Andrzej Wajda i Radosław Sikorski wśród nagrodzonych Laurami...

  Andrzej Wajda i Radosław Sikorski wśród nagrodzonych Laurami Umiejętności i Kompetencji

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Andrzej Wajda, światowej sławy reżyser, odebrał w sobotę w Domu Muzyki i Tańca najcenniejszy, bo Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Prestiżowe nagrody, przyznawane przez środowiska gospodarcze województw śląskiego i opolskiego w kilku kategoriach, wręczono już po raz siedemnasty.
  Materiały podobne
  - Są sposobem podziękowania ludziom zmieniającym otaczającą nas rzeczywistość - mówił Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i jednocześnie przewodniczący kapituły przyznającej nagrody.

  Cenne wyróżnienia - diamentowe, kryształowe, platynowe i złote - honorują wybitne osobowości świata polityki, nauki, kościoła, kultury, biznesu. Osobistości nie tylko obdarzone szeroką wiedzą, utalentowanych menedżerów, ale także ludzi wspierających budowę społeczeństwa obywatelskiego i integrację europejską, promujących Śląsk, Polskę i zwyczajnie - służących drugiemu człowiekowi.

  Najwyższy, Diamentowy Laur, kapituła postanowiła przyznać równorzędnie z Andrzejem Wajdą Łotyszowi Andrisowi Piebalgsowi, unijnemu komisarzowi do spraw energii.

  W ostatniej chwili odwołał on jednak przyjazd do Zabrza, by w Moskwie rozmawiać o zakończeniu ukraińsko-rosyjskiego konfliktu gazowego.

  W znakomitym gronie laureatów znalazł się w tym roku minister spraw zagranicznych RP, Radosław Sikorski.

  Jak mówił o nim prof. Jerzy Buzek - człowiek młody o dokonaniach 90-latka, zawsze gotowy odłożyć własne sprawy, by służyć Polsce.

  - Traktuję tę nagrodę jako znak aprobaty dla polityki zagranicznej, która stara się być przewidywalna, z jednej strony kierując się zasadą stosowania rachunku ekonomicznego, a z drugiej nowoczesnym pojmowaniem patriotyzmu otwartego na świat i plasującego Polskę w głównym nurcie Unii Europejskiej - mówił Sikorski, odbierając Kryształowy Laur.

  Kryształowy Laur odebrał także ks. biskup Jan Wieczorek, ordynariusz i organizator Diecezji Gliwickiej. Bardzo wzruszony, podkreślał wielką wagę decyzji Jana Pawła II o stworzeniu diecezji, pracy i codziennego zaangażowania duchowieństwa w sprawy wiernych.

  - Kościół służy człowiekowi po to, by żyło mu się lepiej - mówił laureat.

  W gronie znakomitych gości była ubiegłoroczna laureatka, która nie mogła odebrać wówczas lauru - Róża Thun, szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce. - To nagroda dla wszystkich państwa. Za wytrwałość, entuzjazm. Pracujmy i trzymajmy się razem, a przetrwamy niejeden kryzys - mówiła.

  Galę uświetnił występ ambasadora regionu, Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, laureata Platynowego Lauru.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odznaczenia

   ślązaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   Odznaczają sie razem z dodnocikiem.Ludzie tylko na to patrza i oczom nie wierzą.Poczekamy , zobaczymy ile to ma jeszcze trwać!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odznaczenia

   ślązaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Odznaczają sie razem z dodnocikiem.Ludzie tylko na to patrza i oczom nie wierzą.Poczekamy , zobaczymy ile to ma jeszcze trwać!!!!!!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama