Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu o Jerzym Ziętku przyciągnęła tłumy

Marcin Zasada
Jerzy Ziętek lubił nosić mundur wojskowy
Jerzy Ziętek lubił nosić mundur wojskowy MARZENA BUGAŁA
Jerzy Ziętek był dobrym gospodarzem czy raczej partyjnym aparatczykiem legitymizującym komunistyczną władzę? Na to pytanie próbowali w sobotę odpowiedzieć goście debaty o słynnym wojewodzie w katowickim kinoteatrze Rialto. Pretekstem do niej była premiera filmu "Gospodarz" portretującego postać legendarnego Jorga.

Tomasz Blachnicki, reżyser i autor scenariusza dokumentu, pokazał Ziętka przez pryzmat wspomnień ludzi, którzy z nim współpracowali, znali go lub badali jego biografię. Film wzbogacił unikatowymi materiałami archiwalnymi.

Zainteresowanie premierą "Gospodarza" zaskoczyło organizatorów pokazu. Gdy w sali brakowało już miejsc siedzących, przed wejściem do Rialta nie malała solidna kolejka.

Tajemnicę Ziętka razem z reżyserem filmu odkryć próbowali uczestnicy debaty prowadzonej przez Kamila Durczoka z TVN oraz Waldemara Szymczyka z "Gazety Wyborczej". Reżyser i poseł Kazimierz Kutz wskazywał na altruizm wojewody i wolę służenia ludziom. Dowody tego można było odnaleźć w filmie. Spodek, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, Stadion Śląski, osiedle Tysiąclecia, szkoły, szpitale i dziesiątki innych obiektów, z których korzystamy do dziś, to część zasług Ziętka.

- Nic dziwnego, że ludzie oczekują kogoś, kto rządzi i jest godny tego, żeby się z nim identyfikować. Fenomen Ziętka to niejako intelektualne dziedzictwo setek lat życia w uporządkowanym państwie niemieckim. A prawdą jest, że wojewoda z administrowania uczynił sztukę - podkreślał Kutz. - On był oszustem w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Żeby realizować swoje plany, musiał naginać system i lawirować między idiotami, którzy go otaczali.

O nienormalnych czasach, w jakich żył Ziętek mówił też Michał Smolorz. - Nienormalne czasy wymuszały metody działania, które obecnie byłyby nie do przyjęcia w państwie prawa - podkreślał publicysta.

- Ziętek potrzebował ówczesnego systemu, a partia potrzebowała Ziętka - wyjaśnił Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, który przypomniał też ciemne strony legendy Ziętka: jego domniemane związki z NKWD, udział w wypędzeniu śląskich biskupów czy skazanie na zagładę zespołu pałacowego w Świerklańcu.

Film "Gospodarz" latem powinien trafić na ekrany kanału Discovery TVN Historia. Rialto zamierza zorganizować jeszcze jedną projekcję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Premiera filmu o Jerzym Ziętku przyciągnęła tłumy - Dziennik Zachodni