Ważne
  Wojna parkingowa

  Wojna parkingowa

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Centrum Handlowe Plejada w Sosnowcu-Środuli jest pierwszym w województwie i prawdopodobnie w kraju, które wytoczyło wojnę osobom bezprawnie parkującym na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Zawarło umowę z prywatną firmą Autoclamb, pobierającą opłaty od kierowców za nieuzasadnione parkowanie na miejscu dla inwalidy.
  Wcześniej firma blokuje koła autom. W ciągu ostatnich dwóch tygodni, takich przypadków było 40. Firma ma też umowy z właścicielami mniejszych parkingów i będzie pobierała opłaty na parkingach w innych centrach handlowych.

  - Mieliśmy problemy z osobami, które bezprawnie parkowały auta na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej. Interweniowała ochrona zewnętrzna, ponieważ policja ani straż miejska nie były chętne do działania - mówi Tomasz Gizicki, szef Centrum Handlowego Plejada. - Na dwadzieścia przypadków tylko jeden kierowca odjeżdżał w inne miejsce. Ochrona słyszała też często wulgarne słowa. Dlatego zdecydowaliśmy się wynająć firmę, która zrobi z tym porządek.


  Przy każdym oznakowanym miejscu dla osoby niepełnosprawnej wisi tabliczka z informacją, że parkowanie jest tam zabronione i że parkując bez uzasadnienia zgadzamy się z wniesieniem opłaty 300 zł.

  Po jej zapłaceniu pracownicy firmy zdejmują blokadę z koła.

  Opłatę można też uiścić przelewem. Osoby, które nie zgadzają się z takim postępowaniem wzywają policję. Policjanci spisują notatkę. Wtedy jednak sprawa trafia do sądu. Przedstawiciel Autoclambu zapewnia jednak, że dochód z opłat nie trafia tylko do firmy, ale też na cel charytatywny na przykład na dom dziecka czy wsparcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  - Pomysł ściągnęliśmy z Anglii. Widzieliśmy, jak pobierane są opłaty na prywatnych parkingach. Tata jednego ze współwłaścicieli firmy jest osobą niepełnosprawną i to od niego dowiedzieliśmy się o problemie - mówi Jakub Kaczyński z Autoclambu. - Jak na razie na 40 bezzasadnych parkowań, opłaty zapłaciło na miejscu 10 osób, inne sprawy poprzez naszą kancelarię adwokacką trafią do sądu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tomasz Gizicki

   gość plejady (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 31

   Brawo Panie Gizicki. Gratulacje. Masz człowieku jaja !!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wojna parkingowa

   dziambel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 27

   No i bardzo dobrze na kozdym parkingu tak powino byc a nie ino na tych publicznych kaj ino dostep mo straż miejsko , wkoncu te parkingi przy supermarkietach sa najczesciej nie podlegajom pod straz...rozwiń całość

   No i bardzo dobrze na kozdym parkingu tak powino byc a nie ino na tych publicznych kaj ino dostep mo straż miejsko , wkoncu te parkingi przy supermarkietach sa najczesciej nie podlegajom pod straz czy policja ino ochrona i tam najczesciej sa te przepisy łamane o co zaszkodzi zaprakowac zdrowemu czlowiekowi 50 metrow dali a co mo zrobic taki niepełnosprawny jak na jego miejscu stoi jakies przewaznie auto wyższej klasy to jak staje taki to niech palaci za swoje chamstwo w naszym demokratycznym państwie !!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama