Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Bezpłatne konsultacje w Ochojcu dla chorych na SM

Agata Pustułka
arc.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet.

W dniach 25-29 marca 2013 roku w Górnośląskim Centrum Medycznym ( SPSK nr 7 SUM GCM im. prof. L. Gieca) w Katowicach - Ochojcu, ul. Ziołowa 45/47 odbędą się bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa pod kątem kwalifikacji chorych na SM do Programu Lekowego" Leczenie stwardnienia rozsianego".

Konsultacje będą obywać się w budynku Specjalistycznego Szpitala Wieloprofilowego w pokoju nr 20, piętro 1, wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, która prowadzona będzie od poniedziałku do piątku w godz. 15:19 pod nr. telefonu 503 622 302.

- Stwardnienie rozsiane (SM) jest nabytą, przewlekłą i postępującą chorobą układu nerwowego. Wiąże się z wieloogniskowym uszkodzeniem mieliny(izoluje włókna nerwowe, umożliwia szybki przekaz impulsów nerwowych) w różnych częściach mózgu i/lub rdzenia kręgowego - wyjaśnia dr n. med. Anetta Lasek-Bal, kierująca Oddziałem Neurologii.

Uważa się, że SM jest chorobą autoimmunologiczną o złożonej etiologii. Rozważa się podłoże neurodegeneracyjne, metaboliczne, także rolę zakażeń wirusowych, niedoboru witaminy D oraz wpływu czynników środowiskowych. Istnieje hipoteza wskazująca na rolę przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet.

Ze względu na położenie geograficzne Polska należy do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia choroby. Współczynnik rozpowszechnienia SM w Polsce waha się w zakresie 39-60/100 000. Choroba w pierwszych latach najczęściej przebiega w sposób rzutowo-remitujący, tzn. z okresami pojawiania się różnych objawów neurologicznych, które zazwyczaj ustępują bez pozostawiania trwałych śladów klinicznych. Z czasem coraz trudniej wyodrębnić okresy nasilenia choroby, która wykazuje charakter stale postępujący.

Rozpoznanie choroby stawiane jest w oparciu o kryteria McDonalda uwzględniających obraz kliniczny oraz wyniki badań dodatkowych, w tym rezonansu magnetycznego. Postawienie rozpoznania ma ogromne znaczenie z uwagi na możliwość włączenia leczenia na wczesnym etapie choroby.

W ostatnich latach systematycznie poprawia się w Polsce dostęp do leków wpływających na przebieg choroby. Leki immunomodulujące (interferony, glatiramer) są obecnie najnowocześniejszą metodą leczenia najczęstszej postaci SM. Są dostępne w ramach Programu Lekowego finansowanego przez NFZ a leczenie prowadzone jest w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Kryteria kwalifikacji do leczenia obejmują m.in. wiek pacjenta, jego stan neurologiczny, przebieg choroby w ostatnich latach oraz wynik badania rezonansu magnetycznego głowy. Czas terapii zależy od jej skuteczności u danego pacjenta oraz tolerancji leku. Planowo leczenie trwa 24 miesiące z możliwością wydłużenia do 60 miesięcy. W razie niepowodzenia leczenia wymienionymi lekami możliwe już wkrótce będzie zastosowanie leku drugiego rzutu, także finansowanego przez NFZ.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!