Chorzów ma budżet obywatelski: Mieszkańcy wydadzą pieniądze...

  Chorzów ma budżet obywatelski: Mieszkańcy wydadzą pieniądze z miejskiej kasy

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chorzów ma budżet obywatelski: Mieszkańcy wydadzą pieniądze z miejskiej kasy

  ©Fot. Paweł Szałankiewicz

  24 inwestycje - spośród tylu mieszkańcy będą musieli wybierać na co przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego, na który w tym roku przeznaczono 1,6 mln zł - pierwszego, który ruszył na Śląsku. Mieszkańcy przez trzy tygodnie będą mogli oddawać na nie głosy w ankiecie i składać je w urnach rozmieszczonych we wszystkich dzielnicach Chorzowa.
  Chorzów ma budżet obywatelski: Mieszkańcy wydadzą pieniądze z miejskiej kasy

  ©Fot. Paweł Szałankiewicz

  Na każdą dzielnicę Chorzowa (Chorzów Centrum, Stary, Chorzów II i Batory) zostało wybranych po sześć potencjalnych inwestycji, na które mieszkańcy będą mogli zagłosować. Kwota na każdą dzielnicę to 400 tys. zł. Inwestycje zostały wybrane spośród 1200 ankiet jakie wpłynęły do Urzędu Miasta, co stanowi 10 procent wszystkich ankiet rozmieszczonych po całym mieście. Co wybrali mieszkańcy? - I tu byłem zaskoczony, bo nie chcieli żadnych aqua parków, a sprawy im bardziej bliskie, jak naprawa chodnika, siłownia pod chmurką czy... budowa marketu, co mnie bardzo zaskoczyło tym bardziej, że najczęściej mieszkańcy protestują przeciw takim inwestycjom - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

  Może być tak, że z jednej dzielnicy będą realizowane trzy inwestycje, jeśli wartość wszystkich łącznie nie przekroczy 400 tysięcy złotych, a tyle przypada na każdą dzielnicę. W przypadku jeśli - co jest mało prawdopodobne, ale możliwe - po tyle samo głosów otrzymają inwestycje warte więcej niż 300 tys. zł, miasto prawdopodobnie będzie losować lub dopyta o tę kwestię mieszkańców.

  Mieszkańcy życzyli sobie m.in.: naprawy dróg, chodników, oświetlenia, budowy parkingu czy siłowni na wolnym powietrzu. Na liście znalazły się też: wybieg dla psów w Parku Róż, remont boiska przy ZSS nr 1, rewitalizacja Parku Hutników, budowa placu zabaw w rejonie Placu Mickiewicza czy modernizacja placu zabaw przy ul. Długiej.

  Głosowanie w ankietach rozpocznie się w poniedziałek. Mieszkańcy będą mogli oddawać głosy do 14 kwietnia w kilkunastu punktach w mieście (m.in. UM, USC, Centrum Organizacji Pozarządowych, PGM, MDK, PUP, CIS czy w parafiach św. Barbary, Józefa, Marii Magdaleny czy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy), jak również na stronie Urzędu Miasta www.chorzow.eu
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama