Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej chrzczonego paliwa w woj. śląskim [RAPORT UOKIK]

Sławomir Cichy
Rok 2012 był dziewiątym już rokiem z rzędu, w którym kontrolowana była jakość paliw nie tylko na stacjach, ale także w hurtowniach. Ponadto po raz pierwszy, na wniosek policji, skontrolowano też dwa transporty paliwa w cysternach. 4,14 proc. próbek paliw ciekłych nie spełniało norm jakościowych - rok wcześniej było ich o wiele mniej, bo 2,99 proc. Najczęściej złej jakości był olej napędowy.

Kontrole przeprowadzają pracownicy wojewódzkich inspektoratów inspekcji handlowej. Pobierają oni próbki, które przekazują do badań w akredytowanych laboratoriach, niezależnych od kontrolowanych przedsiębiorców.

CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
Cichy: Tankowanie paliwa jest jak gra w rosyjską ruletkę

W 2012 roku łącznie do badań pobrano 1337 próbek paliw ciekłych, w tym 561 próbek benzyn i 776 próbek oleju napędowego z 1162 stacji paliw na terenie całej Polski. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych inspektorzy stwierdzili, że 117 próbek paliw nie spełniało wymagań jakościowych - z czego 94 to były próbki oleju napędowego, co stanowi 12,11 proc. zbadanych - a 23 to próbki benzyn, czyli 4,1 proc. zbadanych.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Złe stacje chrzczą paliwo. Oto wyniki kontroli [WYKAZ STACJI]

Jak wygląda województwo śląskie na tle kraju? Niestety, dość przeciętnie. U nas zbadano próbki ze 100 stacji paliw, z czego 40 zostało wytypowanych drogą losowania, a 60 po sygnałach kierowców informujących o sprzedawanym paliwie złej jakości. Okazuje się, że ponad 16 proc. próbek na wskazanych przez kierowców stacjach nie trzymało wymaganych norm dla sprzedawanych paliw. Wśród stacji wybranych losowo 5 proc. próbek okazało się zawierać trefny towar.

Kupując paliwo muszą zwłaszcza uważać właściciele diesli. To właśnie olej napędowy był w 80 proc. złej jakości. Niestety, szczegółowe dane dotyczące stacji, które sprzedawały zakwestionowane paliwo, poznamy później, dlatego dziś trudno radzić kierowcom, jakie szyldy powinni omijać.

Nadal najbezpieczniejszym pod względem jakości jest gaz LPG. Tylko 6 próbek w całym kraju na 475 zbadanych nie trzymało parametrów określonych w przepisach. W tym przypadku żadna z negatywnie zweryfikowanych próbek nie pochodziła z województwa śląskiego. Negatywne oceny uzyskano jedynie w województwach: mazowieckim, lubus-kim, łódzkim i podlaskim. Dwa przypadki dotyczyły ponadto województwa warmiń-sko-mazurskiego.

Jak więc widać, LPG tankować można śmiało niemal na każdej stacji w kraju i nie powinno być z tego powodu przykrych niespodzianek związanych z pracą i mocą silnika.

Co ciekawe, jeszcze lepiej od LPG wypadły badania próbek biopaliw. Wszystkie poddane sprawdzeniu próbki B100, pobrane na stacjach paliw w całym kraju, spełniały wymagania jakościowe.

Zgłoś złe paliwo

Jeżeli uważają Państwo, że kupione przez Was paliwo na którejś ze stacji nie ma właściwej jakości, wys-tarczy wypełnić formularz na stronie UOKiK, by sprzedawca znalazł się w rejestrze do kontroli. Formularz zawiera podstawowe informacje z paragonu sprzedaży: nazwę stacji, nazwę i numer ulicy, miejscowość. Najłatwiej formularz znaleźć wpisując w przeglądarkę internetową pytanie: "gdzie zgłosić paliwo złej jakości" lub pod adresem: http://uokik.gov.pl

Jeśli paliwo złej jakości zniszczy Twój samochód, możesz się domagać odszkodowania od właściciela stacji przed sądem. By walczyć o pieniądze, trzeba mieć paragony ze stacji. Niezbędne są też rachunki i opinia od mechanika. Kierowca może się też pokusić o dodatkowe badania auta. CIS


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!