Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Barczak: Strajk generalny to strajk polityczny! Oto dowody

Prof. Andrzej Barczak
Prof. Andrzej Barczak
Prof. Andrzej Barczak ARC Dziennik Zachodni
Prof. Andrzej Barczak, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego, specjalnie dla "Dziennika Zachodniego" ocenił, ile są warte postulaty związkowców, którzy zorganizowali strajk na Śląsku. Nie ma on wątpliwości, że ten dwugodzinny protest to sprawa czysto polityczna.

- Piotr Duda bez ogródek mówi, że chce obalić rząd. Nic z tego nie wyjdzie, tylko jeszcze bardziej spolaryzuje społeczeństwo. Do tej pory szanowałem Dudę, bo zawsze był merytoryczny. Teraz ten szacunek straciłem - podkreśla prof. Andrzej Barczak.
A oto, jak ekonomista ocenia postulaty związkowców:

1 Ochrona przemysłu w dobie kryzysu: Jestem na tak. Był nawet taki pomysł podczas negocjacji związków z rządem, aby udzielać pomocy firmom, których przychody spadną o 15 proc. Europa staje na głowie! Ochrona rządu jest realna tak naprawdę tylko dla dużych firm. A co z małymi, gdzie czasami nawet spadek przychodu o 10 proc. to upadek, a co za tym idzie, zwolnienia? To wszystko powoduje, że potrzeba nam nowej filozofii gospodarczej.

2 Ochrona miejsc pracy: Konieczna, ale to nie jest wcale tak prosta sprawa, jak by się wydawało, bo zatrudnienie jest uzależnione od poziomu sprzedaży. Tu z pomocą przyjść może elastyczny czas pracy. On nie podoba się związkowcom, ale skutecznie chroni miejsca pracy. Przypomnę sytuację z Opla. Właścicieli firmy udało się przekonać, żeby nie zwalniać ludzi, tylko ich czasowo uśpić. Pracowali na 3/4 etatu, wykorzystując czas na szkolenia. Udało się. Lepiej czasem zarobić mniej, niż iść na bruk.

3 Wspieranie przedsiębiorstw energochłonnych w związku z pakietem klimatycznym: To poważny problem. Wiadomym jest, że Unia węgla nie znosi. Ona chce energii ze źródeł ekologicznych. Tego z dnia na dzień nie zrobimy. Tymczasem kary za emisję CO2 to dla nas utrata konkurencyjności. Musimy w Unii bronić naszej energetyki i to się nam już teraz udaje. Niemcy, Francja - te kraje pozyskują energię ze źródeł ekologicznych od lat. One nie mają z tym problemów. Jest nieuczciwe radzenie dogonienia ich w tak krótkim czasie. Inwestujemy w zieloną energię, modernizujemy bloki energetyczne, budujemy te o większej wydajności. Energetycy to mądrzy ludzie. Dużo robią. To jednak wszystko musi potrwać.

4 Walka z nadużywaniem umów śmieciowych: Umowy śmieciowe i walka z nimi to klasyczne nieporozumienie. Jeśli chcemy, aby wszyscy pracowali na etatach - to po prostu stracimy konkurencyjność. Tu wystarczy drobna korekta. Umowy-zlecenia trzeba obciążyć składką na ZUS i składką zdrowotną. Likwidowanie ich to tak naprawdę w praktyce wyrzucanie ludzi na bruk. Tak przynajmniej wygląda to z mojego punktu widzenia. We Francji czy w Niemczech 1-2-3-letnie kontrakty to już standard. Po ich zakończeniu znowu startuje się w konkursach. To tam działa, a my mamy nawyki rodem z PRL-u.

5 Utrzymanie emerytur pomostowych: To bardzo ważna i dobra rzecz. Trzeba je utrzymać. Są takie grupy zawodowe jak górnicy, którzy pracują w bardzo trudnych warunkach i szybko tracą zdrowie. W wieku, kiedy inni są w pełni sił, ich zdrowie jest w ruinie. Faktem jest, że pod ziemią jest teraz bezpieczniej i że wiele prac wykonują już za ludzi maszyny, ale zwiększa się znacznie ludzka wydajność, pracuje się intensywniej niż kiedyś. Grzebanie przy raz wynegocjowanym systemie emerytalnym to zupełnie nam niepotrzebne zarzewie konfliktów.

6 Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia: Dobrze to już nam było za czasów Śląskiej Kasy Chorych i moim zdaniem warto do tego wrócić. Bezradność Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzi do tragedii: śmierci w izbie przyjęć, czy serii koszmarnych przypadków z dziećmi w roli głównej. System zmusza lekarzy do pewnych określonych, niekorzystnych dla nas zachowań. Odrębną sprawą jest niestety brak empatii u medyków. Śląska Kasa Chorych lepiej znała potrzeby województwa, mogła mądrzej gospodarować i w razie wolnych środków pomagać innym regionom.

7 Lepsze finansowanie edukacji: Ten postulat to dla mnie tylko i wyłącznie puste hasło. Każdy władca o tym mówi. Trzeba zabezpieczyć konstytucyjne prawo człowieka do edukacji do 18. roku życia. W 1918 roku postawiono na edukację młodych ludzi. Dlatego, kiedy 21 lat później wybuchła II wojna światowa, mieliśmy tak wspaniałą młodzież: dobrze wykształconą, patriotyczną. A teraz? Teraz nauczyciel pracuje dla pieniędzy. Robi swoje i idzie do domu. Wychowanie młodzieży? Ja tego naprawdę nie widzę. I to od tego trzeba zacząć zmiany.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Prognoza pogody: Szalony atak zimy [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prof. Barczak: Strajk generalny to strajk polityczny! Oto dowody - Dziennik Zachodni