Ważne
  Pracowici, zdolni i ambitni: Oto uczniowie w Śląskiem

  Pracowici, zdolni i ambitni: Oto uczniowie w Śląskiem

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pracowici, zdolni i ambitni: Oto uczniowie w Śląskiem
  1/2
  przejdź do galerii
  Uważacie, że uczniowie są leniwi i myślą wyłącznie o końcu lekcji, wakacjach i przerwach świątecznych? Oj, nie. Przynajmniej nie w województwie śląskim. Jak informuje Kuratorium Oświaty w Katowicach, w tym roku szkolnym w pierwszym etapie konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych i gimnazjów wystartowała rekordowa liczba uczniów: ponad 69 tysięcy młodych ludzi, którzy od nauki i od książek nie stronią. Rok wcześniej udział w konkursach zgłosiło o tysiąc uczniów mniej, zaś trzy lata temu startujących było zaledwie 55 tysięcy.
  - Start w konkursach przedmiotowych jest doskonałą formą przygotowania do egzaminu gimnazjalnego - podkreśla Stanisław Faber, śląski kurator oświaty, i dodaje, że tak duże zainteresowanie nimi to też dowód, iż uczniowie wierzą w swoje umiejętności i osiągnięcie sukcesu. Jak twierdzi Anna Wietrzyk, rzeczniczka katowickiego kuratorium, uczniowie szkół w Śląskiem są coraz lepiej przygotowani do udziału w kolejnych etapach konkursów.

  - W tym roku szkolnym tytuł laureata zdobyło 926 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a tytuł finalisty 1554, zaś w roku szkolnym 2009/2010 mieliśmy zaledwie 596 laureatów, czyli prawie dwa razy mniej niż obecnie - wylicza Wietrzyk.

  Od wielu lat laureatów takich konkursów wychowuje i "wypuszcza w świat" m.in. Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu.

  - Można powiedzieć, że od zawsze bierzemy udział w konkursach - mówi Aleksandra Żbik, dyrektorka sosnowieckiej "13". Jej podopieczni starają się startować w konkursach ze wszystkich przedmiotów, jednak najlepsi okazują się w przedmiotach ścisłych. W tym roku mają w szkole dwóch finalistów: z biologii i geografii. Uczniowie z "13" często wygrywają też w konkursie z fizyki.

  - Dla nas to powód do dumy (zdjęcia laureatów z ubiegłych lat znajdziemy w Galerii Gwiazd, którą można przeglądać na stronie szkoły - przyp. red.), dla uczniów ogromna szansa na przyszłość - dodaje. Nauczyciele przez lata wypracowali takie metody pracy, którymi - jak pokazują wyniki - potrafią doskonale zainteresować i przygotować uczniów do zmagań.

  - Choć o namawianiu nie można tu mówić. Uczniowie sami garną się do startowania w konkursach - uzupełnia.

  Dlaczego są tacy chętni? Powodów zapewne jest tyle, ilu kandydatów. Jednak nie da się ukryć, że wygranie takiego konkursu otwiera drzwi do kolejnych etapów edukacji.

  - Zdobycie tytułu laureata daje gimnazjaliście przywilej kontynuowania nauki w wybranej szkole ponadgimnazjalnej, niezależnie od kryteriów przyjęcia - wyjaśnia rzeczniczka kuratorium.

  Na tym nie koniec plusów. Zwycięzcy mogą liczyć też na zwolnienie z części egzaminu gimnazjalnego i szóstkę na świadectwie z przedmiotu konkursowego. Zdobycie tytułu finalisty zapewnia dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Z takich przywilejów mógł skorzystać Patryk Kwapień, obecny uczeń II klasy o profilu biologiczno-chemicznym w III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach, który w gimnazjum wygrał konkurs z biologii.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ambitni ale oszukani

   Nauczyciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 25

   W tym roku szkolnym Kurator Śląski bardzo podniósł próg punktowy, który dawał uczniom prawo do tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. W finale trzeba mieć 90 % punktów. To o wiele...rozwiń całość

   W tym roku szkolnym Kurator Śląski bardzo podniósł próg punktowy, który dawał uczniom prawo do tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. W finale trzeba mieć 90 % punktów. To o wiele więcej niż w latach ubiegłych i więcej niż w innych województwach. Uczniowie muszą wykonać naprawdę bardzo ciężką pracę aby być finalistą. To wyjątkowo niesprawiedliwe aby w różnych województwach w tym samym kraju były takie różnice. Uczniowie naszego województwa czują się pokrzywdzeni i słusznie.Jakie były motywy pana Kuratora ? Mamy podobno w śląskim dużo laureatów ale proszę też brać pod uwagę ilu mamy w woj śląskim uczniów? I dlatego, że jest ich więcej niż gdzie indziej to należy podcinać im skrzydła ? Jest jeszcze inna sprawa tylu finalistów to większe koszty. Każdy musi dostać test. Czy o to chodzi ?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama