GNIEW: Chłopy tak mają, że muszą się czasem pobić [WYZNANIA...

  GNIEW: Chłopy tak mają, że muszą się czasem pobić [WYZNANIA GRZESZNIKÓW]

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie nie są jednością. Część dzielnic miasta kibicuje Ruchowi Chorzów, inne Górnikowi Zabrze
  1/2
  przejdź do galerii

  Piekary Śląskie nie są jednością. Część dzielnic miasta kibicuje Ruchowi Chorzów, inne Górnikowi Zabrze ©Arkadiusz Gola

  Spotykamy się w jednej z restauracji . 30-letni Piotrek, młody, gniewny, zagorzały kibic Ruchu Chorzów, mieszka w Piekarach Śląskich w dzielnicy "niebieskich". Informują o tym kibicowskie murale na fasadach bloków.
  Piotrek już na wstępie zaznacza, że opowie o swoim kibicowaniu Ruchowi pod warunkiem zapewnienia mu anonimowości. Czego się boi?

  - Różne osoby mogą to, co mówię, wykorzystać przeciw mnie. Twierdzić, że moje poglądy to łamanie prawa. Ja chcę spokojnie żyć, a nie tłumaczyć się z tego, co robiłem i co teraz myślę - uzasadnia.

  Piotrek się zmienił od czasu, gdy jeszcze w połowie lat 90. ubiegłego wieku zaczął jeździć z kolegami z osiedla na mecze Ruchu. Wtedy w sezonie nie opuścił żadnego. Teraz jeździ na ważniejsze wydarzenia. Zabiera też swoją żonę.

  - Ona zaakceptowała moje zainteresowania, a ja jej - mówi ten młody mężczyzna, który dziś pracuje w branży gastronomicznej. I, jak twierdzi, jest spokojnym człowiekiem. A dawniej?

  - Jak trzeba było komuś przyłożyć, to nie powiem... - tłumaczy trochę ze wstydem Piotrek.

  Mieszkańców naszego regionu dzieli nie tylko historia i rzeka Brynica. Podziałów jest więcej. Na przykład, ile klubów piłkarskich, tyle sympatii i antypatii. Podziały kibicowskie widoczne są nawet w obrębach konkretnych miast. Ruda Śląska czy Piekary Śląskie mają swoje dzielnice, które kibicują Ruchowi Chorzów i takie, które są za Górnikiem Zabrze. To między kibicami tych dwóch drużyn są największe podziały. Czy kibice wiedzą, że nienawiść jest grzechem ciężkim, gdy dobrowolnie życzy się bliźniemu szkody?

  Piotrek się nad tym nie zastanawia, bo i tak wie, że nigdy nie dojdzie do pojednania między kibicami Ruchu i Górnika. Chociaż doskonale zna opowieści z dalekiej przeszłości, kiedy to rodzice i dziadkowie, kibicujący Ruchowi i Górnikowi, razem jeździli na mecze derbowe, siedzieli obok siebie na trybunach, a w przerwach razem pili wódkę.

  - Wtedy ludzie na pewno byli bardziej zżyci. Później coś ich poróżniło. Wykreowała się rywalizacja. Chłopy tak mają, że mogą sprawdzić to, kto jest lepszy, tylko na pięści - twierdzi Piotrek.

  Jego zdaniem sztama nie jest możliwa także z powodu tego, że kibice Górnika mają na swoim koncie zabójstwa dwóch kibiców Ruchu. To stare czasy, ale pamięć wśród kibiców Ruchu jest nadal żywa. - A z mordercami nikt się nie brata - stwierdza stanowczo.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i tak to było jest i będzie

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

   odpowiada EINSTEINOWI !!!FREUD na pytanie czemu wojna?Polecam.Gdy miałem 10 lat to dopiero było.W budynku Gminy stacjonowali żołnierze rosyjscy.Nad Brynica były baraki Służby Polsce,,meliorowali...rozwiń całość

   odpowiada EINSTEINOWI !!!FREUD na pytanie czemu wojna?Polecam.Gdy miałem 10 lat to dopiero było.W budynku Gminy stacjonowali żołnierze rosyjscy.Nad Brynica były baraki Służby Polsce,,meliorowali ją.Za mojej Babci po naszej stronie byli Prusacy po drugiej Kozacy .W 1945 chłopaki mieli 14 lat i byli w Hitlerjugend.Po 4 latach mieli 18 lat i z Altreichu przychodzili chłopaki do naszych dziewczyn.Resztę sobie wyobrazcie .Rosjanie ponoć byli w porządku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawdziwa "męska przyjaźń", zasady, honor, wiara - to coś co odróżnia nas od tego

   Oberschlesien ist mein liebes Heimatland!!!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   całego gorolstwa łódzkiego, warszawskiego i ze ściany wschodniej, tego bagna, które niestety napływało w te strony, z cego większość zatrzymywała się na stacji sosnowiec.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama