Katowice: Bezpłatne konsultacje w Ochojcu dla chorych na SM

  Katowice: Bezpłatne konsultacje w Ochojcu dla chorych na SM

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet.
  Katowice: Bezpłatne konsultacje w Ochojcu dla chorych na SM

  ©arc.

  W dniach 25-29 marca 2013 roku w Górnośląskim Centrum Medycznym ( SPSK nr 7 SUM GCM im. prof. L. Gieca) w Katowicach - Ochojcu, ul. Ziołowa 45/47 odbędą się bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa pod kątem kwalifikacji chorych na SM do Programu Lekowego" Leczenie stwardnienia rozsianego".

  Konsultacje będą obywać się w budynku Specjalistycznego Szpitala Wieloprofilowego w pokoju nr 20, piętro 1, wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, która prowadzona będzie od poniedziałku do piątku w godz. 15:19 pod nr. telefonu 503 622 302.

  - Stwardnienie rozsiane (SM) jest nabytą, przewlekłą i postępującą chorobą układu nerwowego. Wiąże się z wieloogniskowym uszkodzeniem mieliny(izoluje włókna nerwowe, umożliwia szybki przekaz impulsów nerwowych) w różnych częściach mózgu i/lub rdzenia kręgowego - wyjaśnia dr n. med. Anetta Lasek-Bal, kierująca Oddziałem Neurologii.

  Uważa się, że SM jest chorobą autoimmunologiczną o złożonej etiologii. Rozważa się podłoże neurodegeneracyjne, metaboliczne, także rolę zakażeń wirusowych, niedoboru witaminy D oraz wpływu czynników środowiskowych. Istnieje hipoteza wskazująca na rolę przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwsze objawy choroby pojawiają się u osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet.

  Ze względu na położenie geograficzne Polska należy do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia choroby. Współczynnik rozpowszechnienia SM w Polsce waha się w zakresie 39-60/100 000. Choroba w pierwszych latach najczęściej przebiega w sposób rzutowo-remitujący, tzn. z okresami pojawiania się różnych objawów neurologicznych, które zazwyczaj ustępują bez pozostawiania trwałych śladów klinicznych. Z czasem coraz trudniej wyodrębnić okresy nasilenia choroby, która wykazuje charakter stale postępujący.

  Rozpoznanie choroby stawiane jest w oparciu o kryteria McDonalda uwzględniających obraz kliniczny oraz wyniki badań dodatkowych, w tym rezonansu magnetycznego. Postawienie rozpoznania ma ogromne znaczenie z uwagi na możliwość włączenia leczenia na wczesnym etapie choroby.

  W ostatnich latach systematycznie poprawia się w Polsce dostęp do leków wpływających na przebieg choroby. Leki immunomodulujące (interferony, glatiramer) są obecnie najnowocześniejszą metodą leczenia najczęstszej postaci SM. Są dostępne w ramach Programu Lekowego finansowanego przez NFZ a leczenie prowadzone jest w wyspecjalizowanych ośrodkach.

  Kryteria kwalifikacji do leczenia obejmują m.in. wiek pacjenta, jego stan neurologiczny, przebieg choroby w ostatnich latach oraz wynik badania rezonansu magnetycznego głowy. Czas terapii zależy od jej skuteczności u danego pacjenta oraz tolerancji leku. Planowo leczenie trwa 24 miesiące z możliwością wydłużenia do 60 miesięcy. W razie niepowodzenia leczenia wymienionymi lekami możliwe już wkrótce będzie zastosowanie leku drugiego rzutu, także finansowanego przez NFZ.
  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   b

   be (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 11

   abab

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama