Turystów na Śląsku przybywa, zostawiają u nas miliardy....

  Turystów na Śląsku przybywa, zostawiają u nas miliardy. Gdzie? ZOBACZCIE

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kokotek - piękne tereny, ale ośrodki turystyczne... straszą
  1/5
  przejdź do galerii

  Kokotek - piękne tereny, ale ośrodki turystyczne... straszą ©Bartłomiej Romanek

  Śląskie turystyczną perełką? A jakże! Z danych GUS wynika, że zajmujemy czwarte miejsce w Polsce w rankingu wielkości ruchu turystycznego.
  W 2012 roku odwiedziło nas aż 2,4 mln turystów. Na pierwszym miejscu na podium znajduje się Mazowsze (głównie dzięki turystyce biznesowej). Na drugim ex aequo - pomorskie i zachodniopomorskie. Na trzecim, także wspólnie, dolnośląskie i małopolskie.

  Co się stało, że turyści chcą do nas przyjeżdżać? W końcu zaczęto doceniać nasze Beskidy, Jurę Krakowsko-Częstochowską, a także zabytki poprzemysłowe.


  Z raportu przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Śląskiej Organizacji Turystycznej wynika, że nasz region z roku na rok, regularnie zyskuje na atrakcyjności. Odwiedzają nas mieszkańcy innych województw. Wydają u nas więcej pieniędzy i na dłużej też zostają.

  W roku 2010 turystów przyjezdnych mieliśmy 1,96 mln. W roku 2012 aż 2,4 mln. Odwiedzający pozostawili w roku 2010 mld zł, a w roku 2012 już 2,8 mld zł.

  Jest się z czego cieszyć, ale nie można osiadać na laurach. Zwłaszcza, że mamy sporo do zrobienia. Turystyczne białe plamy to miedzy innymi okolice Kłobucka, Lublińca, Rybnika i Raciborza.

  Kto wie, że Liswartą można popłynąć kajakiem i podziwiać niezwykłe widoki? Zapewne niewiele osób. Z kolei okolice Kłobucka to rejon, gdzie chętnie na emeryturę przeprowadzają się mieszkańcy aglomeracji, ale nowych turystów jest jak na lekarstwo. Niszczeją także ośrodki w Kokotku, dzielnicy Lublińca. Od lat 70. niewiele się tam zmieniło. Piękne turystyczne rejony są mało wykorzystywane. Podobnie jak Koszęcin i jego niezwykły zespół pałacowy, w którym siedzibę ma zespół "Śląsk".

  Pod Raciborzem są dwa niezwykle urokliwe miejsca: zamek jak z bajki w Krowiarkach (obecnie odbudowywany przez prywatnego inwestora) oraz ruiny zamku w Tworkowie. Te ostatnie ożywają, gdy zjawiają się tam nowożeńcy na sesje zdjęciowe. Szkoda, że te okolice nie są lepiej promowane.

  Z kolei w Niewiadomie, dzielnicy Rybnika jest zabytkowa kopalnia Ignacy. Z unikatowymi maszynami parowami. Mogłaby być niczym kopalnia Guido w Zabrzu. Ale nie jest...

  Trudno będzie pobić ten sukces

  Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej:
  Będzie nam ciężko pobić własne osiągnięcie. Czwarte miejsce Śląskiego wśród województw o największym ruchu turystycznym to dla nas duży sukces w walce ze stereotypami dotyczącymi części centralnej województwa. W 2010 roku mieliśmy spadek liczby turystów, ale od tego czasu stale ona wzrasta. Podobnie jak kwota pieniędzy zostawiana u nas oraz średni czas pobytu turystów.

  Cieszy nas także pierwsze miejsce wśród województw w zakresie turystyki weekendowej. To zasługa także samych mieszkańców regionu, którzy decydują się spędzać wolny czas u siebie, poznawać swój region. Ciągle mamy rejony, które wymagają sporego nakładu pracy. Dotyczy to m.in. turystyki wiejskiej. To okolice Rybnika, Raciborza, Kłobucka i Lublińca. Ich atuty - nie do końca wykorzystane - to wspaniała kuchnia regionalna, czy możliwość powstania agroturystyki bazującej na naturalnych produktach.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matko Boska Północnośląska !

   :):):) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   No tak Cicha, po Tobie więcej się nie można spodziewać jak to że będziesz pisać o śląskiej Częstochowie i Jurze Górnośląskiej, no może jeszcze śląskim piwie z Żywca :):):):)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A Katowice nie promują się wcale

   MT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 16

   Właśnie w ten weekend odbywa się kolejna edycja targów turystycznych Glob na terenie hal w chorzowskim parku. Jedno z najważniejszych stoisk, to stoisko województwa śląskiego - bardzo dużo...rozwiń całość

   Właśnie w ten weekend odbywa się kolejna edycja targów turystycznych Glob na terenie hal w chorzowskim parku. Jedno z najważniejszych stoisk, to stoisko województwa śląskiego - bardzo dużo materiałów promocyjnych przygotowały Cieszyn, Bielsko-Biała, Pszczyna, Częstochowa i gminy jurajskie, gminy okolic Rybnika i Raciborza, można było otrzymać materiały dotyczące Gliwic, Zabrza, Chorzowa, Siemianowic, Jastrzębia, Żor... I było widoczne też logo Katowic... I to tyle co o naszym mieście wojewódzkim można się dowiedzieć. Przez całe ostatnie lata urzędnicy z wydziału promocji nie byli w stanie wyprodukować żadnego materiału promocyjnego, pomimo że co jakiś czas w prasie, na blogach i portalach społecznościowych pojawiają się informacje na temat Katowic, ich nowych ciekawych budynków, rozwiązań komunikacyjnych, obiektach na szlakach tematycznych. Nie dostaniemy żadnej mapy, żadnego miniprzewodnika po ważnych i ciekawych obiektach, nie dowiemy się, jakie szlaki miejskie zostały wytyczone, nie ma żadnych folderów prezentujących ciekawostki dotyczące miasta. Czy zatem w UM w Katowicach zatrudniono osoby, które z miastem w ogóle się nie identyfikują?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama