Metropolia Silesia nie do zbudowania? Może uda się dokończyć...

  Metropolia Silesia nie do zbudowania? Może uda się dokończyć DTŚ?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice, DTŚ przecina centrum miasta
  1/7
  przejdź do galerii

  Katowice, DTŚ przecina centrum miasta ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Jak podzielić unijne pieniądze, które trafią do regionu z UE w latach 2014-2020? Miasta Zagłębia boją się, że wszystko już zostało podzielone, a Sosnowiec czy Dąbrowę Górniczą ominie unijne wsparcie i pieniądze zostaną wydane na nierentowne inwestycje, które trzeba będzie potem utrzymać.
  Wczoraj w sejmiku zarząd województwa przedstawił stan prac nad przygotowaniem Regionalnego Programu Operacyjnego. W kwietniu mają być przedstawione konkretne propozycje do sfinansowania. Nacisk jest kładziony na inwestycje komunikacyjne. Wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski ocenia, że obejmą one ok. 27 proc. unijnego budżetu, który trafi do regionu.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  CICHY: TANKOWANIE PALIWA JEST JAK ROSYJSKA RULETKA


  Jednak gminy Zagłębia już teraz chuchają na zimne, bo boją się, że ich propozycje zostaną wygumowane przez śląską większość.

  - Widzimy dziś, że wiele inwestycji finansowanych w poprzednich latach było nietrafionych. Nie możemy wyrzucać pieniędzy na kolejne pomniki. Za chwilę będziemy je oficjalnie otwierać, a tylko w kuluarach mówi się, ile będzie kosztować ich utrzymanie - uważa prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. - Dlatego pieniądze z UE trzeba przekazać niżej i podzielić środki równo na osiem subregionów. Bijemy na alarm, bo jeśli sami sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Budowa DTŚ w Gliwicach [NAJNOWSZE ZDJĘCIA]


  Zdaniem marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły, województwo śląskie miałoby większe szanse w zdobywaniu unijnych środków, gdyby istniała metropolia. - A najlepiej jedno miasto - powiedział wczoraj marszałek. - Skoro nie ma metropolii, to powinniśmy realizować inwestycje ważne z punktu widzenia rozwoju całego regionu. Apeluję do wszystkich, by nie wykorzystywali animozji regionalnych do uzyskania lepszej pozycji negocjacyjnej. Trzeba przygotować dobre projekty i wtedy na pewno nie będą odrzucone.

  Prezydent Górski nie ukrywa jednak rozgoryczenia, że dziwnym trafem do tej pory unijna kasa nie trafiała do Sosnowca. - A mamy targi, które chcą konkurować z Poznaniem. Przecież to szansa dla wszystkich - wyjaśnia.

  Najpotrzebniejszą inwestycją z punktu widzenia całego województwa jest dokończenie Drogowej Trasy Średnicowej. Nie ma jednak co liczyć, że na sfinalizowanie prac dostaniemy pieniądze w ramach regionalnego programu, bo koszt budowy drogi wynosi ok. 1,6 mld zł. To lwia część kwoty, jaką otrzymamy z UE jako województwo. - Możemy liczyć tylko na lobbing parlamentarzystów, bo to sprawa ponadpartyjna oraz na wsparcie rządu, który zgodzi się na wzięcie kredytów, by spiąć DTŚ-ką wschód województwa z zachodem - ocenił Sekuła.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Stadion Śląski gotowy najwcześniej pod koniec 2015 roku. Projekt do zmiany


  Warto jednak marszałkowi przypomnieć, że ponadpartyjne działanie nie jest specjalnością posłów z województwa śląskie-go. Do Śląskiej Grupy Parlamentarnej weszli tylko posłowie opozycji.

  Obecnie dokończenie tzw. katowickiego odcinka DTŚ (do granicy z Mysłowicami) nie znajduje się na liście priorytetów Katowic. - W tym roku pieniędzy na to nie będzie, a w przyszłym prawdopodobnie też nie. Koncentrujemy się na przebudowie centrum. Byłoby dobrze, gdyby dokończenie DTŚ-ki zacząć od strony wschodniej, czyli Jaworzna - uważa Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy katowickiego magistratu.

  Postawy Katowic nie rozumieją samorządowcy z innych miast, choć rozumieją problemy z przebudową rynku. Stolica województwa powinna jednak dawać przykład promowania rozwiązań metropolitalnych. Niestety w tej sprawie siły przebicia nie ma Górnośląski Związek Metropolitalny, a to on powinien narzucać priorytety. Cóż, szefem GZM jest prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, a nie prezydent Katowic, czyli Piotr Uszok.

  - Nie wiem, czy to możliwe, by DTŚ była realizowana z kredytów Europejskiego Banku Inwestycyjnego - ocenia Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Niewątpliwie jednak DTŚ to być albo nie być dla wielu zagłębiowskich miast. Na odcinku dąbrowskim jest największy ruch w kraju. A Mysłowice bez DTŚ umrą komunikacyjnie. Czasami myślę, że wydajemy te pieniądze z Unii tylko po to, aby je wydać, a nie żeby wydać na pożyteczne cele. Jeśli kiedyś ma powstać metropolia, to trzeba decentralizować funkcje wojewódzkie - podsumowuje Silbert.

  Stadion Śląski i... okna życia  Radni sejmiku podczas wczorajszej sesji zajęli się sprawą Stadionu Śląskiego, finansowania służby zdrowia oraz... oknami życia.

  Równie ważne jest też to, czym się radni nie zajęli, a na liście spraw jest kwestia Muzeum Śląskiego. Zgodnie z wolą komisji kultury, odrzucono punkt dotyczący ponownego przesłuchania dyrektora muzeum Leszka Jodlińskiego w sprawie scenariusza głośnej wystawy. Radni województwa przyjęli natomiast uchwałę intencyjną dotyczącą kontynuacji budowy Stadionu Śląskiego. Oczywiście z dachem, bo jak budować, to z... rozmachem.

  Sejmik samorządowy postanowił też zaapelować do Narodowego Funduszu Zdrowia, by pieniądze, jakie zaoszczędzono w 2012 roku na lekach (mniejsza była o ok. 220 mln zł refundacja), przeznaczyć dla szpitali i zapłacić im za nadwykonania.
  Poza tym w ostatniej chwili pod obrady weszła sprawa okien życia, które - zgodnie z propozycjami ONZ - po-winny być likwidowane. Na wniosek radnego Solidarnej Polski Michała Wójcika, radni z województwa śląskiego zaprotestowali przeciwko likwidacji okien.
  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieprzona warszafa i przedmieście sosnofiec

   afa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 14

   To stare gorollskie układy.

   Zagłębie do prowincji małopolska
   Szlezien do autonomii.
   Nie bydzie inaczyj...
   Pa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Metropolia Górnyśląsk

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

   połączyć wszystkie miasta GZM na wzór Stołecznej WARSZAWY i z tych 14-5-6-7-Miast zrobić Dzielnice Metropolii Górnyśląsk tak jak to jest w Warszawie i skończy się bojkot Prezydentów miast...rozwiń całość

   połączyć wszystkie miasta GZM na wzór Stołecznej WARSZAWY i z tych 14-5-6-7-Miast zrobić Dzielnice Metropolii Górnyśląsk tak jak to jest w Warszawie i skończy się bojkot Prezydentów miast GZM.Oczywiście najpierw Trzeba powołać Nowe Woj. Górnośląskie w jego Historycznych granicach Powiatów razem z Opolem i równocześnie powołać nowe Woj. Zagłębie Dąbrowskie z jego 8-Miastami i wreszcie w ten sposób zostaną rozwiązane 2-problemy równocześnie,które są ością w gardle Ślązaków i Zagłębiaków i to 68-lat.Te dwa Regiony muszą być OSOBNO jak ,Kulturowo ,tak Historycznie. Metropolia Górny Śląsk z Wojewodą i Urzędem jego w Opolu ,a Marszałek z Sejmikiem Śląskim w Katowicach w jego Historycznym Gmachu. Te teraźniejsze animozje muszą zniknąć ,to już II-dekada XXI-w. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idea piekna dla Slaska i dla Zaglebia, tylko jest jeden problem ... Warsiawa (...)

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

   Te ciule w Warsiawie rozdzielili G.Slask na dwa wojewodztwa i przylaczyli jeszcze dla "rownowagi" obszyry czysto polskie.
   To metoda stosowana w okresie kolonialnym.
   Dlaczego tak potraktowano...rozwiń całość

   Te ciule w Warsiawie rozdzielili G.Slask na dwa wojewodztwa i przylaczyli jeszcze dla "rownowagi" obszyry czysto polskie.
   To metoda stosowana w okresie kolonialnym.
   Dlaczego tak potraktowano Slask i Slazakow ?
   :::
   Woj. gornoslaskie: Katowice - Opole
   Woj. ................. Czestochowa - Kielce ( jaka nazwa ?)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Polsce okresu miedzywojennego

   granice wojewodztw uwzglednialy granice rozbiorow ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

   ...poszanowanie granic rozbiorowych, bylo jednoczesnym poszanowaniem miejscowej ludnosci. Przez sto kilkadziesiat /kilkadziesiat lat uksztaltowane lokalne srodowiska znalazly sie w "swoich"...rozwiń całość

   ...poszanowanie granic rozbiorowych, bylo jednoczesnym poszanowaniem miejscowej ludnosci. Przez sto kilkadziesiat /kilkadziesiat lat uksztaltowane lokalne srodowiska znalazly sie w "swoich" wojewodztwach.
   Przy wyznaczaniu granic wojewodztw nie laczono na sile czesci terenow Poznanskiego z Kongresowka, czy Kongresowki z Galicja.
   Dzisiejsza Polska postepuje dokladnie odwrotnie,
   a na G.Slasku wrecz w sposob "nieprzyzwoity".
   Woj. slaskie jest tego najlepszym przykladem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   granice woj. ,a granice rozbiorów

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

   Czy ty celowo nie wspominasz o tym że Górny Śląsk nigdy nie był pod żadnym ZABOREM i to co się w Polsce działo po 1-Woj. to Górny Śląsk nic nie obchodziło. bo część jego była od 22-39 Autonomiczna....rozwiń całość

   Czy ty celowo nie wspominasz o tym że Górny Śląsk nigdy nie był pod żadnym ZABOREM i to co się w Polsce działo po 1-Woj. to Górny Śląsk nic nie obchodziło. bo część jego była od 22-39 Autonomiczna. To to się stało po II-woj. na Górnym Śląsku i zresztą Całym Śląsku, aż do Nysy Łużyckiej i Odry to można nazwać Stalinowskim Zaborem przez jego komunistycznych pachołków pół Polskich ,pół Ruskich na otarcie łez po zagrabionych przez niego kresów Wschodnich II-RP. Od tego czasu warszawka chwyciła Górnoślązaków za mordę i bez ich wiedzy narzuca im swoje racje i rządy i to do dzisiaj trwa ,dlatego kształt granic powiatów w Woj. Śląskim ( co za nazwa myląca wszystkich )-wymieszany ,sztuczny ,Kulturowo różny ,jak w środku wrze społecznie ,to w warszawce -SPOKO i GZM nie powstanie,nie pozwolą ,a jak by było cicho to znaczy że się dogadali i w tedy Alarm w warszawce ,no bo by trzeba dać Metropolii zielone światło,a to już dla Warszawy wielkie zagrożenie ,za mocny przeciwnik,za dużo by warszawka traciła EU pieniędzy.Amen zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lektura obowiązkowa

   Hildegarda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 44

   Zamiast komentarza polecam lekturę, ważną dla każdego zwłaszcza radnych, prezydentów etc. "3. Rozwiązanie" Stephena R. Coveya. Godne przeczytania i zapamiętania.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest ekstra fundusz unijny - na inwestycje w metropoliach

   Unia Europejska - Lista metropolii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 28

   ... ale aglomeracja katowicka oficjalnie nie istnieje,
   dzieki temu ze rzad w Warszawie od lat stopuje prawne uregulowanie dla
   metropolii Katowice/Silesia


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowice/Silesia

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 22

   W tych granicach Powiatów razem z Zagłębiem niema prawa bytu bo łączy Wodę z Ogniem. Ogień sam to Rozkwita ,a woda go zawsze z tłamsi i ugasi, a co jest woda ,a co ogniem w tym przykładzie ,to...rozwiń całość

   W tych granicach Powiatów razem z Zagłębiem niema prawa bytu bo łączy Wodę z Ogniem. Ogień sam to Rozkwita ,a woda go zawsze z tłamsi i ugasi, a co jest woda ,a co ogniem w tym przykładzie ,to sobie sam dopowiedz .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie uda sie....

   montenero (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 43

   Hasła o rozwoju metropolii...wspólnych projektach i wzajemnym wspieraniu są aktualne tylko jesli dotyczą projektów po zachodniej stronie Brynicy. Lepiej postawić kolejne muzeum (np. ostanio...rozwiń całość

   Hasła o rozwoju metropolii...wspólnych projektach i wzajemnym wspieraniu są aktualne tylko jesli dotyczą projektów po zachodniej stronie Brynicy. Lepiej postawić kolejne muzeum (np. ostanio opisywanie muzeum ognia w Żorach sic!) Niż zainwestowąc w DK94 jedyną sensowną i darmową alternatywę dla A4 lub terminal Sławków skąd produkty wytwarzane w województwie mogły by być eksportowane do Rosji i na Daleki Wschód. Czasem myślę że gdyby zamiast Terminalu Sławków istniał Terminal Bieruń albo terminal Chorzów to już dawno wszystko było by skomunikowane bo wtedy ta inwestycja była by naprawdę ważna dla regionu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   montenero

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

   Hasła o rozwoju będą aktualne po wschodniej stronie Brynicy i Przemszy jak sobie stworzycie swoją Metropolię Zagłębie Dąbrowskie od Sosnowca ,Jaworzna aż po Częstochowę z 8-waszymi Miastami i...rozwiń całość

   Hasła o rozwoju będą aktualne po wschodniej stronie Brynicy i Przemszy jak sobie stworzycie swoją Metropolię Zagłębie Dąbrowskie od Sosnowca ,Jaworzna aż po Częstochowę z 8-waszymi Miastami i obszarami.Przestańcie narzekać na Zachodnią stronę Woj. Śląskiego ,że was niby okrada ,zakasujcie rękawy i do roboty, zróbcie sobie Nowe Woj. Zagłębie Dąbrowskie i zbierajcie kasę EU do rozwoju swojego Regionu ,sami sobie zbudujecie DTŚ na zachód z Jaworzna i D. Górniczej ,kto wam ZABRANIA ,nie czekajcie na Księcia z Bajki co będzie wam mówił co macie robić, żeby rozwijać swoją Metropolię Zagłębie Dąbrowskie,działać ,a nie narzekać ,że ten marazm teraźniejszy ,to dzięki tym z Zachodu Woj.,nie zwalajcie na kogoś jak wam samym się nic nie chce robić dla rozwoju swojego Regionu ,zawsze są ci oni winni ,a nie my. XXI-w.,II-dekada Miliardy z EU uciekają dla Zagłębia ,a wy ino narzekać na kogoś ,a nie na siebie -,a może rządzicie w myśl hasła ,czym gorzej w Zagłębiu ,tym lepiej dla rządzących w nim.Ja wiem że pierdzenie w wysokie Stołki w miejskich Magistratach Zagłębia to lekki chleb a duża kasa ,ale to nie wszystko ,nie zwalajcie winy na kogoś -kelnerzy - to nie ja ,to kolega z Katowic.Wstyd zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe wnioski jak na Ślązaka

   montenero (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

   Jle tu i na innyh portalach można przeczytać jak to wszystkiemu jest winna zła Warszawa, zła Polska która zle traktuje Górny Śląsk. Wieczne pretensje za wszystko i do wszystkich. Zobacz jak to sie...rozwiń całość

   Jle tu i na innyh portalach można przeczytać jak to wszystkiemu jest winna zła Warszawa, zła Polska która zle traktuje Górny Śląsk. Wieczne pretensje za wszystko i do wszystkich. Zobacz jak to sie łatwo zmienia w zależności od punktu siedzenia. Dodatkowo zapominasz że to województwo stworzyli Ślązacy Buzek i Steinhoff w czasach kiedy to oni rządzili w Warszawie. Sami stworzyliście taki układ administracyjny zachowujecie sie w stosunku do Zagłebia w taki sam sposób o jaki oskarżacie Warszawe w stosunku do was.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   montenero

   Forsztat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 15

   Czy tyś kiedyś słyszał Buzka w TV, jak on jest Ślązakiem ,to ja Farorzym z Koszutki .Nie piepsz mi tu ,że Ślązacy sami sibie stworzyli takie Administracyjnie Województwo ,bo musisz wiedziec ,że od...rozwiń całość

   Czy tyś kiedyś słyszał Buzka w TV, jak on jest Ślązakiem ,to ja Farorzym z Koszutki .Nie piepsz mi tu ,że Ślązacy sami sibie stworzyli takie Administracyjnie Województwo ,bo musisz wiedziec ,że od wyzwolenia 68-lat ,jeszcze na Górnym Śląsku Ślązak nie Rządził i niy lyj sie żurym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie musisz czekac na metriopolie

   Wystarczy wyjechac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 32

   ... do München, Wien, Berlin,
   London, Paris.
   Jesli wyjedziesz do tych trzech pierwszych,
   to w kazde wochenende bedziesz mogl odwiedzic bliskich na G.Slasku


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesli wyjedziesz do jednej z tych trzech pierwszych...

   ...to w kazde wochenende bedziesz mogl odwiedzic bliskich na G.Slasku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 40

   Aglomeracja katowicka po 1989 r. z nasileniem po 2004 r. stracila juz w bilansie
   migracji blisko 1/2 miliona ludzi.
   Na poczatku byly to masowe wyjazdy osob zwolnionych z zamykanych hut i kopaln....rozwiń całość

   Aglomeracja katowicka po 1989 r. z nasileniem po 2004 r. stracila juz w bilansie
   migracji blisko 1/2 miliona ludzi.
   Na poczatku byly to masowe wyjazdy osob zwolnionych z zamykanych hut i kopaln.
   Poniewaz w miejsce zamykanych w/w nie powstawaly nowe miejsca pracy,
   wczesniejsi werbusi z "Kongresowki i Galicji" wracali w swoje strony rodzinne.
   Drugi etap masowych wyjazdow,
   to wyjazdy po 2004 r. ktore nieprzerwanie trwaja do dzis.
   To wyjazdy za praca do starych krajow Unii Europejskiej.

   Na poprawe sytuacji w aglomeracji katowickiej sie nie zanosi.
   O ustawie metropolitalnej dla Katowic/Silesia nie ma co marzyc,
   bo na to Warszawa (nielubiaca Slaska) nie pozwoli.
   Zamiast budowac:
   - nowe fabryki, centra nowoczesnych uslug,
   czy szybka kolej aglomeracyjna,
   pieniadze topi sie
   w
   - Stadion Slaski - przestarzaly stadion katastrofa budowlana / widmo - 1/2 miliarda zlotych
   - czy Muzeum Slaskie - centrum polskiej propagandy powrotu "do macierzy(!?)"
   czyli kolejne utopione 300 milionow zlotych.
   Te pieniadze moglyby byc przeznaczone np:
   na zakup nowoczesnych pociagow dla Kolei Slaskich,
   ale
   Polska woli wydawac na propagande.
   Tylko ze zadna propaganda na gruzach dawnej swietnosci G.Slaska,
   nie zasloni "polskich sukcesow",
   czyli degradacji regionuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przestań skamleć

   z_zachodniej_części_"metropolii" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   to co opisujesz to fakty, ale co z tego ?
   Pozytywne zmiany przecież nie narodzą się dzięki "nim"
   tylko dzięki NAM.
   Więc albo bierz się do rządzenia,
   albo - jeśli realistycznie oceniasz swoje...rozwiń całość

   to co opisujesz to fakty, ale co z tego ?
   Pozytywne zmiany przecież nie narodzą się dzięki "nim"
   tylko dzięki NAM.
   Więc albo bierz się do rządzenia,
   albo - jeśli realistycznie oceniasz swoje zdolności,
   rozejrzyj się dokoła za kimś, kogo z czystym sumieniem możesz poprzeć w wyborach.
   I jeśli łaska - nie jęcz więcej na forach. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ---

   --- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   "licze na Ciebie", ze moze Ty sie tym zajmiesz.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama