Znacie karcianą grę w taroki? Przyszła do nas z Wiednia

  Znacie karcianą grę w taroki? Przyszła do nas z Wiednia

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W tarokach rozgrywane są nawet mistrzostwa Polski
  1/4
  przejdź do galerii

  W tarokach rozgrywane są nawet mistrzostwa Polski ©Łukasz Klimaniec

  Kiedy zmarł jeden z taroczkorzy, na jego pogrzeb przyjechali gracze z Czech. A potem zasiedli w restauracji i zagrali w taroki na cześć kolegi. O tej starej grze, popularnej w okolicy Czechowic-Dziedzic, i jej drugim życiu - pisze Łukasz Klimaniec
  Kamień drogowy, wykopany przed laty w Zabrzegu, miejscowości w gminie Czechowice-Dziedzice, wskazuje, że do Wiednia jest stąd 322 kilometry. Taką odległość musiały przebyć taroki w ten nadwiślański rejon. Ta stara karciana gra szybko zdobyła popularność wśród mieszkańców Czechowic, ówczesnych Dziedzic i Zabrzega. Po prawie 100 latach nadal w nią grają - w lidze, mistrzostwach Polski i okolicznościowych turniejach.


  Z armii austriacko--węgierskiej do Polski

  Taroki? Dla mnie to jest zabawa - mówi Franciszek Zbijowski, jeden z najbardziej utytułowanych i najczęściej grających w taroki zabrzeżan. Półka w jego pokoju pełna jest pucharów, medali i wyróżnień zdobytych w tarokowych turniejach.

  - Gramy po to, by nam się nie nudziło. Trzy, cztery godziny zagramy, poopowiadamy przy tej okazji, spotkamy się. Kiedy ostatnio grałem? We wtorek i środę - uśmiecha się.

  Umiejętność gry w taroki przywiózł jego ojciec, Józef Zbijowski, który podczas I wojny światowej służył w wojsku austriacko-węgierskim. Podobnie jak wielu innych Polaków nauczył się gry, która w Austrii była mocno rozpowszechniona. Jej intrygujące zasady okazały się łatwe do spamiętania, więc gra szybko przyjęła się wśród wracających z armii mężczyzn, zyskując dużą popularność.

  Ale taroki przybyły nie tylko za sprawą żołnierzy wracających z I wojny światowej. W Czechowicach-Dziedzicach zyskały popularność m.in. za sprawą Andrzeja Białonia, znanego w okolicy krawca, który sprowadził się do Dziedzic w 1922 roku z czeskiego Frensztatu. Prócz fachu krawieckiego, nożyc i kroju przywiózł ze sobą karty do gry. Gdy rozwinął krawiecki warsztat, cieszący się powodzeniem w okolicy, podpytywał klientów, czy potrafią grać w taroki. Rozmowa najczęściej kończyła się zaproszeniem na partyjkę.

  Taroczkorze, jak nazywają siebie gracze, spotykali się we własnym gronie - rodzinnym i towarzyskim. O ile jednak taroki były rozrywką mężczyzn, o tyle dla ich żon, gospodyń domów, już sporym utrapieniem. Kobiety narzekały na gwar, a nawet harmider, jaki nieraz sprawiali gracze do późnych godzin nocnych, a niekiedy i wczesnych rannych (taroczkorze bowiem często spotykali się z soboty na niedzielę, co umożliwiało im rozgrywanie partii do świtu). Nade wszystko jednak przeklinały papierosy - gdy w pokoju znalazło się sześciu, a nawet więcej graczy (przychodzili też kibice, ciekawi tarokowych rozdań) i każdy z nich zapalił papierosa, cały dom był spowity tytoniowym dymem.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   taroki też w Gnieźnie

   anna 56 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pograłoby się w odmianę z wołaniem króla, ale tutaj nie znają tej gry
   grywałam z rodzinką od 12 roku życia a teraz nie mam z kim
   pozdrawiam taroczkorzy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gorole umicie grac w skata.

   Fridmann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 33

   Ja wy umicie grac w kulki na male bramki !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama