Koalicja PO, Ruchu Palikota, PSL i SLD chce kobiet u władzy....

  Koalicja PO, Ruchu Palikota, PSL i SLD chce kobiet u władzy. PiS nie

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Katowicach, jak wszędzie, w radzie miasta zdecydowanie przeważają panowie
  1/2
  przejdź do galerii

  W Katowicach, jak wszędzie, w radzie miasta zdecydowanie przeważają panowie ©Lucyna Nenow

  Takiej koalicji w naszym skłóconym parlamencie jeszcze nie było. Posłanki Platformy Obywatelskiej, Ruchu Palikota, PSL i SLD wspólnie złożyły projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. W ten sposób chcą zwiększyć odsetek kobiet startujących w wyborach do parlamentów (polskiego oraz europejskiego), a także rad gminnych.
  Oczywiście start to jedno, a faktyczne zdobycie poparcia wyborców to drugie. Tymczasem, wedle naszego redakcyjnego sondażu, przeprowadzonego w 20 miastach województwa śląskiego, kobiety stanowią niespełna jedną czwartą wśród radnych. Przy okazji sprawdziliśmy też jakie zawody mają w tych gremiach najliczniejszą reprezentację. Okazało się, że o miejsca w radach gmin najskuteczniej zabiegają emeryci. Nieźle radzą sobie też przedsiębiorcy i nauczyciele. Trudno natomiast znaleźć w tym gronie prawników i finansistów.

  W Zabrzu rządzą kobiety. No, prawie rządzą

  Do naszej analizy wytypowaliśmy zarówno duże i średnie miasta regionu (m.in. Katowice, Gliwice, Rybnik, Bielsko- Białą, Częstochowę, Zabrze, Żory, czy Racibórz), jak też znacznie mniejsze miejscowości jak Lubliniec, Kłobuck, czy Koszęcin. W sumie naliczyliśmy w nich 464 rajców. W żadnej ze sprawdzonych miejscowości kobiety nie mają większości w radzie gminy. Najbliżej tego są w Zabrzu, gdzie na 25 miejskich rajców 10 stanowią panie. Na drugim biegunie jest Racibórz, gdzie wśród 23 radnych znaleźliśmy zaledwie jedną kobietę. Podobnie jest w Koszęcinie, gdzie w 15-osobowej radzie jedynym "rodzynkiem" jest Gabriela Helisz. Niewiele większe wpływy - po 3 radne - panie mają w Rybniku, Kłobucku i Sosnowcu. Dlaczego tylko tyle? Halina Sobańska, radna w Sosnowcu, a zarazem założycielka stowarzyszenia Aktywne Kobiety wini za taki stan rzeczy przede wszystkim kiepskie miejsca na listach, z których startowały kandydatki na radne.

  - Umieszczano je na listach wyborczych z tyłu, a tymczasem tak naprawdę szanse an sukces dają trzy pierwsze miejsca - mówi Sobańska. No dobrze, ale ktoś te fatalne miejsca kobietom przydzielił.

  - Owszem, zdominowane przez mężczyzn zarządy partii - stwierdza sosnowiecka radna, choć z drugiej strony przyznaje, że zainteresowanie pań polityką jest znacznie mniejsze niż mężczyzn, więc i potencjalnych kandydatek nie jest za wiele.

  - Kiedy w 2001 roku zakładałam stowarzyszenie za cel numer jeden postawiłam sobie zwiększenie aktywności kobiet w sferze publicznej. Tyle, że szybko okazało się, iż kobiety mają inne zmartwienia: przemoc domową i brak pracy - mówi Sobańska.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Koalicja PO, Ruchu Palikota, PSL i SLD chce kobiet u władzy. PiS nie

   Henryk Mościbrodzki

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 28

   No tak, ale ta proporcja powinna raczej wynikać z faktycznej ilości kobiet-członków danego ugrupowania politycznego, a nie jakiś "sztucznych" regulacji prawnych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łał.

   kamiljahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   Po co na siłę pchac do polityki kobiety. Gdyby było z ich strony zainteresowanie, to by same się garnęły do startów w wyborach. Wyjdzie na to, że do startu w wyborach będą organizowane łapanki, na...rozwiń całość

   Po co na siłę pchac do polityki kobiety. Gdyby było z ich strony zainteresowanie, to by same się garnęły do startów w wyborach. Wyjdzie na to, że do startu w wyborach będą organizowane łapanki, na chętne do startu kobiety, bo trzeba nimi będzie zapełnic listę. Niech o wyborze decydują wyborcy a nie ustalacze parytetów i kwot. Z postulowanych zmian nic nie wyjdzie, bo zmian chcą tylko "działaczki" a partie dołączyły do projektu, bo modnie (dla garstki lewicowych elit, sprawiających wrażenie posiadania sporego zaplecza) jest brac w tym udział ;/ NIech jest bez kwot i parytetów - wtedy kandydują tylko chętni a wyborcy mogą przecież wybrac kobiety. Co więcej, same kobiety wybierają zazwyczaj mężczyzn ;) Nic na siłę, bo to nie ma nic wspolnego z demokracją ;/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama