Ważne
  Libiąż: sklep i stołówka słono zarabia na górniczych bonach

  Libiąż: sklep i stołówka słono zarabia na górniczych bonach

  Magdalena Balicka

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Stołówka i sklep są po lewej stronie za wejściem. Tam można realizować bony żywnościowe
  1/2
  przejdź do galerii

  Stołówka i sklep są po lewej stronie za wejściem. Tam można realizować bony żywnościowe ©Magdalena Balicka

  Oprócz kilkutysięcznej, stałej wypłaty, corocznej "Barbórki" i darmowego węgla, górnicy z libiąskiej kopalni "Janina" (należącej do Południowego Koncernu Węglowego) cieszą się także z codziennych bonów żywieniowych w kwocie 13,70 zł. Mimo świetnych warunków socjalnych, pracownicy zakładu narzekają, bo "kartki" od lat mogą realizować wyłącznie w stołówce i sklepiku kopalnianym, w którym ceny produktów są nawet dwukrotnie wyższe niż w innych sklepach.
  Po latach próśb i interwencji władze koncernu węglowego postanowiły w tym roku uwolnić bony żywieniowe - tak aby górnicy z ich pomocą mogli robić też zakupy w innych sklepach. W lutym ogłosiły otwarty przetarg. Warunki są jednak tak restrykcyjne, że do tej pory nikt nie przystąpił do postępowania, choć termin składania ofert mija 5 kwietnia.

  Przedsiębiorcy z Libiąża są przekonani, że to zabieg, który ma zamknąć usta górnikom, ale zachować przy "władzy" firmę, która od lat ma monopol na co dzienne żywienie pracowników kopalni.


  By przystąpić do przetargu, przedsiębiorca musi wpłacić 800 tys. zł wadium, wykazać przychód z ostatnich trzech lat w wysokości nie mniejszej niż 18 milionów złotych (a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy - odpowiedni przychód za ten okres). Najbardziej restrykcyjny zapis, który skutecznie wyeliminował lokalnych przedsiębiorców, to ten, który wymusza wykazanie, że dysponuje się punktami handlowymi realizującymi bony żywieniowe na posiłki profilaktyczne (czyli regeneracyjne) na terenie miasta Jaworzna (co najmniej siedem placówek), Libiąża (minimum pięć punktów), Chrzanowa (minimum pięć), Trzebini (co najmniej dwa punkty), Chełmka (dwa punkty), Oświęcimia (dwa punkty) i Wadowic (minimum dwa punkty). Trzeba też poprowadzić przykopalniane stołówki.

  - Gdybym miał tyle sklepów w regionie, to byłbym milionerem - łapie się za głowę Marian Paluch, który w Chrzanowie prowadzi sklep spożywczy. Przeglądając specyfikację przetargową Południowego Koncernu Węglowego wyznaje, że nie jest w stanie spełnić ani jednego z wymogów.

  Tymczasem górnicy, którzy nie zagłębiali się w warunki postawione w przetargu, liczą, że bony wkrótce zostaną uwolnione. - To zgroza, żeby za kg kurczaka trzeba było zapłacić 9 zł, skoro w sklepiku nieopodal już można go wziąć za 6 zł - wyznaje pan Marian, ślusarz pracujący pod ziemią Janiny od dziewięciu lat. W przykopalnianym markecie jest drożej, niż gdzie indziej. - Co z tego, że mamy 13 zł na dzień, skoro musimy słono przepłacać - wyznaje inny górnik z kopalni. Herbatę (opakowanie 100 torebek) w sklepie u siebie na osiedlu kupuje za 5 zł, a w sklepie kopalni za 9 zł.

  - Wszyscy wieszają psy na górnikach, że zarabiamy bądź ile. Tymczasem narażamy życie i jeszcze skubie się nas na tych bonach - przekonuje kolejny pracownik "Janiny".

  Dlaczego Południowy Koncern Węglowy, w struktury którego wchodzi libiąska kopalnia Janina i jaworznicki Sobieski, postawił aż tak restrykcyjne warunki przetargowe, nie wiadomo. Marcin Nastawny, dyrektor ds. pracy w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu oraz członek komisji przetargowej, nabiera wody w usta. - Podpisaliśmy klauzulę poufności, która zabrania nam udzielania jakichkolwiek informacji w sprawie tego przetargu - tłumaczy. Przyznaje, że firma CSK Not z Jaworzna, która obsługuje stołówki i sklepik kopalniany, robi to od dawna, ale nie pamięta dokładnie, od ilu lat.

  Tajemnicą zasłania się też Beata Przeniosło z wydziału informacji i public relations w PKW. - Przetarg jest objęty klauzulą poufności. Dotyczy obsługi zarówno kopalni Janina, jak i Sobieski w Jaworznie. Termin składania ofert dostępny jest w zakładce zamówień publicznych na stronie www.pkwsa.pl. Nic więcej powiedzieć nie mogę - ucina.

  W grę wchodzą naprawdę duże pieniądze. Dzienna stawka w bonach żywieniowych na górnika to 13,7 zł. W samej Janinie uprawnionych do bonów jest 2,5 tys. górników. Przemnażając to przez liczbę dni roboczych, wychodzi około 9 mln złotych rocznie. W jaworznickim Sobieskim nawet dwa razy tyle.

  Ten przetarg ogłoszono po to, by zamknąć górnikom usta

  Rozmowa z Andrzejem Wąsalą, właścicielem libiąskiego marketu Intermarché

  Dobiega końca termin składania ofert w przetargu ogłoszonym przez Południowy Koncern Węglowy na obsługę bonów żywieniowych dla górników z kopalni Janina i Sobieski. Dlaczego Pan jeszcze do niego nie przystąpił?
  Ten cały przetarg to jakiś żart. Owszem, bardzo się ucieszyłem na wieść, że koncern w końcu zamierza uwolnić bony. W grę wchodzą bowiem gigantyczne pieniądze. Jednak gdy przeczytałem całą specyfikację przetargową na stronie internetowej koncernu, zamurowało mnie. Nie spełniam większości wymogów.

  800 tysięcy złotych to dość sporo, jak na wadium...

  Nie do przeskoczenia są te punkty handlowe, których trzeba mieć około 20, i to rozsianych nie tylko po powiecie chrzanowskim, ale i w Jaworznie, w Oświęcimiu, Wadowicach. Poza tym umowy ze stołówkami... Nikt nie spełnia takich wymogów.

  Skąd tak restrykcyjne warunki?
  Jestem przekonany, że ten przetarg został ogłoszony tylko po to, by zamknąć górnikom usta, dla świętego spokoju. By nie narzekali już, że za drogo wykupują bony. Władze koncernu będą mogły powiedzieć, że przecież chciały uwolnić bony, ale nikt się nie zgłosił do przetargu. Zapytałem dyrektora Marcina Nastawnego z Janiny wprost, dlaczego są takie warunki przetargu, ale nie odpowiedział na moje pytania.

  Rozmawiała Magdalena Balicka


  Janina i Sobieski, żywicielki regionu


  Zakład Górniczy Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie wchodzą w struktury Południowego Koncernu Węglowego, a ten z kolei do grupy Tauron, jednego z największych podmiotów gospodarczych w Polsce - dysponuje kapitałem ponad 8 miliardów zł. Tauron pozyskuje węgiel kamienny w dwóch zakładach górniczych, obejmujących swoim obszarem około 20 proc. krajowych zasobów węgla kamiennego. W pierwszym - kopalni Janina w Libiążu - pracuje ok. 2,5 tysiąca górników. W drugim - ZG Sobieski w Jaworznie - o kilkuset więcej. W obu pracują mieszkańcy całej Małopolski zachodniej, dojeżdżąjący co dzień do pracy. ZG Janina prowadzi działalność produkcyjną na obszarze górniczym o powierzchni 62,3 km kw. Jak zapewniają władze Janiny, zakład ma zapewnione stabilne funkcjonowanie przy założonym poziomie wydobycia przez ok. 80 do nawet 100 lat. Zakład Górniczy Sobieski wydobywa węgiel ze złoża obejmującego obszar 56,6 km kw.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!


  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj także

   Komentarze (24)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kupię każda ilość bonów Sodexo. Tel: 511494471

   Piotrek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kupię każda ilość bonów Sodexo. Tel: 511494471

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zażenowana

   Ona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   13.17 jak się pisze to się dokładnie orientuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pracownik

   pracownik obozu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   Pan dyrektor to tylko umie mówić a potem ucieka jak są nie wygodne pytania a to telefon a to spotkanie ale do czsu ludzie mają dość!!! zobaczą sami jak nic nie zmienią zarobki obiecuja lata że...rozwiń całość

   Pan dyrektor to tylko umie mówić a potem ucieka jak są nie wygodne pytania a to telefon a to spotkanie ale do czsu ludzie mają dość!!! zobaczą sami jak nic nie zmienią zarobki obiecuja lata że zrównamy sie ze sobieskim ,zobaczymy co będzie za jakiś czas bo ludzie mają dość roboty za grosze ktoś powie górnik zarabia dużo ostatnia moja wypłata nie różni sie od kolegi ,zarobiłem 2900 z 6 świętami prawie cały miesiąc w pracy i tyle zarabiam a dyrektor ma to gdzieś ciepła posadka i tysiące wpływają ,pan nastawny tak powiem bo na tytuł dyrektora musiałby zasłużyć ma to gdzies ciekawe jak mu nie wstyd jak rano wstaje ,jak mija sie z ludzmi ,wiedząc że ma też rodzine i może im zapewnić bytzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złodzieje

   polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   Okradają jak mogą dyrektor tylko ładnie mówić umie ,do ,ościoła pierwszy jak on może ludzią na oczy sie pokazywać ,ja w tym miesiącu z 7 świętami zarobiłem 3040zł jak wyżywić rodzine kredyt ??ceny...rozwiń całość

   Okradają jak mogą dyrektor tylko ładnie mówić umie ,do ,ościoła pierwszy jak on może ludzią na oczy sie pokazywać ,ja w tym miesiącu z 7 świętami zarobiłem 3040zł jak wyżywić rodzine kredyt ??ceny są koszmarne 3 razy większe ale ich to nic nie interesuje tylko żeby charować..zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z**......

   libiaz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   DAJCIE BONY DO BIEDRONKI BEDZIEMY BARDZIEJ ZADOWOLENIE !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PARANOJA JEST TYLKO W PKW

   gornik z janiny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   Po pierwsze, dyrektor jak trzeba cos konkretnego zalatwic to zamyka sie sam w sobie i nic nie widzi i nic nie slyszy, ale jak trzeba zwolnic ludzi za chorobowe to wtedy mu sie oczy swieca i...rozwiń całość

   Po pierwsze, dyrektor jak trzeba cos konkretnego zalatwic to zamyka sie sam w sobie i nic nie widzi i nic nie slyszy, ale jak trzeba zwolnic ludzi za chorobowe to wtedy mu sie oczy swieca i pokazuje ze jest GORA jak BOG. A po drogie co to dyrektora obchodza jakies kartki zywieniowe jak on zarobi 15tys i jedzie na zakupy do KRAKOWA a my na miesiac mamy 2,5tys i do biedronki lecimy bo nie mamy za co rodziny wyzywic!!!!!! GDZIE JEST NOWY PREZES PKW ?!?!?!?! obiecanki cacanki a gornicy jak dzieci, MAJA nadzieje.... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   mieszkanka libiąża (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 10

   Proszę Państwa warunki przetargowe ustala zamawiający oczywiście zgodnie z ustawą, wiec mogą być wygórowane lub nie, natomiast prawda jest taka iż kopalniany sklep ma monopol i ceny faktycznie...rozwiń całość

   Proszę Państwa warunki przetargowe ustala zamawiający oczywiście zgodnie z ustawą, wiec mogą być wygórowane lub nie, natomiast prawda jest taka iż kopalniany sklep ma monopol i ceny faktycznie bardzo zawyżone, widocznie komuś zależy aby dalej realizować te karki na starych zasadach. Uczciwie by było je realizować w innych sklepach tak aby ludzie mieli wybór, żyjemy w państwie demokratycznym. Pozdrawiam górników i szacunek dla ich ciężkiej pracy nie zawsze docenianej. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   związki to wstyd

   górnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 13

   związki PARTNERSKIE przenieść za bramę i niech się utrzymują ze składek ,emerytów wysłać na emerytury,psełdo górników którzy dołu nie widzą pod ziemię a niebo się rozjaśni

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sodexo i bzdury w tekscie

   maciej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 41

   chyba Ciebie przedstawicielu firmy Sodexho, już wystarczająco nas, lokalnych przedsiebiorców, wydoili 3 pomysłodawcy tej firmy, chcesz napędzać biznes Francuzom? Czy zamiast posiłków chcesz kupować...rozwiń całość

   chyba Ciebie przedstawicielu firmy Sodexho, już wystarczająco nas, lokalnych przedsiebiorców, wydoili 3 pomysłodawcy tej firmy, chcesz napędzać biznes Francuzom? Czy zamiast posiłków chcesz kupować lodówki pralki itp? Bony Sodexo są w niektorych kopalniach KWSA i gdyby sie temu przyjrzec, to nie jednemu by sie dobrali do d.... a co do artykulu, redaktorzyno jak nie wiesz o czym piszesz, to nie pisz, bo to z**... takim osobom jak Ty powinni zabraniac wykonywac ten zawod, wiesz co to zamowienie publiczne w ramach przepisow UZP? Ty nawet nie wiesz jaka jest wartosc bonu - 13,17 a nie 13,70, Ty nawet nie zajrz**as do dokumentow, moze Pan z chrzanowa kaz** Ci napisac ten tekst? to jak bedizesz chciala kontynuowac ten temat to zapoznaj sie z podstawowymi faktami, bo az boli jak sie to czytazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sodexo i inne fakty

   życzliwy1982 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

   Głowa boli ale jak się czyta Twój komentarz. Z kartek na posiłek profilaktyczny w formie bonów sodexo w takiej formie jak dostają pracownicy Kompani Węglowej na pewno wszyscy byli by zadowaleni. A...rozwiń całość

   Głowa boli ale jak się czyta Twój komentarz. Z kartek na posiłek profilaktyczny w formie bonów sodexo w takiej formie jak dostają pracownicy Kompani Węglowej na pewno wszyscy byli by zadowaleni. A do d... to powinni się dobrać obecnemu właścicielowi firmy realizującej bony. Sklep przy kopalni Janina to jest tragedia, brak towaru, najgorsza jakość, nie miła obsługa, wieczne kolejki, wysoka cena. Sposób realizacji bonów to jest średniowiecze, karteczki 1cm x 1cm wycinane nożyczkami przy kasie, a już nie mówie o formie pobierania i zwrotu. A jeżeli chodzi o same bony sodexo to wole napędzać biznes francuzom niż żeby okradał mnie Polak. Bo bony sodexo moge wydać w większości sklepów gdzie cena ustalna jest przez rynek a nie przez monopoliste. Nepotyzm i kumoterstwo są powszechnym zjawiskiej na tej kopalni. Jeszcze ciekawszym tematem dla Pani która napisała ten artykuł był by temat rekrutacji pracowników. Przyjęcia oparte na znajomościach bez względu na kwalifikacje, doświadczenie, umiejętności... Pracownicy dozoru którzy ze studiów zamiast wiedzy wynieśli indeksy przepełnione wpisami warunkowymi, przepychani przez wykładowców dla świętego spokoju. To są osoby które odpowiadają za bezpieczeństwo pracowników. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepsze sodexo od lokalnego pseudo biznesmena.

   Nick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 43

   Co żal ci,że nie możesz sam okradać górników.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sodexo

   sodexo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 15

   Takie bony ucieszylyby napewno wszystkich!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama