Ważne
  Wielkanoc: Wszystkie wcielenia i tajemnice śląskiego,...

  Wielkanoc: Wszystkie wcielenia i tajemnice śląskiego, wielkanocnego zająca

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  - W symbolice świąt wielkanocnych przewijają się atrybuty chrześcijańskie i pogańskie. Nasz zając pochodzi ze sfery profanum w przeciwieństwie do baranka, który jest zdecydowanie pozytywnym bohaterem - wyjaśnia dr Grzegorz Odoj, etnolog z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Najważniejsze symbole, czyli jajko i zajączek mają rodowód przedchrześcijański.

  Zajączek jest popularny na Górnym Śląsku, bo jest spuścizną po religii starogermańskiej.
  Można więc w jego przypadku mówić o "zakamuflowanej opcji niemieckiej". Jednak żarty na bok. Kariera zajączka wiąże się z jego wyjątkowymi cechami. Jako zwierzątko niezwykle płodne stał się właśnie symbolem płodności i obfitości. Wiążą się z nim jednak także bardziej ponure wierzenia.

  Starogermańska bogini wiosny Ostara była często przedstawiana w otoczeniu zajączków, ale też z głową zająca. Ba, miała uratować zamarzniętego zimą ptaka właśnie przez przemianę go w zajączka.

  Także Ozyrys, egipski bóg śmierci, stał się po ożywieniu zającem, co świadczy, że traktowano to zwierzę jako symbol odrodzenia, zmartwychwstania.

  W czasach chrystianizacji doszło do adaptacji części symboliki świat wielkanocnych. Tak stało się m.in. z pisankami. Jajko jest symbolem płodności i nowego życia. Pisanki wnosimy do kościoła, żeby je poświęcić. Do koszyczka wkładamy jednak cukrowego baranka, bo zając nie przekracza progu kościoła.

  Mieszkańcy Śląska i Wielkopolski dostają zajączka, czyli wielkanocne prezenty, co nas wyróżnia spośród innych regionów kraju. - Z dzieciństwa pamiętam rozrzucone w ogrodzie cukierki, które wypadły zajączkowi z dziurawego worka oraz gniazda dla zajączka przygotowywane w ogrodach, gdzie rodzice ukrywali różne smakołyki oraz pisanki - mówi Odoj.

  Ma jednak zajączek i złą sławę. Zgodnie z niektórymi wierzeniami, gdy zając przebiegł drogę, było to tak, jakby uczynił to czarny kot. - Gdy gospodarz zobaczył zająca biegnącego od domu liczył się z tym, że krowy przestaną dawać mleko - wyjaśnia Grzegorz Odoj.

  Ze względu na nocny tryb życia zając jest zwierzęciem lunarnym, kojarzy się z magią i to w dodatku czarną. Poza tym mieszka w wykopanej w ziemi norze. Małym dzieciom wkładano więc do kołysek zajęcze uszy, by uchronić je przed złym. Noszono też zajęcze łapki, które miały przynosić szczęście. Większą karierę zrobiły jednak całkiem inne zwierzątka. Króliczki...
  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Apel do prałatów,kardynałów i biskupów...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   "...Apel do prałatów, kardynałów i biskupów! Nadchodzi w Polsce fala mrozów.Mrozy w sposób szczególny dotykają ludzi bezdomnych, ubogich, opuszczonych. Chciałbym zaapelować do Was, duchownych o...rozwiń całość

   "...Apel do prałatów, kardynałów i biskupów! Nadchodzi w Polsce fala mrozów.Mrozy w sposób szczególny dotykają ludzi bezdomnych, ubogich, opuszczonych. Chciałbym zaapelować do Was, duchownych o otwarcie drzwi swoich pałaców, domów parafialnych przypominających czasami rezydencje milionerów, o otwarcie drzwi bezdomnym. Albowiem bylem głodny a nakarmiliście mnie, bylem chory a uleczyliście mnie, bylem w wiezieniu a odwiedziliście mnie. Niech słowa płynące z ambon z Waszych ust nie będą tylko pustymi frazesami. Pokażcie temu społeczeństwu ze potraficie tez dawać a nie tylko brać , i brać. Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Wolna Polska to pokolenie rodzących się bezdomnych dzieci. Wolna Polska to bieda,nędza, upokorzenie najsłabszych. Miliardy złotych przekazywane przez budżet państwa na utrzymywanie Waszych posiadłości, dostatnie życie nie licuje w kraju gdzie 26% dzieci idzie rano bez śniadania do szkól. Wydawanie na Was miliardów złotych w kraju gdzie emeryci nie wykupują leków, gdzie renciści głodują nie jest zgodne z moralnością tak ludzka jak i chrześcijańską. Wy,ubrani w złocone ornaty, obwieszeni krzyżami z brylantami odganiacie żebraków od swoich kościołów żebrzących na chleb bo robią Wam konkurencje. Obłudne są Wasze działania w których rzekomo prowadzicie ochronki dla dzieci, domy dla samotnych matek. Zapominacie dodać ze za wszystkie Wasze działania płaci państwo, co więcej dając Wam w ten sposób utrzymanie. Nie ma co ukrywać - to rządzący naszym krajem od 1989r sprawili ze staliście się pazerni, obrzydliwie wręcz nachalni w pozyskiwaniu majątku. Nie interesuje Was ze w danym budynku mieści się żłobek, dom opieki społecznej czy przedszkole. Odbieracie wszystko co Wam się należy jak i wiele innego majątku z którym nic nie mieliście nigdy wspólnego. To rządzący tym krajem pozwalają Wam bezkarnie okradać ten kraj. Duchowni, moralnie jesteście puści. Jesteście pasożytami których utrzymuje głodujący emeryt, rencista. Wasza bezczelność, nie liczenie się z niczym i nikim sprawia ze młode pokolenie odchodzi z kościoła. Stajecie się obiektem drwin. Dzielicie ludzi siejąc nienawiść wśród nich. Chcecie decydować o standardach moralnych społeczeństwa sami nie mając z moralnością nic wspólnego. To jest właśnie Wasza obłuda, fałsz, zakłamanie. Nie od dzisiaj wiadomo ze kler katolicki jest siedliskiem pedofilii na świecie. Zbrodniarze w sutannach są chronieni przez swoich przełożonych. Miliardy dolarów które wierni przekazali Wam na Wasza działalność, na pomoc ludziom biednym, ubogim, musieliście wypłacić w wyniku wyroków sadowych za pedofilie księży. Ludzie dając na kościół dają na opłacenie wyroków.T rzeba o tym mówić głośno i wyraźnie. Pokory, pokory i jeszcze raz pokory, tego Wam trzeba..." zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ratuj nas matoko boska semikowska

   Przyjaciel wesołego diabła (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   Jak to, na zawsze polskim - piastowskim Śląsku symbole starogermańskie ?
   I nawet w Wielkopolsce ? Musicie coś z tym zrobić !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama