Ważne
  Każdy Polak miał garnki z Silesii

  Każdy Polak miał garnki z Silesii

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gdy do Huty Silesia miały przyjechać Orły Górskiego, w zakładzie panowało ogromne poruszenie, a dyrekcja przygotowywała najpiękniejsze komplety garnków, które później każdy ze słynnych piłkarzy dostał w prezencie.
  Wizyta piłkarskich gwiazd uwieczniona została na jednym z kilkudziesięciu zdjęć, które znalazły się w książce zatytułowanej "Nie pozwólmy zapomnieć o Hucie Silesia". Autorami są byli, długoletni pracownicy huty Jerzy Natkaniec i Franciszek Sycha. Obaj przepracowali w jednym z najstarszych zakładów w Rybniku kilkadziesiąt lat. - Przez prawie 50 lat byłem kierownikiem działu emaliowania, więc mam sporą wiedzę na temat całego procesu produkcji w Silesii. Przelałem to na kraty książki, bo zależało mi, żeby rybniczanie pamiętali o historii huty, która przez wiele lat była żywicielką setek mieszkańców tego miasta - mówi Franciszek Sycha.

  Zbieranie materiałów do publikacji trwało ponad rok. Na 160 kartach książki znaleźć możemy historię huty, od momentu jej powstania, czyli roku 1753. - Gdyby huta nie została zlikwidowana kilka lat temu, dziś świętowałaby 255-lecie swojego istnienia. Niemal w każdym śląskim domu zachowały się jeszcze garnki, które przed kilku laty produkowane były w Rybniku, a tysiące Polaków ma wciąż lodówki i pralki marki "Silesia". Chcemy, żeby o tym ludzie pamiętali - mówią autorzy publikacji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama