPN w tych obozach i więzieniach byli mordowani Polacy i opozycja antykomunistyczna.Niedawno dwa czy trzy tygodnie temu Dziennik Zachodni w artykule o polskich obozach pisał że...rozwiń całość

   Według publikacji IPN w tych obozach i więzieniach byli mordowani Polacy i opozycja antykomunistyczna.Niedawno dwa czy trzy tygodnie temu Dziennik Zachodni w artykule o polskich obozach pisał że ich ofiarami byli Polacy opozycja i byli Akowcy,ani słowa o Ślązakach czy Niemcach.W styczniu 1945r gdy z Katowic prowadzono pierwszych więźniów do obozu w Świętochłowicach,pierwszy więzień idący na czele kolumny owinięty był flagą ze swastyką.Sugerowano że prowadzeni są Niemcy i to ci o nieczystych sumieniach.Oczywiście spora część ludzi była nastawiona wrogo do owych Niemców którzy w rzeczywistości byli Ślązakami,cywilami, z wojną niewiele mających wspólnego.Na pierwszym postoju w w okolicy dzisiejszego supermarketu Tesco zamordowano pierwszych dwudziestu więźniów.Staraniem RAŚ Świętochłowice w tym miejscu stanie kamień z pamiątkową tablicą wszystkim pomordowanym w tym miejscu Ślązakom i Niemcom oraz pomordowanym w obozie Świętochłowicach-Zgodzie.Pamiętamy i pamiętać będziemy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A wszystkie te nieszczęścia z tamtych lat to przez jednego pana z małym wąsikiem.

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 28

   Zawsze jednak słyszałem opinie o Czechach,że to tchórzliwe świnie.Teraz sie to potwierdziło.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupota

   Jokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 22

   O nie. Zaczęło się dużo wcześniej. W momencie kiedy Polsce podarowano samodzielność w 1919 roku, zaczęli Polacy fikać, prześladować Mniejszość Niemiecką , Ślonzokow i innych na wszelkie sposoby,...rozwiń całość

   O nie. Zaczęło się dużo wcześniej. W momencie kiedy Polsce podarowano samodzielność w 1919 roku, zaczęli Polacy fikać, prześladować Mniejszość Niemiecką , Ślonzokow i innych na wszelkie sposoby, wyganiać, okradać, mordować...
   Wolno było. Mieli Francuza i Liga Narodow za plecami...
   Tyn z wonsikym prziszed do Polski po zymstazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stary jesteś lepszy od Goebbelsa. tak sie zastanawiam kiedy w końcu

   zaszokowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 24

   właściwe organy zaczną reagować na takie wpisy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z perspektywy czasu historia wyglada inaczej.

   Jeszcze w pazdzierniku 1938 r, Polska byla w sojuszu z Niemcami... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

   ... dokonujac razem rozbioru Czechoslowacji (Niemcy, Wegry i Polska razem).

   Rozwazania "Pakt Ribbentrop-Beck"
   wskazywalyby takze na to, ze Polska mniej by ucierpiala gdyby byla w 1939 r.
   dalej w...rozwiń całość

   ... dokonujac razem rozbioru Czechoslowacji (Niemcy, Wegry i Polska razem).

   Rozwazania "Pakt Ribbentrop-Beck"
   wskazywalyby takze na to, ze Polska mniej by ucierpiala gdyby byla w 1939 r.
   dalej w sojuszu z Niemcamizwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i z Wegrami i ze Slowakami

   merc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

   jw.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba nie woiesz co oznacza słowo "sojusz"

   do szkoly (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   wróć


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to jak nazwiesz

   aligatoR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

   "huczna" propagandowa impreze na filmiku polskiego "Wochenschau"-u z 1938 na youtubie, chodzi o radosna nowice o wspólnej granicy polsko-wegierskiej ?!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podpisano traktat sojuszniczy?

   wow! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

   nie wiedziałem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdę napisał...

   Jedwabne to esencja kraju za Brynicą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 17

   ...a Tobie komuchu, śni się cenzura jak za Gomułki? Żeby prochy ofiar i cmentarze rozkopywać nocą dla zatarcia śladów? Sam jesteś Goebbels. Polski tzw. "patriotyzm" nie różni się od tego z III...rozwiń całość

   ...a Tobie komuchu, śni się cenzura jak za Gomułki? Żeby prochy ofiar i cmentarze rozkopywać nocą dla zatarcia śladów? Sam jesteś Goebbels. Polski tzw. "patriotyzm" nie różni się od tego z III Rzeszy - niby dlaczego miałby? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Essencja kraju za Odrą na literę A

   Simcha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 18

   Spójrz tu głupcze na różnice.

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_niemieckie_1933-1945_%28lista%29

   Odnośnie Zaolzia to jak Bolszewicy szli na Warszawę pamiętam z książek kto wtedy złamał ustalenia...rozwiń całość

   Spójrz tu głupcze na różnice.

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_niemieckie_1933-1945_%28lista%29

   Odnośnie Zaolzia to jak Bolszewicy szli na Warszawę pamiętam z książek kto wtedy złamał ustalenia odnośnie podziału terenu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak Czech dwa bratanki

   besty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 20

   Polacy stworzyli nawet obozy śmierci byli lepsi od Czechów


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz zerową wiedzę o tym, o czym piszesz

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 22

   Obozy stworzyli Anglicy, twórczo rozwinęli Rosjanie i przede wszystkim Niemcy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tego nie zamieciecie pod dywan

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 17

   A w powojennej Polsce istniały 1200 (!) obozów dla Niemców, Ślonzokow, Mazurow i innych...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najzabawniejsze jest to, że w obozach tych siedzieli polscy patrioci z AK, WIN, NSZ itd

   Moczarski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 22

   razem ze zbrodniarzami z SS, SA, NSDAP.Niewinnej ludnosci cywinej z tej strony było kilka procent.
   Obiektywnie trzeba jednak zauważyć, ze w obozach tych komuniści nie gazowali miolionów ludzi ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy "prawdziwe Ślązaki" przyznają się do zbrodni swoich opów z Freikorpsów, Waffen-SS i Wehrmacht

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 30

   Temat tabu na GŚ i w DZ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Czesi

   fanatyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 18

   A kiedy Polacy zaczną spowiedź? Czesi od dobrych paru lat owocnie piorą swoje powojenne brudy, wygrzebują i poddają krytyce publicznej najgorsze, nieraz potworne grzeszki...
   Polacy udają, że ich...rozwiń całość

   A kiedy Polacy zaczną spowiedź? Czesi od dobrych paru lat owocnie piorą swoje powojenne brudy, wygrzebują i poddają krytyce publicznej najgorsze, nieraz potworne grzeszki...
   Polacy udają, że ich to nie tyczy. Mają hehe, "czystą westę"?
   Nie byli lepsi od Czechów a często wielekroć gorsi.
   Już temat stosunków panujących w powojennych KZ-tach jest skrzętnie omijany, ale są ludzie, którzy przeżyli i pamiętają zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   opinia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a niemcy jak mordowali podczas II wojny światowej obok Żydow i Cyganow często i częśc ludności polskiej to co,,,

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama