18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ormianie szykują się do Świąt Wielkanocnych [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Marlena Polok-Kin
Wierni obrządku ormiańsko-katolickiego także szykują się do Świąt Wielkanocnych. Świętują w tym samym czasie, kiedy reszta katolików. Z wizytą duszpasterską z tej okazji gości od soboty w Polsce arcybiskup ormiańsko-katolicki z Armenii Raphael Minassian. Dzisiaj był w Gliwicach.

Odwiedził społeczność ormiańską na Śląsku, a przede wszystkim jedyny w Polsce kościół ormiańsko-katolicki w Gliwicach.
Tam, wraz z duszpasterzem Ormian w Polsce i proboszczem gliwickiego kościoła, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oraz zamieszkałymi na Górnym Śląsku Ormianami starej i nowej emigracji, modlił się przy chaczkarze.


- Przypomnijmy, że ten kamienny krzyż pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w Turcji w latach 1915-1918 oraz Ormian i Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej - wykonany w Armenii, podarowany Ormianom polskim przez fundację "Sztuka bez granic" w Erywanie, został postawiony przy kościele św. Trójcy w Gliwicach i poświęcony przez abpa Grigora Bunatiana ze Lwowa i ks. Isakowicza-Zaleskiego 9 lipca 2011r.
- przypomina Bogdan Kasprowicz z Bytomia, który posiada ormiańskie korzenie.

Arcybiskup Minassian odwiedzi jeszcze Kraków i Wrocław, gdzie spotka się ze środowiskiem Ormian. W środę wraca już do Armenii, by tam uczestniczyć w Triduum Paschalnym kościoła ormiańsko-katolickiego. Ten urodzony w Betlejem i wychowany w Libanie kapłan jest obecnie zwierzchnikiem kościoła ormiańsko-katolickiego na wszystkie kraje byłego Związku Radzieckiego.

(Poprzednio był biskupem pomocniczym w Jerozolimie). Przybył do Polski, by zacieśniać współpracę i pomóc w pielęgnowaniu ormiańskiego dziedzictwa (nie jest zwierzchnikiem kościoła ormiańsko-katolickiego w Polsce, zwierzchnikiem jest metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz).

- Ormiańska społeczność w Polsce, zarówno ze starej jak i nowej emigracji, nie ma problemów z tożsamością, pielęgnuje swoje korzenie. Choć zwłaszcza ci potomkowie starej emigracji już często nie znają języka - tłumaczy arcybiskup Minassian. - Inaczej jest na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie Ormianie mają problemy z tożsamością.

Arcybiskup Minassian przebywa w Polsce ósmy raz i świetnie zna tutejszą społeczność. W Niedzielę Palmową odprawił uroczystą mszę świętą w kosciele św. Anny w Warszawie. Tam także poświęcił paschał, który przekazał ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu.

- To symbol władzy kościelnej, mierzy dwa metry i jest wykonany z drewna orzechowego - tłumaczył nam ks. Isakowicz-Zaleski. - Uroczyste wprowadzenie paschału nastąpi w Gliwicach w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

Ormianie w pierwszy dzień świąt świętują Zmartwychwstanie. W Poniedziałek Wielkanocny jednak nie polewają się wodą, ale wtedy wspominają zmarłych, jeżdżą na groby. Wspominają zwłaszcza tych, którzy zginęli za Chrystusa.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!